Strona Główna 9 Artykuły 9 Najważniejsze trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2022

Najważniejsze trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2022

Autor: Dastek Solutions

29 marca 2022

Wciąż odczuwamy skutki pandemii wirusa COVID-19. Dla sektora przemysłowego rok 2022 rozpoczął się jako rok pełen wyzwań. Dotyczą one rozwoju nowych technologii i rozwiązań, aby sprostać wymaganiom rynku. Rynku, który w coraz większym stopniu chce zwiększać wydajność dzięki szybszym rozwiązaniom, które są bardziej zrównoważone, trwałe i wysokiej jakości.

Trendy w powłokach przemysłowych w 2022 r.

Zebraliśmy główne trendy, z którymi sektor powłok przemysłowych będzie musiał się zmierzyć w 2022 roku.

Trend 1 – Rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska

Poszukiwanie rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska jest globalnym trendem mającym wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Sektor powłok przemysłowych nie jest tu wyjątkiem i coraz częściej poszukuje rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska, czy to ze względu na uwarunkowania prawne, czy też świadomość ekologiczną. Dlatego w roku 2022 pojawi się tendencja do opracowywania rozwiązań, które są bardziej wrażliwe na zdrowie ludzi i troskę o środowisko.

Technologia wodna będzie wyróżniać się wśród innowacji w tym sektorze. Podążając śladem sektora motoryzacyjnego, w najbliższej przyszłości spodziewane jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących niektórych składników produktów. Będzie to skłaniać branżę do stosowania systemów i produktów na bazie wody.

Producenci dokładają również większych starań, aby opracować rozwiązania o niskiej emisji lotnych związków organicznych, zgodnie z wymogami Dyrektywy Europejskiej 2004/42/WE, która koncentruje się na emisji tych związków w farbach i lakierach bezbarwnych. Zarówno ISO 11890-1, jak i ASTMD 2369 określają normy pozwalające na określenie zawartości tych związków.

Trend 2 – Inteligentne rozwiązania

W celu optymalizacji procesów, producenci koncentrują swoje wysiłki badawcze na opracowywaniu inteligentnych rozwiązań. 

Czym właściwie jest „inteligentne rozwiązanie”? Główną cechą inteligentnych rozwiązań jest nadanie produktowi wielu właściwości, które zaspokoją potrzeby klienta. W ten sposób specjalista z branży musi używać tylko jednego produktu do zaspokojenia wszystkich potrzeb, co zwiększa wydajność, optymalizuje czas i materiały.

Zdecydowanie rozwijać się będą firmy, które w swojej ofercie mają produkty o niskiej zawartości LZO, zapewniających jednocześnie wysoką skuteczność antykorozyjną i odporność na promieniowanie ultrafioletowe oraz wszystkie rodzaje pogody.

Trend 3 – Wymagania dotyczące poziomu wykończenia

Oprócz zapewnienia ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, coraz ważniejszy staje się estetyczny aspekt powłoki. Powierzchnie często pełnią rolę platformy reklamowej, a uzyskanie wyróżniającej się estetyki przy jednoczesnym uzyskaniu wysokiej jakości wykończenia staje się czynnikiem o zasadniczym znaczeniu.

Oferowanie różnych wysoce odpornych wykończeń w różnych kolorach, co do tej pory było charakterystyczne dla sektora renowacji samochodów, będzie trendem, który będziemy obserwować w najbliższej przyszłości. Oprócz tego czynnika estetycznego należy pamiętać, że powłoki muszą zapewnić niezbędną ochronę każdemu podłożu.

Warto zwrócić uwagę także na urządzenia do natrysku. Zadbaj o to, by w Twojej firmie używane były pistolety natryskowe najwyższej jakości, które w połączeniu z innowacyjnymi farbami czy lakierami, zapewnią wysoką jakość wykończenia.

Przemysł powłok przemysłowych wciąż ewoluuje

Oto trzy główne trendy w dziedzinie powłok przemysłowych, które przewidujemy na rok 2022. Koncentrują się one głównie na zwiększaniu wydajności procesów w celu optymalizacji czasu i pieniędzy, opracowywaniu rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska i atrakcyjniejszych wizualnie, ukierunkowanych na nowych użytkowników.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!