Strona Główna 9 Artykuły 9 Pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Autor: Dastek Solutions

29 marca 2023

Malowanie proszkowe istnieje od lat 50. XX wieku, ale dopiero w ciągu ostatnich 25 lat zanotowano dynamiczny wzrost popularności, co czyni je jednym z najpopularniejszych wykończeń dla wielu branż. Malowanie proszkowe oferuje jedno z najbardziej ekonomicznych, najtrwalszych i najbardziej efektownych wykończeń w jakości dostępnej na dzisiejszym rynku. Motoryzacja, sprzęt AGD, architektura, rolnictwo i wiele innych branż dostrzegły korzyści płynące z malowania proszkowego i stosują go w tysiącach produktów.

Aplikacja proszków

Podczas aplikowania proszku istnieją zasadniczo dwa różne procesy: fluidyzacja lub technika natrysku. W technice malowania proszkowego w sposób fluidalny, nagrzane części można zanurzyć bezpośrednio w pojemniku z fluidalnym proszkiem lub przeprowadzić przez elektrycznie naładowane chmury proszku. 

Funkcje elektrostatycznego pistoletu do malowania proszku to kształtowanie i kierowanie przepływu, kontrolowanie wielkości, kształtu i gęstości wzoru proszku, naładowanie elektrostatyczne proszku rozpylanego i kontrolowanie nanoszenia na malowane części.

Niniejszy artykuł skupia się na kilku rodzajach pistoletów, akcesoriach i aktualnych trendach w zakresie sprzętu aplikacyjnego.

Pistolety ręczne a automatyczne

Ręczne pistolety natryskowe mogą być stosowane w do użytku prywatnego, małych realizacji, w aplikacjach niewymagających pistoletów automatycznych lub w systemach automatycznych, które są zwykle stosowane do trudno dostępnych, powtarzających się lub skomplikowanych elementów.

Natryskiwanie proszkowe ręczne a automatyczne

Pistolety ręczne mogą być używane do jednorazowych zadań, w zastosowaniach niewymagających pistoletów automatycznych lub z systemami automatycznymi, które są zazwyczaj używane do trudno dostępnych i/lub skomplikowanych elementów.

Ponieważ osoba natryskująca ręcznie używa pistoletu przez długi czas, ważne przy wyborze są takie cechy jak:

  • elastyczność,
  • waga,
  • wydajność,
  • trwałość pistoletu. 

Pistolety ręczne są zwykle używane do aplikacji o niższej produkcji, podczas gdy pistolety automatyczne są przydatne w procesach wysokoprodukcyjnych. Modernizacja lub zakup systemu automatycznego może zwiększyć wydajność transferu i zmniejszyć koszty, ale warto pamiętać o dosyć wysokiej inwestycji początkowej.

Systemy natryskowe, które mogą być używane z pistoletami automatycznymi, wykorzystują fotokomórki lub elektrostatykę do identyfikacji, która część powinna być pokryta materiałem, co powoduje wyłączenie/włączenie pistoletu pneumatycznego. Warto zaznaczyć, że automatyczne instalacje natryskowe nie są całkowicie samowystarczalne i nadal wymagają kogoś do dostarczania proszku, odpowiadania na alarmy, monitorowania i nadzorowania sprzętu.

Nie zawsze automatyczny system natryskowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz jednak zaufać specjalistom z DASTEK solutions, którzy pomogą przy obliczaniu rentowności inwestycji w dany system natryskowy.

Rodzaje pistoletów elektrostatycznych

Pistolety elektrostatyczne ładują proszek epoksydowy w wyniku tarcia, które występuje podczas ocierania cząsteczek proszku o stały izolator lub przewodnik wewnątrz pistoletu. Powstały ładunek jest uzyskiwany poprzez usunięcie elektronów z proszku, co powoduje powstanie dodatnio naładowanego proszku. Ponieważ nie ma rzeczywistego pola elektrostatycznego, naładowane cząstki proszku migrują w kierunku uziemionej części i mogą swobodnie osadzać się w bardzo cienkiej powłoce na części i mogą pokrywać ciasne, zagłębione miejsca.

Sprawdź: pistolet do malowania proszkowego – co musisz wiedzieć?

Dzwony elektrostatyczne

Dzwony elektrostatyczne są używane najczęściej tam, gdzie duże płaskie powierzchnie muszą być powlekane z dużą prędkością. Jeśli trzeba natryskiwać dużo proszku w krótkim czasie na stosunkowo płaską powierzchnię, to są to preferowane urządzenia aplikacyjne. Typowe zastosowania to automotive i generalnie zewnętrzne powłoki urządzeń.

Szybkie zmiany koloru

Udoskonalenia sprzętu do aplikacji proszków znacznie zmniejszyły czas, wysiłek i koszty kapitałowe wymagane do zmiany koloru. Działania mające na celu zwiększenie wydajności aplikacji, usprawnienie systemu dostarczania proszku i przeprojektowanie kabiny natryskowej przyczyniły się do przyspieszenia procesu zmiany koloru. Prawidłowo zaprojektowane, obsługiwane i konserwowane systemy proszkowe mogą zmieniać kolory w ciągu zaledwie kilku minut. Niektóre wysokoprodukcyjne systemy do natrysku proszkowego, zmieniają dziesiątki kolorów, przy czym dziennie dokonuje się nawet do 20 zmian.

Akcesoria

Wybór odpowiednich końcówek i akcesoriów do pistoletów to kolejny ważny aspekt w systemach natrysku proszkowego. Istnieje wiele różnych końcówek dostępnych przez wszystkich producentów dla wszystkich urządzeń. Istnieją płaskie dysze rozpylające, końcówki przedłużające, różne rozmiary i kształty deflektorów. Każda z tych końcówek służy do innych celów.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!