Strona Główna 9 Artykuły 9 Pistolety do smaru – czym są, różne typy, do czego służą

Pistolety do smaru – czym są, różne typy, do czego służą

Autor: Dastek Solutions

21 września 2022

Różnice między smarownicami wynikają z konstrukcji i specyficznego zastosowania. Ich znajomość ułatwi Ci wybór smarownicy do konkretnego zastosowania. 

Co to jest pistolet do smaru?

Smarownica jest bardzo powszechnym narzędziem warsztatowym. Aplikuje smar przez otwór do określonego punktu, zazwyczaj z wkładu do złączki. Kanały za smarownicą prowadzą do miejsca, w którym wymagane jest smarowanie.

Otwór może być specjalnego typu, który ściśle pasuje do otworu odbiorczego na dowolnej liczbie urządzeń mechanicznych. Ta ściśle dopasowana konstrukcja otworów zapewnia, że smar jest stosowany tylko tam, gdzie jest to potrzebne. 

Rodzaje smarownic

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów smarownic. Każdy z nich oferuje unikalny zestaw funkcji i zróżnicowane możliwości. Cztery pistolety smarowe, które należy zrozumieć:

  • Smarownica dźwigniowa
  • Smarownica pistoletowa
  • Smarownica akumulatorowa
  • Smarownica pneumatyczna

W dzisiejszym wpisie skupię się na smarownicy pneumatycznej. Sprawdź, dlaczego jest ona jednym z najpopularniejszych wyborów wśród profesjonalnych operatorów. 

Smarownice pneumatyczne

Są to jedne z najmocniejszych i najbardziej wydajnych smarownic, jakie można kupić na dzisiejszym rynku. Te urządzenia są zasilane sprężonym powietrzem, co czyni je niezawodnymi, zwłaszcza podczas pracy nad projektami smarowania przemysłowego. Ciśnienie powietrza jest wysoce regulowane, co powoduje mniejsze zużycie części i komponentów.

Wadą pneumatycznych smarownic jest to, że są one bardzo głośne podczas pracy. Łatwo rozwiążesz ten problem, dzięki sprzętowi ochronnemu do uszu. Dzięki możliwości zastosowania długiego węża do powietrza, pneumatyczne smarownice mogą być dość elastyczne i wszechstronne. 

Smarownice pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze do wywierania nacisku na tłok powietrzny, który napędza tłok smarowy i zmusza smar do wydostania się z mufy do złączki smarowej. Po naciśnięciu spustu pistoletu dozuje się stały strumień smaru. Zazwyczaj smarownice pneumatyczne mają ciśnienie znamionowe do 6000 PSI.

Sprawdź ofertę: zestawy do smarów.

Jaki pistolet do smaru kupić?

Ponieważ smarownice są dostępne w różnych typach i rozmiarach, ważne jest, aby wybrać taki pistolet, który nadaje się do zamierzonego zastosowania. 

Poza koniecznością wyboru odpowiedniego typu pistoletu do smaru, jak już wcześniej omówiono, należy również zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • Maksymalne ciśnienie robocze
  • Opcje przeładunku
  • Dostępność

Maksymalne ciśnienie (PSI)

Niezależnie od typu smarownicy, są one zaprojektowane do dostarczania określonej ilości ciśnienia. Pistolet, który jest w stanie dostarczyć wysokie ciśnienie płynu, nie zawiedzie w żadnym projekcie. Musisz wziąć pod uwagę wymagania ciśnieniowe zadań, do których będziesz używał swojego pistoletu.

Na przykład, wysokie ciśnienie jest wymagane do pompowania smaru do zatkanych złączek, zwłaszcza jeśli używasz ciężkiego smaru lub pracujesz w niskiej temperaturze. Musisz upewnić się, że wybierzesz model, który oferuje nieco więcej ciśnienia, niż faktycznie potrzebujesz, abyś miał trochę swobody. 

Opcje przeładunku

Kolejną ważną kwestią jest to, jak wolisz napełniać smarownicę. Różne smarownice obsługują różne mechanizmy uzupełniania smaru, z których 3 powszechne to:

  • Ładowanie kartuszy
  • Ładowanie przez zasysanie
  • Ładowanie luzem

Dostępność

Podczas zakupów nowej smarownicy, musisz być pewien, do czego będziesz jej używał. Czy będziesz używać pistoletu do pompowania smaru w ograniczonych przestrzeniach czy bardziej otwartych? Pomyśl o dostępności i prześwitach punktów aplikacji.

Dobrze, jeśli konstrukcja preferowanej smarownicy ma kompatybilną złączkę, w zależności od tego, gdzie będziesz jej używać. Mufa powinna umożliwiać łatwy dostęp do punktów, które trzeba nasmarować. W celu zwiększenia elastyczności pistoletu, może być konieczny zakup dodatkowych akcesoriów, aby zoptymalizować jego prawdziwy potencjał. 

Skontaktuj się z nami, by dobrać odpowiedni do Twojego zastosowania zestaw do smaru.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!