Strona Główna 9 Artykuły 9 Ściana lakiernicza – budowa, zastosowanie

Ściana lakiernicza – budowa, zastosowanie

Autor: Daniel

22 maja 2021

Przy lakierowaniu w różnych technologiach oraz różnych elementów, jednym wspólnym łącznikiem jest kabina lakiernicza. Jest to odpowiednio przygotowane miejsce, pozwalające na sprawną i bezpieczną pracę przy nanoszeniu powłok. Najważniejszą z cech kabin lakierniczych jest wymiana oraz filtrowanie powietrza, dzięki temu odprowadzamy zużyte powietrze z wnętrza, a chmura lakiernicza osadza się na filtrach zamontowanych w ścianach. 

Wyposażenie ścian lakierniczych

Kabiny posiadają osobne wentylatory do nadmuchu oraz osobne do odprowadzania powietrza. Wentylatory te muszą spełniać wymagania antywybuchowe, aby rozpuszczalniki ulatujące w powietrzu nie spowodowały pożaru czy wybuchu. Niektóre kabiny lakiernicze mogą być jednocześnie także suszarkami, utrzymującymi konkretną zadaną temperaturę wewnątrz, co przyśpiesza suszenie detali. 

półkabina lakiernicza Olimpia
Kabina Lakiernicza Olimpia

Instalacja kabiny lakierniczej

Kabina lakiernicza, aby miała optymalny przepływ powietrza (w suficie nawiew, w podłodze odprowadzenie zużytego powietrza), musi być odpowiednio zaprojektowana oraz zainstalowana. Wiąże się to z wysokimi kosztami inwestycji, odpowiednim miejscem i długim czasem instalacji. 

Jeśli interesuje nas prostsze rozwiązanie, możemy rozważyć zakup ścianki lakierniczej

Ścianka lakiernicza zamiast kabiny

Jest to proste urządzenie, które możemy zainstalować w ciągu kilku godzin, bez ingerencji np. w podłogę. Ścianka lakiernicza posiada zamontowany wentylator, o odpowiednim przepływie i mocy, do zainstalowanych filtrów i ich powierzchni. Musimy jedynie odprowadzić kanałem wentylacyjnym zużyte powietrze i zainstalować filtry (najczęściej stosuje się filtry kartonowe typu Andreae, kasetowe czy labiryntowe, np. z dodatkową włókniną o różnych gęstościach). 

Oczywiście ścianki lakiernicze też są wyposażone w wentylator z certyfikatem Ex, dopuszczającym do pracy w strefie zagrożonej wybuchem, której jest lakiernia

Kiedy opłaca się kupić ściankę zamiast kabiny? 

Przed Tobą ważna decyzja do podjęcia – ścianka lakiernicza, czy kabina? Sprawdź, dlaczego warto wybrać ściankę zamiast kabiny lakierniczej:

  • Jeśli przeprowadzamy testy różnych materiałów na małych elementach.
  • Tylko sporadycznie lakierujemy i nie potrzebujemy suszarni, lub mamy ją osobno. 
  • Jeśli chcemy zainstalować automatyczny pistolet natryskowy np. na stałe, który będzie natryskiwał na przesuwające się detale.

Ściana lakiernicza – zastosowanie

Głównym zadaniem, które ma spełnić ściana lakiernicza, jest filtrowanie powietrza, by usunąć z niego ewentualnie obecny pył lub mgiełkę lakierniczą, która powstaje podczas nanoszenia medium techniką natryskową. Najczęściej Klienci DASTEK solutions, potrzebują instalacji ścianki lakierniczej przy liniach produkcyjnych, nie jest to jednak wyjątek. Jesteśmy otwarci na instalacje ścianek w rozmaitych branżach – oto niektóre z tych już zrealizowanych:

  • branża meblarska,
  • automotive, 
  • general industry,
  • white goods (sprzęt AGD).

Ściana lakiernicza jest bardzo często spotykanym urządzeniem, przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność. Oferowane przez nas kabiny charakteryzują się nawet 98% skutecznością!

W DASTEK solutions stawiamy na jakość. W ofercie posiadamy ściany i kabiny lakiernicze od najlepszych producentów, takich jak Olimpia L’ecologica. Zapraszamy do kontaktu, by indywidualnie dopasować ścianę lakierniczą pod wymagania.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!