Strona Główna 9 Artykuły 9 System jedno- czy dwupowłokowy? Na te 9 aspektów zwróć uwagę

System jedno- czy dwupowłokowy? Na te 9 aspektów zwróć uwagę

Autor: Dastek Solutions

26 lipca 2022

Znajomość różnic pomiędzy systemem jednowarstwowym a dwuwarstwowym jest niezbędna do dostosowania wykonywanego natryskiwania do wymaganej jakości.

System lakierniczy określa technologię lakierowania, która jest stosowana do pokrycia danego obiektu. Wyróżniamy systemy jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Każdy z tych wariantów posiada specyficzne cechy, na które należy zwrócić uwagę.

Różnice między systemem jedno– a dwupowłokowym

Zarówno system jednowarstwowy, jak i dwuwarstwowy pozwalają na malowanie przedmiotu w celu jego zabezpieczenia i upiększenia poprzez nadanie mu koloru i danego poziomu połysku. Z tego podobieństwa wynikają jednak różnice między jednym a drugim systemem malowania. Różnice te dotyczą różnych aspektów malowania natryskowego, które wpływają między innymi na uzyskaną jakość, trwałość powłoki czy jej wpływ na środowisko. Najistotniejsze z nich znajdziesz w poniższym zestawieniu.

  1. Definicja

System jednowarstwowy zapewnia kolor i połysk przy użyciu jednej powłoki produktu, podczas gdy system dwuwarstwowy wymaga dwóch produktów, lakieru bazowego dla koloru i lakieru bezbarwnego dla zapewnienia połysku.

  1. Technologia lakiernicza

Druga różnica odnosi się do składu bazy. W przypadku systemu jednowarstwowego jest to powłoka na bazie rozpuszczalnika. Natomiast baza dwupowłokowa może być wodna lub rozpuszczalnikowa. W przypadku lakierów bezbarwnych jest to zawsze baza rozpuszczalnikowa.

  1. Efekt szkodliwy i zanieczyszczający

W systemie dwuwarstwowym na rynku istnieją systemy, które nie są przyjazne dla środowiska. W odniesieniu do ochrony środowiska systemy dwuwarstwowe na bazie wody muszą spełniać najsurowsze przepisy dotyczące ochrony środowiska. Podsumowując, aby spełnić restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska, zastosowalibyśmy lakiery bezbarwne o niskiej zawartości LZO. Systemy jednowarstwowe.

  1. Odporność lakieru na działania środowiska

Wykończenia jednowarstwowe są mniej odporne na działania środowiska niż systemy dwuwarstwowe, które są zaprojektowane tak, aby oferować zwiększoną trwałość. Oznacza to, że w miarę upływu czasu i w zależności od warunków atmosferycznych, mogą one ulec degradacji, tracąc jasność i efektowność.

  1. Ograniczenia kolorymetryczne

Wykończenia jednopowłokowe są dostępne najczęściej w jednolitych kolorach, co znacznie zawęża paletę kolorów i możliwości personalizacji. W systemie dwuwarstwowym różnorodność kolorymetryczna jest bardzo duża. Dostępne są wszelkiego rodzaju kolory zwykłe, metaliczne, perłowe oraz z efektami specjalnymi. 

  1. Główne zastosowania

Ze względu na swoje ograniczenia, obecne zastosowania baz jednowarstwowych skupiają się głównie na przedmiotach, gdzie aspekt estetyczny nie jest tak ważny (biały, czarny, zwykły czerwony itp.). Natomiast system dwuwarstwowy stosowany jest w wykończeniach, gdzie pożądany efekt nie może być osiągnięty przy użyciu wykończeń jednowarstwowych. Są to m.in. kolory metaliczne czy perłowe.

  1. Przygotowanie podkładów

Ponieważ są to powłoki o określonej zdolności wypełniania, przygotowanie podkładów w systemach jednowarstwowych jest mniej pracochłonne niż w przypadku lakierów nawierzchniowych dwuwarstwowych. Zwykle, ze względu na cząstki stałe i specjalne wykończenia, w systemie dwuwarstwowym przygotowanie jest nieco bardziej rygorystyczne, aby uniknąć zarysowań, które nie jest pożądane w wykończeniach jednowarstwowych. Bardzo często w tego typu lakierach nawierzchniowych stosuje się techniki mieszania. W związku z tym, przeprowadzimy również specyficzne przygotowanie do tego typu aplikacji.

  1. Aplikacja

Z reguły aplikacja kolorów jednowarstwowych odbywa się w dwóch warstwach. Obie nakładane są tą samą techniką natryskową. Jedynym środkiem ostrożności jest unikanie przeciążenia pierwszej z warstw, ponieważ krycie uzyskuje się przy drugiej warstwie. Możemy wyróżnić różne zastosowania kolorów dwuwarstwowych.

  • Dwuwarstwowe kolory zwykłe są nakładane w dwóch warstwach.
  • Kolory metaliczne i perłowe w dwóch warstwach kryjących i końcowej warstwie mgły, która jest nakładana za pomocą pistoletów natryskowych z większej odległości i przy użyciu mniejszego nacisku. Cząsteczki efektu muszą być ułożone całkowicie płasko na powierzchni.
  • Kolory efektów specjalnych nakłada się w oparciu o instrukcję producenta i rodzaj koloru.
  • Lakier bezbarwny nakładany jest po nałożeniu lakieru bazowego. 
  1. Korekta wad

W systemach jednowarstwowych najczęściej zastosujemy proces szlifowania i polerowania, który pozwoli na skorygowanie problemu lub defektu. W przypadku systemu dwuwarstwowego istniejący margines szlifowania odpowiada jedynie lakierowi bezbarwnemu, dlatego przy nadmiernym szlifowaniu na lakierze bazowym pojawiają się ranty i konieczne staje się ponowne lakierowanie.

Przeczytaj także: 10 najczęściej występujących wad farb w przemyśle natryskowym

Lakier jednowarstwowy a lakier dwuwarstwowy

Zastosowanie lakieru jedno- lub dwuwarstwowego zależy zasadniczo od rodzaju wykonywanych prac. Najbardziej wymagające powłoki wymagają zastosowania dwuwarstwowych systemów malarskich, podczas gdy do wykończeń komercyjnych wystarczą lakiery jednowarstwowe. W każdym razie, jeśli szukasz najwyższej jakości i większej trwałości, wykończenia dwuwarstwowe mogą być rozwiązaniem.

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!