Strona Główna 9 Artykuły 9 Mieszadło pneumatyczne – co musisz wiedzieć?

Mieszadło pneumatyczne – co musisz wiedzieć?

Autor: Dastek Solutions

12 października 2022

Zastanawiasz się, jakie mieszadło pneumatyczne wybrać? Nie wiesz, jak podejść do tego zadania? W takim razie jesteś w dobrym miejscu.

Wybór odpowiedniego mieszadła można łatwo określić za pomocą kilku kryteriów. Po ich zdefiniowaniu, wybór jest dużo łatwiejszy. Dzięki temu artykułowi pomogę Ci dobrać mieszadło pneumatyczne idealnie dopasowane do zastosowania.

Co będzie wymieszane?

Najważniejsza informacja: co chcesz wymieszać. Czy są to substancje stałe, takie jak proszek lub granulki? Czy też ciecze, jak farby, woda, oleje? Być może mamy do czynienia z mieszaniną dwóch różnych substancji, stałych i cieczy lub cieczy i gazów? To głównie wpływa na dobór mieszadła pneumatycznego i wydajność jego napędu.

Jaka jest lepkość i gęstość materiału, który ma być mieszany?

W związku z punktem 1, możesz teraz określić lepkość mieszanej substancji. Jeśli lepkość jest wysoka, substancja jest w konsekwencji dość twarda. Jeśli jest niska, substancja jest bardziej płynna, jak woda. Ma ona silny wpływ na wydajność mieszadła pneumatycznego, który chcesz wybrać. Wyższa lepkość wymaga wyższego momentu obrotowego.

Zwróć uwagę także na gęstość. W substancji mieszanej mogą występować media o różnych gęstościach. Na przykład wtedy, gdy do cieczy trzeba dodać granulki lub proszek. Substancje o większej gęstości, tj. granulat lub proszek, opadają na dno. Proces mieszania, czyli rozprowadzania substancji stałych w cieczach, to suspensją. Ciała stałe mogą mieć również różne gęstości. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie mieszadło do takich procesów. Te o dużych siłach ścinających, doskonale nadają się do rozdrabniania ciał stałych i rozprowadzania ich w cieczy. Spiralne wirniki wstęgowe zapewniają optymalne wymieszanie substancji stałych.

Jakie jest zadanie mieszadła?

Wcześniejsze wątpliwości pokazują, jakie jest rzeczywiste zadanie procesu mieszania. Czy do efektywnego mieszania potrzebne są duże siły ścinające i silne zasysanie powietrza? Czy też proces mieszania powinien być delikatny? Czy należy za wszelką cenę unikać zasysania powietrza?

W technice mieszania zdefiniowano różne zadania, które może wykonywać mieszadło. Są to:

  • dyspergowanie ciecz-ciecz,
  • dyspergowanie gaz-ciecz,
  • suspensja,
  • homogenizacja,
  • mieszanie ciał stałych,
  • przenoszenie ciepła.

Każdy z nich ma swoje własne wymagania dotyczące zachowania się przepływu w zbiorniku, profili przepływu mieszadeł (przenoszenie osiowe, przenoszenie promieniowe lub przenoszenie styczne) oraz niezbędnych instalacji, takich jak wężownice grzewcze lub chłodzące czy konieczne do zainstalowania przegrody.

Jaka ilość substancji musi być mieszana?

Ilość mieszanej substancji ma nie tylko istotny wpływ na wymiary mieszadła, tj. na wielkość wału, wirnika czy stojaka. Również moc silnika pneumatycznego musi być do niej dostosowana. Logiczne jest, że im większa ilość towaru do wymieszania, tym większa moc mieszadła, czyli moment obrotowy.

Jakie pojemniki są stosowane?

W technice mieszania często stosuje się pojemniki standardowe. Małe i średnie mieszadła wybierzesz do mniejszych pojemników (ok. 30 l), beczek (między 100 a 500 l) lub dużych pojemników (ok. 600 do 1200 l). Oczywiście istnieją również duże systemy o pojemności tysięcy litrów, jak np. oczyszczanie ścieków. Wielkość zbiornika określa przede wszystkim wielkość, kształt i liczbę wirników oraz długość wału mieszadła.

Rodzaj zbiornika determinuje również sposób montażu mieszadła na zbiorniku. Czy potrzebna jest pokrywa? A może od razu zastosujesz wygodne mieszadło pneumatyczne na statywie?

Oczywiście istnieją też specjalne pojemniki, które nie spełniają wymogów normy, np. pojemniki do procesów chemicznych. Takie pojemniki mają specyficzne kryteria do dodatkowych zastosowań. Być może to, co szukasz to mieszadło pneumatyczne ATEX?

Podsumowanie

Oczywiście chętnie omówię wymienione kryteria również osobiście. Ważne jest, aby w końcu uzyskać perfekcyjny wynik mieszania. Zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!