W sektorze przemysłowym istnieje nieskończona liczba możliwych scenariuszy, jeśli chodzi o pokrycie powierzchni: od kabin ciężarówek po duże konstrukcje. Z tego powodu przed rozpoczęciem aplikacji należy poznać charakterystykę powierzchni, która ma zostać pokryta. Pozwoli Ci to na wybranie najbardziej odpowiedniego sprzętu do natrysku, a także produktów, które będą najbardziej wydajnymi pod względem czasu i zużycia materiałów.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Czynniki wpływające na wybór urządzeń do natrysku
- Materiał powierzchni. Najczęściej występującymi są metale oraz podłoża niemetaliczne, takie jak tworzywa sztuczne, kompozyty, szkło i drewno.
- Geometria i rozmiar elementu. Kształt i rozmiar malowanej powierzchni ma wpływ na zastosowaną technologię natrysku, uzyskaną wydajność i efektywność aplikacji. Warto wspomnieć, że w przypadku części o złożonej geometrii trudniej będzie uzyskać odpowiednią grubość chroniącą element przed korozją.
- Produkcja farby i poziom jej zużycia.
- Dla zużycia mniej niż 5 l dziennie zalecam ręczny pistolet natryskowy z podawaniem grawitacyjnym.
- Od 5 l do 15 l dziennie wypróbuj pistolet natryskowy ze wspomaganiem i sprężarką.
- Powyżej 15 l dziennie – w zależności od wielkości Twojej firmy, polecam urządzenia wspomagane powietrzem z pompą ciśnieniową lub nawet w pełni zautomatyzowane pistolety natryskowe.
- Rodzaj powłoki. Najpopularniejsze są powłoki rozpuszczalnikowe, ale na rynku znajdziemy również powłoki na bazie wody, które zyskują na popularności, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzi.
Rodzaje sprzętu do natrysku lakierniczego
Następnie wyjaśnię cztery główne systemy aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu i charakterystyce, skontaktuj się bezpośrednio z nami poprzez poniższy formularz.
Aplikacja aerograficzna
Jego główną cechą jest to, że do rozpylania farby używane jest sprężone powietrze. System ten zapewnia niską liczbę mikronów, ale przy doskonałej jakości wykończenia. Z tego powodu jest stosowany w sektorze renowacji pojazdów użytkowych, znaków, mebli ulicznych itp. małych powierzchniach, które wymagają precyzyjnego wykończenia.
Natrysk wspomagany powietrzem
System ten zapewnia dobre wykończenie przy znacznej oszczędności czasu i może być stosowany zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Jest szczególnie wskazany w przypadku przyczep, prętów, konstrukcji wykończeniowych, grilli, maszyn przemysłowych itp.
Aplikacja bezpowietrzna – Airless
Aplikacja za pomocą tego sprzętu charakteryzuje się wysokim ciśnieniem produktu przechodzącego przez bardzo małą dyszę, która zapewnia wydajność i produktywność.
Jest stosowany na dużych powierzchniach, takich jak pokrycia podwozi, konstrukcje i inne powierzchnie wymagające ochrony antykorozyjnej, z farbami bogatymi w cynk i dodatkiem tiksotropowym, który pomaga żywicom uzyskać więcej właściwości tiksotropowych, dzięki czemu nie opadają podczas aplikacji.
Przeczytaj wskazówki dotyczące natryskiwania: natryskiwanie wspomagane powietrzem i Airless.
Natryskiwanie elektrostatyczne
Jego główną cechą jest optymalizacja natrysku – farba jest przyciągana do elementu, jak magnes, tworząc efekt otaczania, dzięki ujemnemu ładunkowi farby. Aby to zadziałało, należy dodać do farby dodatek elektrostatyczny i podłączyć malowany element do uziemienia.
Jest to dobry wybór dla elementów, które mają narożniki lub skomplikowaną geometrię, takich jak np. podwozia.
Wybór najbardziej odpowiedniego sprzętu do aplikacji
Istnieje kilka czynników, które wpływają na wybór sprzętu do aplikacji. Na rynku znajdziesz kilka systemów i wiele urządzeń, które pomogą Ci osiągnąć cele w zakresie natrysku lakierniczego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych dostępnych pistoletach do natrysku – zapraszamy do kontaktu.