Strona Główna 9 Artykuły 9 Rodzaje pomp membranowych

Rodzaje pomp membranowych

Autor: Dastek Solutions

16 stycznia 2021

Pompy membranowe mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Lista mediów obsługiwanych przez te pompy zwiększa się z roku na rok. Wyróżniamy następujące rodzaje pomp membranowych:

Rodzaje pomp membranowych - schemat
 • pompy pneumatyczne,
 • pompy z silnikiem elektrycznym,
 • pompy z silnikiem spalinowym,
 • pompy hydrauliczne.

Pneumatyczne pompy membranowe

Pneumatyczne pompy membranowe to jeden z najczęstszych wyborów naszych Klientów. Ich praca odbywa się dzięki sprężonemu powietrzu. Pneumatyczny napęd umożliwia oscylacyjne ruchy umieszczonych naprzeciw siebie komór. Dzieli je membrana na obszar cieczy oraz obszar powietrza. Między nimi znajduje się tłok, który dzięki wykonywaniu skoku, tłoczy medium do jednej komory, a z drugiej je zasysa. Więcej o działaniu pompy możesz dowiedzieć się z artykułu “Jak działa pompa membranowa?”.

Zapoznaj się z oferowanymi przez nas pneumatycznymi pompami membranowymi:

 • pompy membranowe z aluminium,
 • pompy z tworzywa (polipropylenu),
 • pompy ze stali nierdzewnej AISI316,
 • spożywcze pompy membranowe FDA.

Pompy membranowe z aluminium

Pompowanie takich mediów jak alkohole, rozpuszczalniki, inne ciecze, jest możliwe przy wyborze np. pomp membranowych z aluminium. Są to pompy samozasysające, z łatwą kontrolą ciśnienia i wydajności. Ładunki elektrostatyczne nie będą gromadzone, dzięki wykonaniu z materiałów odprowadzających je. Dodatkowo, tarcie elementów nie wywołuje powstawania iskier, dzięki temu unikniemy ryzyka wybuchu – pompy posiadają certyfikat ATEX. Jest to także jeden z powodów, dlaczego są one często stosowane w kuchniach farb lub w urządzeniach lakierniczych, gdzie medium jest lakierem na bazie rozpuszczalników.

Decydując się na pompy membranowe z aluminium, należy wiedzieć, iż ich praca może być wykonywana przez pewien czas “na sucho” (bez płynu, medium, które jest pompowane), a mimo to nie powstaną żadne uszkodzenia. Nie wymagają one dodatkowego smarowania, ich praca może przebiegać już przy niskim ciśnieniu powietrza – od około 1 bar. 

Sprawdź ofertę DASTEK solutions na pompy membranowe z aluminium.

Pompy membranowe z tworzywa

Pompa membranowa z polipropylenu będzie doskonałym wyborem do takich mediów jak kwasy, zasady, agresywne ścieki przemysłowe, czy substancje toksyczne. Warto pamiętać, że chcąc pompować ścieki przemysłowe, należy zwrócić uwagę na zawartość cząstek stałych, a dokładnie ich wielkość. Tym samym dobrać odpowiedni rozmiar pompy, mogącej spełnić dane założenia – im większa pompa, tym większe części stałe może przepompowywać. 

Wersje pomp wykonanych z tworzywa sztucznego, np. z polipropylenu cechują się niską wagą oraz niskim kosztem zakupu. Dodatkowo są one często dostępne w wielu rozmiarach, także bardzo małych – np. o przepływie kilku litrów na minutę. 

W DASTEK solutions znajdziesz szereg pomp w wykonaniu z polipropylenu – wykonanych z różnego materiału, a także z doborem dodatkowych opcji. Skontaktuj się, by uzyskać szczegóły. 

Pompy membranowe ze stali nierdzewnej AISI316

Wybór pomp membranowych ze stali nierdzewnej AISI316 umożliwi przepływ silnie agresywnych substancji, np. wodorotlenku sodu czy kwasu azotowego. Pompy te charakteryzuje wysoka odporność chemiczna oraz wytrzymałość mechaniczna. Każda z pomp ze stali nierdzewnej, jaką posiadamy w ofercie posiada certyfikat ATEX.

Spożywcze pompy membranowe FDA

Wymogiem dopuszczenia do pracy spożywczych pomp membranowych jest zatwierdzenie materiałów, z których została zbudowana pompa, przez FDA – Amerykańską Agencję Żywności i Lekarstw (ang. Food and Drug Administration). Każda z oferowanych przez nas pomp posiada membrany oraz uszczelki wytworzone z materiałów pozwalających na kontakt z mediami z przemysłu spożywczego, kosmetycznego czy farmaceutycznego. Korpus tych pomp jest wykonany ze specjalnej stali nierdzewnej, dodatkowo poddanej elektropolerowaniu. Możliwe będzie zatem użycie takich cieczy jak: 

 • czekolady,
 • alkohole,
 • syropy,
 • zupy, 
 • żele,
 • kremy,
 • ketchup, majonez, musztardy,
 • różnego rodzaju półprodukty czy płynne składniki.

Pompy z silnikiem elektrycznym

Działanie pomp membranowych z silnikiem elektrycznym możliwe jest dzięki dostarczaniu zasilania do silnika elektrycznego, zamiast silnika pneumatycznego. Wał mimośrodkowy umożliwia posuwisto-zwrotne ruchy między membranami – analogicznie jak w przypadku pomp zasilanych sprężonym powietrzem.

Pompy z silnikiem spalinowym

Pompy z silnikiem spalinowym znajdą swoje zastosowanie w miejscach, gdzie nie ma źródła sprężonego powietrza. Dzięki silnikowi spalinowemu taka pompa doskonale sprawdzi się do gospodarstwa rolnego czy domowego. Może być wykorzystana do tłoczenia wody wodociągowej, nawadniania czy osuszania terenów. 

Pompy hydrauliczne

Pompy hydrauliczne przeznaczone są do dozowania wysokociśnieniowego. Każda z tego rodzaju pomp posiada certyfikat ATEX. 

Zachęcamy do kontaktu, by poznać dokładną ofertę pomp membranowych DASTEK Solutions.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!