Strona Główna 9 Artykuły 9 Gdzie stosuje się pompy membranowe? Poznaj 8 najpopularniejszych branż

Gdzie stosuje się pompy membranowe? Poznaj 8 najpopularniejszych branż

Autor: Dastek Solutions

18 stycznia 2021

Ze względu na pewnego rodzaju uniwersalność, pompy membranowe mogą być zastosowane w wielu branżach. Najpopularniejszymi z nich z pewnością będą przemysł spożywczy, kosmetyczny czy chemiczny. Zasadę działania pomp membranowych opisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów. Czy znasz wszystkie branże, w jakich można wykorzystać ten rodzaj pomp?

1. Branża spożywcza

Wykorzystywane do tej branży pompy membranowe, obowiązkowo muszą być zbudowane z materiałów zatwierdzonych przez FDA. Korpus, uszczelki, zaworki oraz membrany w tych pompach muszą być odpowiednie do kontaktu z cieczami przemysłu spożywczego. Spożywcze pompy membranowe FDA umożliwią pompowanie takich substancji jak:

 • przeciery i soki, a także koncentraty,
 • przyprawy, sosy i dipy do sałatek,
 • produkty nabiałowe: lody, śmietanki,
 • alkohole,
 • oleje, oliwy,
 • ketchup, majonez, musztarda,
 • przeciery warzywne i owocowe,

Pompy membranowe są bardzo popularne w stacjach CIP (Clean In Place), gdzie czystość musi być zachowana na najwyższym poziomie.

2. Branża kosmetyczna

Ze względu na przeznaczenie substancji z rynku kosmetycznego, każda wykorzystywana w tej branży pompa membranowa musi także posiadać wszystkie elementy, mające styczność z medium, zatwierdzone przez FDA. Zastosowanie takich pomp pozwoli na przepływ następujących cieczy:

 • kremy,
 • żele i szampony, 
 • pasty, np. do zębów, 
 • perfumy,
 • różnego rodzaju ciecze procesowe, półprodukty, 
 • środki o specjalnym działaniu, np. kremy z filtrem UV. 

3. Branża farmaceutyczna

Znajdujące się w naszej ofercie pompy membranowe mogą być wykorzystywane także w branży farmaceutycznej. Materiały, z których takie pompy wykonano, są testowane klinicznie, posiadają obojętny odczyn pH i oczywiście są zatwierdzone przez FDA. Dzięki nim można pompować takie media jak składniki leków czy syropy.

4. Branża motoryzacyjna

W branży motoryzacyjnej i pokrewnych, pompy membranowe także znajdują swoje zastosowanie. W odpowiednich konfiguracjach, mogą one toczyć np. płyny eksploatacyjne, przepompowywać płyn do spryskiwaczy, czy też paliwo. 

5. Górnictwo naftowe

Pompy membranowe wykorzystywane są przy wydobyciu ropy naftowej, także jako maszyny dozujące inhibitory korozji, toksyczne i korozyjne substancje, czy substancje, które wiążą tlen. Zapewniają przy tym doskonałe bezpieczeństwo całych procesów. Przy doborze pomp do takiego środowiska niezwykle ważne są wszelkie normy, jakie urządzenie powinno spełniać, ale także warunki, w których pompa będzie pracować. 

6. Automotive i pompy membranowe

Nieustająco rosnąca branża automotive także potrzebuje do wielu procesów pneumatycznych pomp membranowych. Sprawdzą się one tutaj doskonale przy szeroko pojętych procesach produkcyjnych, np. to tłoczenia lakierów do natrysku niskociśnieniowego. Poza zastosowaniem do lakierów, pompy membranowe doskonale sprawdzą się także do tłoczenia klejów. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie np. tapicerki w różnych środkach transportu. 

7. Branża drzewna

Zastosowanie pneumatycznych pomp membranowych w przemyśle drzewnym umożliwia (w połączeniu z odpowiednim pistoletem natryskowym) wykonanie wykończeń dekoracyjnych na drewnianych elementach. Same pompy sprawdzą się przy tłoczeniu bejcy, lakieru, czy klejów do drewna.

8. Przemysł ogólny

W wielu fabrykach z szeroko pojętego przemysłu, możemy znaleźć pompy membranowe. W różnych wykonaniach i wielkościach są one stosowane do wielu procesów. Najczęściej są urządzeniem przepompowującym materiały z dużych pojemników, beczek czy zbiorników. Dzielą one te materiały już do kolejnych procesów, gdzie są dozowane w odpowiednich ilościach. Przy obróbkach ubytkowych mogą odprowadzać szlam, przy formach wtryskowych mogą dostarczać środek oddzielający do aplikatorów, a w procesach lakierowania, dostarczać farby i lakiery na stanowiska natryskowe. W procesach 2 lub 3 komponentowych mogą dostarczać każdy ze składników, a przy specjalistycznym czyszczeniu zapewniają odpowiednią ilość środków czyszczących. 

Branże i przemysły, które zostały wymienione to jedynie przykłady z naprawdę szerokiego zastosowania pomp membranowych. W swojej ofercie DASTEK Solutions posiada szereg pomp, natomiast jeśli Twoja branża wymaga dedykowanego rozwiązania – skontakuj się z nami. Z pewnością znajdziemy odpowiednią dla Twojej firmy pompę membranową. 

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!