Strona Główna 9 Artykuły 9 Pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Autor: Dastek Solutions

29 marca 2023

Malowanie proszkowe istnieje od lat 50. XX wieku, ale dopiero w ciągu ostatnich 25 lat zanotowano dynamiczny wzrost popularności, co czyni je jednym z najpopularniejszych wykończeń dla wielu branż. Malowanie proszkowe oferuje jedno z najbardziej ekonomicznych, najtrwalszych i najbardziej efektownych wykończeń w jakości dostępnej na dzisiejszym rynku. Motoryzacja, sprzęt AGD, architektura, rolnictwo i wiele innych branż dostrzegły korzyści płynące z malowania proszkowego i stosują go w tysiącach produktów.

Aplikacja proszków

Podczas aplikowania proszku istnieją zasadniczo dwa różne procesy: fluidyzacja lub technika natrysku. W technice malowania proszkowego w sposób fluidalny, nagrzane części można zanurzyć bezpośrednio w pojemniku z fluidalnym proszkiem lub przeprowadzić przez elektrycznie naładowane chmury proszku. 

Funkcje elektrostatycznego pistoletu do malowania proszku to kształtowanie i kierowanie przepływu, kontrolowanie wielkości, kształtu i gęstości wzoru proszku, naładowanie elektrostatyczne proszku rozpylanego i kontrolowanie nanoszenia na malowane części.

Niniejszy artykuł skupia się na kilku rodzajach pistoletów, akcesoriach i aktualnych trendach w zakresie sprzętu aplikacyjnego.

Pistolety ręczne a automatyczne

Ręczne pistolety natryskowe mogą być stosowane w do użytku prywatnego, małych realizacji, w aplikacjach niewymagających pistoletów automatycznych lub w systemach automatycznych, które są zwykle stosowane do trudno dostępnych, powtarzających się lub skomplikowanych elementów.

Natryskiwanie proszkowe ręczne a automatyczne

Pistolety ręczne mogą być używane do jednorazowych zadań, w zastosowaniach niewymagających pistoletów automatycznych lub z systemami automatycznymi, które są zazwyczaj używane do trudno dostępnych i/lub skomplikowanych elementów.

Ponieważ osoba natryskująca ręcznie używa pistoletu przez długi czas, ważne przy wyborze są takie cechy jak:

  • elastyczność,
  • waga,
  • wydajność,
  • trwałość pistoletu. 

Pistolety ręczne są zwykle używane do aplikacji o niższej produkcji, podczas gdy pistolety automatyczne są przydatne w procesach wysokoprodukcyjnych. Modernizacja lub zakup systemu automatycznego może zwiększyć wydajność transferu i zmniejszyć koszty, ale warto pamiętać o dosyć wysokiej inwestycji początkowej.

Systemy natryskowe, które mogą być używane z pistoletami automatycznymi, wykorzystują fotokomórki lub elektrostatykę do identyfikacji, która część powinna być pokryta materiałem, co powoduje wyłączenie/włączenie pistoletu pneumatycznego. Warto zaznaczyć, że automatyczne instalacje natryskowe nie są całkowicie samowystarczalne i nadal wymagają kogoś do dostarczania proszku, odpowiadania na alarmy, monitorowania i nadzorowania sprzętu.

Nie zawsze automatyczny system natryskowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz jednak zaufać specjalistom z DASTEK solutions, którzy pomogą przy obliczaniu rentowności inwestycji w dany system natryskowy.

Rodzaje pistoletów elektrostatycznych

Pistolety elektrostatyczne ładują proszek epoksydowy w wyniku tarcia, które występuje podczas ocierania cząsteczek proszku o stały izolator lub przewodnik wewnątrz pistoletu. Powstały ładunek jest uzyskiwany poprzez usunięcie elektronów z proszku, co powoduje powstanie dodatnio naładowanego proszku. Ponieważ nie ma rzeczywistego pola elektrostatycznego, naładowane cząstki proszku migrują w kierunku uziemionej części i mogą swobodnie osadzać się w bardzo cienkiej powłoce na części i mogą pokrywać ciasne, zagłębione miejsca.

Sprawdź: pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Dzwony elektrostatyczne

Dzwony elektrostatyczne są używane najczęściej tam, gdzie duże płaskie powierzchnie muszą być powlekane z dużą prędkością. Jeśli trzeba natryskiwać dużo proszku w krótkim czasie na stosunkowo płaską powierzchnię, to są to preferowane urządzenia aplikacyjne. Typowe zastosowania to automotive i generalnie zewnętrzne powłoki urządzeń.

Szybkie zmiany koloru

Udoskonalenia sprzętu do aplikacji proszków znacznie zmniejszyły czas, wysiłek i koszty kapitałowe wymagane do zmiany koloru. Działania mające na celu zwiększenie wydajności aplikacji, usprawnienie systemu dostarczania proszku i przeprojektowanie kabiny natryskowej przyczyniły się do przyspieszenia procesu zmiany koloru. Prawidłowo zaprojektowane, obsługiwane i konserwowane systemy proszkowe mogą zmieniać kolory w ciągu zaledwie kilku minut. Niektóre wysokoprodukcyjne systemy do natrysku proszkowego, zmieniają dziesiątki kolorów, przy czym dziennie dokonuje się nawet do 20 zmian.

Akcesoria

Wybór odpowiednich końcówek i akcesoriów do pistoletów to kolejny ważny aspekt w systemach natrysku proszkowego. Istnieje wiele różnych końcówek dostępnych przez wszystkich producentów dla wszystkich urządzeń. Istnieją płaskie dysze rozpylające, końcówki przedłużające, różne rozmiary i kształty deflektorów. Każda z tych końcówek służy do innych celów.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!