Strona Główna 9 Artykuły 9 Systemy i urządzenia do aplikacji klejów

Systemy i urządzenia do aplikacji klejów

Autor: Dastek Solutions

10 grudnia 2021

Obecnie w różnych przemysłach obserwujemy tendencję do wykorzystywania procesu klejenia na coraz większą skalę. Dzięki ciągle rozwijającym się technologiom spajania za pomocą klejów, jesteśmy w stanie łączyć coraz dokładniej, szybciej i łatwiej. Także zakres materiałów, pomiędzy którymi zachodzi łączenie, jest coraz szerszy.

Aplikacja kleju: inwestycja na lata!

Stosowanie klejów często wypiera mechaniczne połączenia, takie jak nity, spawy, złącza skręcane itp. Poza doborem odpowiedniego kleju, warto popatrzeć szerzej na temat i już na etapie wyboru kleju, rozważyć także odpowiedni system aplikacji. Celem wdrożenia procesu klejenia jest przecież nie tylko zmiana technologii, ale także odpowiednie i bezproblemowe użytkowanie systemu przez wiele lat. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze systemu aplikacji kleju?

Istnieje 6 podstawowych czynników, które powinieneś zweryfikować przed doborem właściwego systemu do aplikacji kleju. Zapoznaj się z nimi, by uniknąć błędów.

Parametry techniczne klejów

Zweryfikuj właściwości klejów, takie jak lepkość i gęstość (określi to konieczność zastosowania pomp o odpowiednim przełożeniu, czy nawet wybór pomiędzy pompą membranową a tłokową). Przy większych instalacjach, lepkość ma istotne znaczenie przy obliczaniu spadków ciśnienia, aby na końcu linii, na dyszy, osiągnąć oczekiwany strumień natrysku czy wyciskania. 

Zawartość i wielkość części stałych

Być może konieczne jest wymieszanie kleju przed aplikacją (np. konieczność zastosowanie mieszadła pneumatycznego lub elektrycznego). 

Temperatura aplikacji

Właściwa temperatura aplikacji, może wymagać zastosowania podgrzewaczy pojemników, podgrzewaczy przepływowych czy odpowiednich węży. Pamiętaj, że podgrzewanie kleju obniża jego lepkość, tym samym często ułatwia jego transfer i natrysk. Warto tę informację skonsultować z producentem kleju aby nie przekroczyć wartości granicznych, ponieważ klej może wtedy stracić swoje właściwości. 

Kleje jedno- czy dwuskładnikowe?

W przypadku klejów jedno- i dwuskładnikowych, systemy do aplikacji różnią się diametralnie. Także czas żywotności kleju po zmieszaniu ma duże znaczenie. Zwróć uwagę na zalecaną metodę aplikacji (np. konieczność użycia specjalnego pistoletu natryskowego z dwoma dyszami, gdzie z jednej natryskiwana jest baza, z drugiej utwardzacz czy aktywator, a w fazie lotnej materiały łączą się i na powierzchni tworzą warstwę adhezyjną). 

źródło: Walther Pilot

Parametry aplikacji

Przede wszystkim, zdecyduj czy ma to być natrysk, wyciskanie, zalewanie czy inna forma nanoszenia kleju. Inne pompy i aplikatory zastosujemy do natrysku np. przy  tapicerowanych meblach, a inne przy klejach uszczelniających kanały wentylacyjne (są to wtedy zazwyczaj kleje o bardzo wysokiej lepkości, które wyciska się, natrysk jest praktycznie niemożliwy). 

Założenia instalacji

Koniecznie ustal, w jakich pojemnikach kleje są dostarczane od producenta lub dystrybutora. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy zastosować np. stację z podnośnikiem i mieszadłem pod 20-kilogramowe pojemniki, czy pod większe beczki, czy pojemniki o pojemności nawet 1000 l).

źródło: Walther Pilot

Dodatkowe informacje, które musisz ustalić, by wybrać dobry system do aplikacji kleju.

  1. Czy z jednej stacji z klejem zasilany jest jeden, czy kilka pistoletów, które będą pracowały w tym samym czasie? Konieczne są wtedy obliczenia wydajności na dysze, ciśnień, spadków ciśnień itd. 
  2. Czy konieczne jest przepłukiwanie układu (jak często i czym, czy wystarczy ciepła woda, czy konieczne jest użycie specjalnych środków)? 
  3. Czy konieczne jest zainstalowanie drugiej pompy pod przepłukiwanie, czy operator sam będzie się zajmował tym i podmieni pojemnik z klejem na pojemnik z medium czyszczącym?

Zapraszamy do kontaktu, aby właściwie dobrać system do aplikacji kleju.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!