Strona Główna 9 Artykuły 9 5 wskazówek, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli rozważasz automatyzację linii lakierniczej

5 wskazówek, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli rozważasz automatyzację linii lakierniczej

Autor: Dastek Solutions

10 listopada 2022

Istnieje wiele powodów, aby zainwestować w zrobotyzowany sprzęt do malowania. Biorąc pod uwagę korzyści z automatyzacji linii malarskiej, poniżej przedstawiam 5 aspektów, na które musisz zwrócić uwagę.

Automatyka przemysłowa rozwijana dzisiaj pozwala na dużo większą elastyczność w porównaniu z tym, co było dostępne w przeszłości. Jak w przypadku każdej znaczącej zmiany produkcyjnej, korzyści powinny być oceniane ostrożnie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Automatyzując przemysłową linię lakierniczą, możesz poprawić wydajność operacyjną, zmniejszyć koszty i pozostać rentownym na dzisiejszym wymagającym rynku. Korzyści z automatyzacji znacznie przewyższają koszty inwestycji. Aby uzyskać jak najwięcej z tego procesu, należy rozważyć następujące wskazówki dotyczące malowania natryskowego.

1. Analiza wszystkich kosztów i oszczędności

Technologia zrobotyzowanego malowania jest pozornie uważana za zbyt drogą. Początkowa inwestycja może być duża, ale automatyzacja procesu wykańczania zwiększy wydajność produkcji, jednocześnie zmniejszając koszty i zapewniając korzyści przez wiele lat. Co więcej, koszt automatyzacji zmniejsza się z każdym rokiem. Jednakże powinieneś opracować długoterminowy plan, aby oszczędności, których można się spodziewać, zostały dokładnie obliczone i dobrze zrozumiane. 

2. Wybierz odpowiedni sprzęt – pistolet natryskowy o wysokiej wydajności transferu 

Wybierając odpowiedni pistolet natryskowy, można zwiększyć wydajność transferu systemu lakierniczego. Atomizer generuje drobną wielkość kropli, która jest dokładniejsza w porównaniu z innymi metodami atomizacji, co skutkuje wyższą wydajnością transferu i jakością wykończenia.

Medium jest dostarczane pod niskim ciśnieniem i rozprowadzany za pomocą kielicha dzwonowego obracającego się z prędkością do 60 000 obr/min. Ta wysoka prędkość obrotowa poddaje farbę działaniu dużej siły odśrodkowej, która popycha ją wzdłuż powierzchni kielicha dzwonowego. Kiedy farba dociera do krawędzi kielicha, siła odśrodkowa rozbija farbę na drobną chmurę cząsteczek płynu.

3. Dodanie efektu elektrostatycznego

Dodając elektrostatyczne malowanie natryskowe, można uzyskać maksymalną wydajność transferu. Ładunek jest generowany przez zasilacz elektrostatyczny w atomizerze obrotowym. Sam kielich dzwonu jest naładowany i przenosi ładunek na farbę, która przepływa przez kielich dzwonu. Naładowane krople farby są przyciągane przez uziemiony element. Efekt elektrostatyczny zapewnia doskonałe “otulenie” tylnej części. Dzięki zastosowaniu elektrostatyki, atomizer rotacyjny wytwarza doskonałe wykończenie z bardzo wysoką wydajnością transferu. 

4. Automatyzacja poszczególnych elementów

Aby efektywnie zautomatyzować linię malarską, zwróć uwagę na jej części, które:

  • Mają taki sam lub podobny rozmiar, cechy lub powierzchnie;
  • Mają takie same lub bardzo podobne procesy podczas malowania (są powtarzalne);
  • Przyczyniają się do 80 procent objętości i obejmują tylko 20 procent elementów (kieruj się zasadą Pareto);
  • Są już zorganizowane w linii produkcyjnej zawierającej ciągły przepływ;
  • Wymagają dużej ilości pracy bez wartości dodanej, takiej jak zmiana pozycji i ruch malarza;
  • Wymagają precyzyjnej kontroli lub pozwalają na zerowy margines błędu.

5. Zapytaj o radę

Linie lakiernicze nigdy nie były łatwiejsze i tańsze do zautomatyzowania. Projekt ten powinien być traktowany jako długoterminowa decyzja strategiczna i doskonała okazja do przeprojektowania procesu. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat zrobotyzowanego malowania, nie wahaj się zapytać specjalistów DASTEK solutions o radę.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!