Strona Główna 9 Artykuły 9 Pokrywanie trudnodostępnych miejsc przy pomocy pistoletu natryskowego z przedłużką

Pokrywanie trudnodostępnych miejsc przy pomocy pistoletu natryskowego z przedłużką

Autor: Dastek Solutions

20 lipca 2021

Czym są przedłużki do pistoletów i w jakich aplikacjach można je używać? 

Przedłużka do pistoletu natryskowego jest to generalnie metalowa lub tworzywowa rurka (ewentualnie kilka rurek o różnych średnicach + iglica), wydłużające odległość pomiędzy dyszą natryskową a pistoletem. Mogą być one stosowane zarówno w pistoletach ręcznych jak i automatycznych. 

Występują w różnych długościach, wariantach wykończenia oraz technologiach natrysku. Ważne jest także aby odpowiednio dobrać przedłużkę do modelu używanego pistoletu. Różni producenci stosują odmienne gwinty i konstrukcje.

Zasilanie pistoletów wyposażonych w przedłużki

Przy wykorzystaniu przedłużek do pistoletów ręcznych niskociśnieniowych, w niektórych przypadkach można użyć zwykłych pistoletów zasilanych kubkiem grawitacyjnym. Wiele zależy od właściwości materiału (np. lepkości) oraz od długości samej przedłużki. W większości aplikacji, koniecznym rozwiązaniem jest dodatkowe źródło zasilania (podwieszany kubek lub zbiornik ciśnieniowy, pompy tłokowe lub membranowe). W takiej konfiguracji mamy kontrolę nad ciśnieniem materiału i możemy go precyzyjnie ustawić, dodatkowo, możemy używać bardzo długich przedłużek – np. 1,5 m z natryskiem 360o

Przedłużki do natrysku w technologii Airspray

Konstrukcja przedłużek przystosowanych do pracy w technologii niskociśnieniowej (ciśnienie materiału do 8 bar) jest bardziej złożona niż przedłużek wysokociśnieniowych. Poza prowadzeniem materiału, wewnątrz przedłużki znajduje się także prowadzenie powietrza oraz iglica, przechodząca przez całą przedłużkę oraz pistolet. Pociągając za spust pistoletu, przesuwamy iglicę i otwieramy przepływ na dyszy na końcu przedłużki, jednocześnie otwierając przepływ powietrza aplikującego oraz, w niektórych przypadkach, powietrza regulującego szerokość strumienia. 

Przedłużki te mogą być dostarczone w różnych długościach np. od 10 cm nawet do 200 cm (w zależności od producenta oraz modelu pistoletu). Końcówki przedłużek mogą mieć zamontowane całe głowice wraz z kapturem powietrznym lub tylko jego proste odpowiedniki. Mogą natryskiwać materiał na wprost, pod kątem 45 lub 90o. Dostępne są także przedłużki dyskowe 360o – używane np., do pokrywania rur wewnątrz. Przy wyborze przedłużki warto zwrócić uwagę także na średnicę dyszy na końcu – czy będzie ona miała np. 1,2 mm lub 1,8 mm (w zależności od używanego materiału do natrysku czy wymaganych efektów).

Przedłużki do natrysku w technologii Airless

Konstrukcja przedłużek do pistoletów wysokociśnieniowych (bez użycia dodatkowego powietrza) jest bardzo prosta, w porównaniu do innych technologii. Jest to jedynie rurka (zazwyczaj stalowa) z gwintami na obu końcach – jeden do nakręcenia na pistolet, drugi do nakręcenia głowicy z dyszą (ewentualnie końcówki kątowej z dyszą). Wewnątrz tej rurki nie ma ani dodatkowego prowadzenia powietrza, ani iglicy zamykającej przepływ. Stąd są one dostępne w znacznie niższych cenach niż pozostałe. Oczywiście dostępne w wielu długościach pozwalających na pokrycie trudno dostępnych miejsc. 

Przedłużki do pistoletów do środków oddzielających (antyadhezyjnych)

Przy aplikacjach z użyciem wtryskarek lub podobnych urządzeń, często wymagane jest pokrycie formy specjalnym materiałem antyadhezyjnym – niepozwalającym na przywieranie, pomagającym w wyjęciu gotowego elementu po procesie. Może to być ceramiczna forma do produkcji doniczek lub np. metalowa forma przy procesie produkcji opon. Materiały oddzielające są bardzo niskich lepkości, przez co konieczne jest użycie bardzo małych dysz (najczęściej 0,3 – 0,5 mm). Dostępne są specjalne pistolety do takich aplikacji, lekkie i poręczne, podłączane zazwyczaj do zbiorników ciśnieniowych. Do takich pistoletów także możemy użyć specjalnych przedłużek pozwalających nam pracować z dużymi lub trudno dostępnymi formami czy powierzchniami. 

Przedłużki w systemach do wyciskania klejów, uszczelniaczy, silikonów i innych tego typu materiałów

W aplikacjach wyciskania materiałów lepkich (mas uszczelniających, silikonów, klejów, past, wygłuszeń, wypełniaczy), konieczne jest czasami dostarczenie materiału w wąskie szczeliny lub zagłębienia. Z pomocą przychodzą nam wtedy przedłużki do takich aplikacji, dopasowane pod używane pistolety. Przedłużki te mają prostą konstrukcję i dostępne są w różnych długościach, proste lub gięte. Dostępne są na rynku przedłużki jednorazowe z tworzywa – jeśli używany przez nas materiał szybko zasycha – jest to bardzo proste i tanie rozwiązanie. 

Jesteś zainteresowany zastosowaniem przedłużek do swoich pistoletów natryskowych? Zapraszamy do kontaktu z DASTEK solutions.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!