Strona Główna 9 Artykuły 9 Smarownica pneumatyczna – zasada działania, napełnianie

Smarownica pneumatyczna – zasada działania, napełnianie

Autor: Dastek Solutions

8 czerwca 2021

Smarownice pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze dostarczane przez sprężarki zasilane elektrycznie. Te wytwarzają ciśnienie powietrza, które jest dostarczane przez instalację i węże pneumatyczne do smarownicy. Po naciśnięciu spustu otrzymuje się strumień medium, w tym przypadku wyciskanie smaru. 

Dlaczego wybrać smarownice pneumatyczne?

Używanie pneumatycznej smarownicy do przegubów czy łożysk zapewnia lepszą precyzję, kontrolę ciśnienia i przepływu podczas nakładania smaru, dostarczając go do obszarów, które w innym przypadku byłyby trudno dostępne. Zdecydowanie najczęściej stosuje się ją w łożyskach nieuszczelnianych, które wymagają regularnego uzupełniania smaru. Przy użyciu smarownicy pneumatycznej, jesteśmy w stanie podać łatwiej i szybciej smar, zamiast męczyć się ze zwykłą ręczną smarownicą.

Smarownice są bardzo często spotykane w wielu różnych branżach i zastosowaniach, a typowe przykłady obejmują:

  • automatyczna konserwacja,
  • konserwacja pojazdów i sprzętu rolniczego, budowlanego, 
  • fabryki, zakłady i systemy przetwarzania (np. przenośniki i inne maszyny do obsługi towarów),
  • ogrodnictwo i architektura krajobrazu (w szczególności do konserwacji kosiarek i pił łańcuchowych).

Smarownice pneumatyczne – informacje ogólne

Smarownica pneumatyczna, czasami nazywana także pneumatyczną pompą smaru, jest jedną z kilku różnych dostępnych technologii do szybkiego i łatwego nakładania smaru na łożyska i inne mechanizmy.

To, co sprawia, że ​​smarownice napędzane powietrzem są doskonałym wyborem, to to, że ciśnienie wymagane do wtłoczenia środka smarnego do pustej przestrzeni łożyska jest zapewniane przez zewnętrzną sprężarkę powietrza. Ponieważ zmechanizowane ciśnienie powietrza jest doprowadzane do narzędzia w ten sposób, a nie jest uzależnione od ręcznej siły użytkownika, pneumatyczne smarownice są czasami określane jako modele „automatyczne”. W przeciwieństwie do smarownic elektrycznych, posiadają one prostą i niezawodną budowę, dzięki czemu są w stanie pracować długo w ciężkich warunkach przemysłowych. 

Praca ze smarownicą pneumatyczną

Podczas korzystania z pneumatycznych smarownic lub pomp czy całych układów smarowania, sprężarka dostarcza powietrza pod ciśnieniem (zazwyczaj ok. 6-7 bar) przez instalację pneumatyczną, a następnie węże, aż do tłoka pompy czy smarownicy. To z kolei wtłacza smar przez dyszę wylotową narzędzia do otworu kalamitki lub przestrzeni łożyska.

Dzięki sile sprężonego powietrza nakładanie smaru jest zwykle szybsze i łatwiejsze niż w urządzeniach manualnych. Użytkownik nie będzie musiał być odpowiednio doświadczony czy przeszkolony do korzystania z tych narzędzi, są one bardzo proste w użyciu oraz konserwacji. 

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem użytkowania smarownicy pneumatycznej

Aby prawidłowo rozpocząć pracę ze smarownicą pneumatyczną, wykonaj te sześć podstawowych kroków:

  1. Sprawdź, gdzie smar ma być nałożony

Wybierz miejsce docelowe do nałożenia smaru. Celowanie w określone miejsce z konkretnym wydatkiem, zamiast nakładania smaru na wszystkie części mechanizmu zapewnia wydajność podczas aplikacji i odpowiednie wykorzystanie smaru. Określ rodzaj smaru niezbędnego do pracy, a dokładniej sprawdź zalecenia producenta maszyny, urządzeń czy mechanizmów, które chcesz smarować. Takie dane zawsze powinny znajdować się w dokumentacji technicznej. 

  1. Wstępne czyszczenie i podwójne sprawdzenie

Użyj czystej, niestrzępiącej się szmatki, aby wyczyścić kalamitki przed smarowaniem. Czysta, niestrzępiąca się szmatka nie pozostawia włókien, które mogłyby się zapychać i powodować zużycie smarownicy z biegiem czasu. Poza tym możesz użyć jednorazowych, niestrzępiących się produktów na bazie papieru do wstępnego czyszczenia powierzchni.

Sprawdź dwukrotnie, czy smarownica działa prawidłowo, ponieważ smar musi płynąć równomiernie i płynnie, aby można było dokładnie nałożyć zadaną ilość smaru.

  1. Przygotuj pistolet do smarowania

Prawidłowo załaduj pistolet i wypuść powietrze uwięzione w górnej części pistoletu przed próbą jego użycia. Przymocuj rurkę z dyszą do głowicy pistoletu, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

  1. Kalibracja smarownicy

Skalibruj smarownicę, odmierzając niezbędną ilość smaru wytworzonego przez pompę lub powoli naciskając spust. 

Zalej smarownicę, pompując ją kilka razy, aż smar zacznie wypływać.

  1. Nałóż smar

Teraz możesz nakładać smar do swoich maszyn i urządzeń. W przypadku wnęk łożyskowych podłącz dyszę do złączki i wypełniaj pustkę, aż poczujesz lekki opór dźwigni lub spustu. Opór oznacza, że ​​wnęka jest teraz pełna i można ostrożnie odłączyć dyszę.

Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z procedurą napełniania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mechanizmu.

  1. Czyszczenie smarownicy po zakończeniu pracy

Po zakończeniu procesu napełniania zetrzyj pozostałości smaru z dyszy i złączki za pomocą niestrzępiącej się szmatki lub produktów na bazie papieru. 

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup smarownicy pneumatycznej, DASTEK solutions zapewnia profesjonalne wsparcie oraz indywidualne podejście do każdego Klienta. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!