Zacznijmy od początku, czyli od określenia czym jest pompa pneumatyczna. Jest to urządzenie wykorzystujące różnicę ciśnień, która powstaje między stroną ssawną a stroną tłoczną. Taki mechanizm umożliwia przemieszczanie substancji płynnych, o różnych właściwościach fizycznych. W zależności od rodzaju pompy, sam transport odbywa się w określony przez konstrukcję i parametry urządzenia sposób. Pompy pneumatyczne cieszą się dużą popularnością, właśnie ze względu na mnogość ich rodzajów i zastosowań — są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków, fabrykach chemicznych, rafineriach i tak jak w przypadku tych, oferowanych przez DASTEK solutions, do szeregu innych celów. W dzisiejszym artykule skupimy się na pneumatycznych pompach tłokowych.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Czym są pneumatyczne pompy tłokowe?
Pneumatyczne pompy tłokowe, to grupa urządzeń, które wykonują następujące zadania:
- przepompowywanie,
- dozowanie,
- natryskiwanie,
- mycie wysokociśnieniowe,
- wytłaczanie z pojemników produktów płynnych i półpłynnych,
- transport substancji niepłynnych (smar plastyczny).
Dzięki swojej konstrukcji i zastosowanym do ich budowy materiałom pompy te pracują z materiałami, które charakteryzują się dużą lepkością. Urządzenia radzą sobie z substancjami o lepkości dochodzącej aż do 1 000 000 cP.
Pneumatyczne pompy tłokowe wykorzystują do działania sprężone powietrze. Dodatkowymi zaletami, które niesie za sobą ich wybór, jest zmniejszenie produkcji odpadów chemicznych. Istotną cechą jest również to, że można uzyskać zmniejszenie strat produktu, jednocześnie zwiększając efektywność całego procesu. Czas naprawy urządzeń tego typu jest relatywnie krótki, a zmniejszenie poboru powietrza (energii elektrycznej) powoduje redukcję bieżących kosztów.
Budowa i sposób działania pneumatycznych pomp tłokowych
Sama zasada działania pomp pneumatycznych została już wyjaśniona na początku tego artykułu. W kontekście tego, w jaki sposób pracują pompy tłokowe, które wykorzystują sprężone powietrze, istotna jest ich budowa.
Budowa
Pierwszym z elementów, który jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania pneumatycznej pompy tłokowej, jest źródło sprężonego powietrza. W przypadku urządzeń takich jak pompa tłokowa do smaru wystarczy butla ze sprężonym powietrzem. Znacznie wygodniej jednak jest zaopatrzyć się w sprężarkę powietrza. Niezależnie od typu źródła, jego zadanie polega na dostarczeniu do komory tłoka odpowiedniej ilości sprężonego powietrza. Ze względu na to, że pompy tego typu używane są do pracy z substancjami, które mogą wyciekać, reagować z innymi związkami, czy prowadzić do ścierania powierzchni, ich konstrukcja musi być szczelna i odporna. O tyle, o ile sam cylinder pompy można wykonać ze stali (zwykłej, nierdzewnej), tak tłok pompy, powinien być wykonany ze stali chromowanej, bądź być powleczony warstwa chromową lub ceramiczną. Uszczelnienia tłoka wykonane są z wysokocząsteczkowych polietylenów, skóry, teflonu, czy włókna szklanego.
Działanie tłokowej pompy pneumatycznej
Dostarczone ze źródła zewnętrznego sprężone powietrze, wprawia w ruch siłownik. Siłownik wywołuje nacisk na tłoczysko, które wypycha znajdującą się w jego komorze substancję. W zależności od tego, do czego przeznaczona jest pneumatyczna pompa tłokowa, następuje wyrzut substancji, zgodnie z założeniami specyfikacji technicznej.
W tym miejscu należy wspomnieć, że pompy tłokowe wykazują się relatywnie niedużą wydajnością. Uzyskanie przepływów rzędu maksymalnie 132,4 litrów na minutę, wymaga użycia dużego przełożenia — od 1:1 aż do 65:1, gdzie pierwszą wartością jest ciśnienie sprężonego powietrza, które przepycha tłok, a drugą ciśnienie produktu na wyjściu z pompy. Nie jest to jednak w żadnym razie ich wada. Z tego właśnie powodu, stosuje się je do tłoczenia produktów na dalekie odległości, wytaczania mas wysokolepkich i w wyżej wymienionych obszarach.
Jak wybrać odpowiednią pompę tłokową?
Jeżeli stoisz przed wyborem pneumatycznej pompy tłokowej, musisz zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które umożliwią Ci bezproblemowe korzystanie z tego typu urządzenia.
Pierwszym czynnikiem, jest wydajność pompy wyporowej. Kolejno, w zależności od tego, jaka substancja będzie przy jej użyciu transportowana, należy wybrać taką, która, utrzymując jednocześnie odpowiednie parametry ciśnienia wylotowego, będzie wymagała możliwie jak najmniejszego ciśnienia sprężonego powietrza na wlocie. Należy również dostosować materiał, z którego wykonana została pompa, do materiału, który będzie przez nią tłoczony. Równie ważne są czynniki zewnętrzne — temperatura, wilgotność. Istotne jest, aby urządzenie było odpowiedniej wielkości, które pozwala na swobodne korzystanie z niego.
Jak widzisz, czynników, które wpływają na wybór pneumatycznej pompy tłokowej. W DASTEK solutions oferujemy szereg ich rodzajów. Chętnie pomożemy dobrać odpowiednią do Twoich potrzeb. Jesteśmy bezpośrednim dystrybutorem pomp WIWA i Lauris, dzięki czemu zapewniamy również konkurencyjne ceny. Zapraszamy do kontaktu!