Strona Główna 9 Artykuły 9 Ręczne pistolety malarskie – który wybrać?

Ręczne pistolety malarskie – który wybrać?

Autor: Dastek Solutions

30 sierpnia 2022

Pistolet lakierniczy to narzędzie do rozpylania i nakładania farby oraz innych płynnych materiałów, takich jak lakiery czy kleje. Medium jest dostarczane za pomocą sprężonego powietrza z kompresora i/lub pompy i nakładane na powierzchnię do pokrycia. Ręczne pistolety natryskowe są najczęściej używane do mniejszych prac malarskich i lakierniczych w warsztatach i firmach produkcyjnych.

Są to na ogół pistolety niskociśnieniowe (o ciśnieniu około 6 barów). Często są wykonane z aluminium i stosunkowo niskiej wadze, dzięki czemu są łatwe i wygodne w użyciu.

Dobór właściwego pistoletu lakierniczego

W porównaniu z tradycyjnymi ręcznymi metodami nakładania farby, takimi jak pędzle, a nawet wałki malarskie, pistolety natryskowe oferują znaczny wzrost wydajności, oszczędność farby oraz znacznie lepszą jakość powierzchni dzięki rozpyleniu medium. Pneumatyczne pistolety natryskowe są wykorzystywane w różnych zastosowaniach, w tym w produkcji przemysłowej, warsztatach i budownictwie. 

Konwencjonalne pneumatyczne pistolety natryskowe

Pistolety te wykorzystują sprężone powietrze do rozpylania i atomizacji farby. Muszą być podłączone do zewnętrznego kompresora lub systemu sprężonego powietrza. 

Konwencjonalne pistolety natryskowe pobierają farbę albo ze zbiornika przepływowego (grawitacyjnie lub ssąco), albo z pompy lub zbiornika ciśnieniowego, do którego są podłączone za pomocą węża.

Pistolety natryskowe HVLP i LVLP

Pistolety natryskowe HVLP

HVLP to skrót od High Volume Low Pressure. Pistolety HVLP rozpylają farbę pod niskim ciśnieniem (ok. 0,7 bara), ale z dużą ilością powietrza (8,5 – 40 m3/h). Dzięki tej technologii uzyskuje się bardziej równomierny strumień i lepszy wzór rozpylania niż w przypadku konwencjonalnego pistoletu, co przekłada się na mniejszy overspray, lepszą przyczepność farby do powierzchni i mniejsze straty produktu.

Zalecamy wybór pistoletów HVLP do mniejszych prac malarskich.

Pistolety natryskowe LVLP

LVLP to skrót od angielskiej nazwy Low Volume Low Pressure. Pistolety natryskowe LVLP wykorzystują mniejszą ilość powietrza i niższe ciśnienie niż pistolety HVLP. Rozpylają one farbę pod niskim ciśnieniem, ale nie jest ono stałe na poziomie 0,7 bara, jak w przypadku pistoletów HVLP.

Pistolety natryskowe Airless

W tej metodzie natrysku w ogóle nie używa się sprężonego powietrza. Stosuje się raczej zewnętrzną pompę, która wprowadza farbę pod bardzo wysokie ciśnienie (do 300 barów) i wtłacza ją przez mały otwór w dyszy rozpylającej. Medium może być pompowane bezpośrednio z pojemnika na powierzchnię.

Pistolety natryskowe Airless wspomagane powietrzem lub pistolety AirCoat

Są to specjalnie pistolety zaprojektowane do rozpylania produktów na bazie rozpuszczalników, takich jak farby. Technika ta łączy w sobie atomizację bezpowietrzną i powietrzną przy średnio-wysokim ciśnieniu. Używając do natrysku trochę sprężonego powietrza, zmniejsza się straty farby.

Jak wybrać odpowiedni pistolet lakierniczy?

Poniżej przedstawiamy dwóch naszych faworytów. Sprawdź, jakie są ich zalety, rekomendowane zastosowania, by wybrać odpowiedni pistolet lakierniczy.

Ręczny pistolet Walther Pilot III F

Ręczny pistolet Walther Pilot III F

Ręczny pistolet od Walther Pilot, model III F to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się do większości procesów natryskowych. Teflonowe pokrycie korpusu pistoletu natryskowego zapewnia łatwość korzystania. Dużym ułatwieniem, jest możliwość dostosowania do danego zastosowania wyboru kubka grawitacyjnego o pojemności 600 ml lub przyłącza materiałowego 3/8″. Pistolet III F to także duża swoboda dopasowania rozmiaru dysz – od 0,5 do 3,5 mm. 

Zalety ręcznego pistoletu natryskowego Walther Pilot III F:

 • wygodny kształt,
 • elementy ze stali nierdzewnej,
 • uszczelnienia odporne na rozpuszczalniki,
 • do obsługi dla osób prawo- i leworęcznych,
 • teflonowy korpus, który ułatwia czyszczenie.

Zalecamy zastosowanie pistoletu do:

 • przemysłu samochodowego,
 • przemysłu stolarskiego,
 • farb gruntujących,
 • podkładów,
 • lakierów,
 • bejc,
 • farb dwuskładnikowych,
 • klejów (wersja III-K).

Pistolet natryskowy SCHÜTZE W3FZ-DUO

Pistolet natryskowy SCHÜTZE W3FZ-DUO

Doskonały do pracy z medium o bardzo niskiej lepkości pistolet natryskowy SCHÜTZE W3 FZ-Duo. Precyzyjnie wykonana dysza, iglica i nasadka powietrza umożliwiają wyjątkowo gładkie nałożenie medium w formach i matrycach, szczególnie przy pracy ze środkami adhezyjnymi. Warto pamiętać jednak o najnowszych przepisach, które pozwalają stosować jedynie środki adhezyjne niezawierające CFC. 

Stosowany na całym świecie ręczny pistolet Schütze W3 FZ-Duo, bardzo dobrze sprawdza się w przemyśle termoplastycznym oraz odlewniczym. Wygodna obsługa jest możliwa dzięki krótkiemu korpusowi pistoletu, a także zasilanemu materiałem i powietrzem wężowi.

Szczegółowe informacje o pistolecie natryskowym Schütze W3 FZ-Duo:

 • różne rozmiary przedłużenia dysz,
 • posiada osłony powietrzne dla różnych kątów natrysku,
 • podwójny wąż (dowolna długość),
 • możliwy wybór w wersji HVLP oraz “KLS” do klejów,
 • posiada certyfikat ATEX.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!