Strona Główna 9 Artykuły 9 Agregaty do malowania natryskowego: jak wybrać prawidłowy?

Agregaty do malowania natryskowego: jak wybrać prawidłowy?

Autor: Dastek Solutions

14 kwietnia 2021

Malowanie natryskiem jest zdecydowanie popularnym zastosowaniem w branżach przemysłowych. Efektywność, redukcja kosztów utrzymania, a także czasu pracy. Inwestycja w agregat malarski pozwoli osiągnąć te cele. Wysoka jakość urządzeń, komfort ich stosowania są nieporównywalne z tradycyjnymi metodami. 

Czym jest agregat malarski?

Urządzenia do malowania natryskiem umożliwiają natryskiwanie medium na powierzchnię w wykonaniu z różnego materiału. Agregaty malarskie mają prostą budowę. Składają się ze zbiornika oraz podłączonego do niego węża i pistoletu natryskowego. Ten rodzaj malowania przyczyni się do efektywności na dwa zasadnicze sposoby:

  • proces natryskiwania medium jest szybszy – nie trzeba uzupełniać kubka grawitacyjnego w ręcznym pistolecie natryskowym czy nabierać materiału bezpośrednio z pojemnika,
  • stosując agregat do malowania, efekt końcowy będzie lepszej jakości, wykończenie będzie dokładniejsze.

Jak działa agregat malarski?

Agregaty malarskie działają dzięki pompowaniu medium (najczęściej farby) pod ciśnieniem, przez wąż do pistoletu natryskowego, w którym natryskuje medium przez specjalnie wyprofilowaną dyszę. Agregaty malarskie z natryskiem bezpowietrznym, czyli Airless, pompują materiał bezpośrednio ze zbiornika, możliwe jest naniesienie dużej ilości materiału w krótkim czasie. Osiągalna będzie także długa praca, bez przerw na uzupełnienie medium. Stosując tę metodę, uzyska się idealnie gładkie wykończenie. Natrysk hydrodynamiczny Airless doskonale sprawdzi się w seryjnym natryskiwaniu na elementy drewniane i nie tylko.

Wady stosowania agregatów do malowania

Agregaty malarskie to nie tylko możliwość długiej, nieprzerywanej pracy. Należy pamiętać o tym, iż cząsteczki natryskiwanej farby rozpylają się z dużym zasięgiem. Oznacza to, że część farby będzie osadzała się na niepożądanych elementach. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie zamaskować i zakryć te części, na które nie powinno być naniesione medium. 

Istotną czynnością będzie także każdorazowe wypłukanie medium z węży i pistoletu natryskowego. 

Rodzaje agregatów malarskich

W ofercie DASTEK solutions wyróżnia się trzy rodzaje agregatów malarskich:

  • agregat natryskowy hydrodynamiczny Airless,
  • agregat natryskowy z asystą powietrza Mist-less,
  • agregat natryskowy niskociśnieniowy.

Agregaty malarskie natryskowe Airless

Malowanie natryskowe wykorzystujące metodę hydrodynamiczną, znaną również jako bezpowietrzny natrysk wysokociśnieniowy lub Airless, to rozpylanie medium pod bardzo wysokim ciśnieniem – powyżej 120 bar. Materiał jest rozpraszany przez właściwie skalibrowaną do wielkości otworu dyszę. Mały rozmiar otworu dyszy i wysokie ciśnienie tworzą mgłę natryskiwanego materiału. Kształt dyszy warunkuje kształt strumienia cieczy. 

Agregat malarski z asystą powietrza

Malowanie natryskiem, wykorzystujące metodę Mist-less, to natrysk hydrodynamiczny z wykorzystaniem powietrza. Jego zadaniem jest doprowadzenie do pistoletu natryskowego medium o niższym ciśnieniu, niż przy metodzie Airless. Zakres ciśnienia wynosi od 50 do 110 bar. Na pistolecie zamontowany jest Aircap, przez którego doprowadzane jest do medium powietrze. Natrysk Mist-less pozwala uzyskać małe straty farby, czy zwiększoną kontrolę nad jakością wykończenia. 

Agregaty malarskie niskociśnieniowe

Niektóre powierzchnie wymagają natrysku niskociśnieniowego. Wykorzystuje się do tego agregaty malarskie, których najwyższe ciśnienie to 30 bar. Medium jest nanoszone dzięki strumieniowi sprężonego powietrza, transportującego jego drobne, rozbite cząsteczki na powierzchnię. W tej metodzie możliwa będzie dokładna kontrola natrysku.

Prawidłowy wybór agregatu do malowania natryskowego będzie uwarunkowany jego zastosowaniem. Dla innych celów zaleca się używanie tych z natryskiem wysokociśnieniowym, a dla innych wystarczą niskociśnieniowe. Zapraszamy do kontaktu, by odpowiednio dobrać agregat malarski. 

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!