Strona Główna 9 Artykuły 9 6 aspektów, na które musisz zwrócić uwagę wybierając zbiornik ciśnieniowy do farb

6 aspektów, na które musisz zwrócić uwagę wybierając zbiornik ciśnieniowy do farb

Autor: Dastek Solutions

28 października 2022

Zbiornik ciśnieniowy na farby jest przydatny do różnych zastosowań. Może być używany np. do odgazowania żywic lub dostarczania płynów. Mogą również różnić się znacznie w pojemności – od 1 do 50 litrów. Aby uzyskać najlepsze wyniki i zapewnić, że będzie działać dobrze dla Twojej aplikacji, należy rozważyć poniższe aspekty, abyś miał pewność, że zbiornik ciśnienia farby, będzie dobrze dostosowany do Twojej aplikacji.

Aspekt #1: Objętość natryskiwanego materiału

Choć może to być oczywiste, musisz rozważyć, ile materiału zamierzasz natryskiwać w danym czasie. Pojemność zbiorników ciśnieniowych do farb zaczyna się już od 1 litra. Inną ważną rzeczą do rozważenia na temat pojemności jest to, czy zbiornik ciśnieniowy będzie używany przez wlewanie medium bezpośrednio do niego, lub czy pojemnik z farbą jest w nim umieszczany. Jest to ważne, ponieważ rzeczywista ilość miejsca jest w przybliżeniu dwukrotnie mniejsza przy użyciu pojemnika z farbą, niż przy bezpośrednim wlewaniu medium. Z drugiej strony, stosując zbiornik z pojemnikiem, praca jest efektywniejsza – przy zmianie koloru farby należy wyczyścić jedynie rurkę zasysową, a nie cały zbiornik.

Aspekt #2: Certyfikacja

Oprócz pojemności medium należy rozważyć, czy zbiornik ciśnieniowy farby jest wykonany z certyfikatem dotyczącym jego jakości. Te o niskich cenach zazwyczaj nie mają żadnych certyfikatów. Zwróć uwagę, czy farba, której używasz, wymaga szczególnego wykończenia zbiornika, np. stosując farbę z atestem, powinieneś użyć zbiornika ciśnieniowego ze stali nierdzewnej. 

Aspekt #3: Opcje konfiguracji zbiornika ciśnieniowego

Opcje konfiguracji zbiornika ciśnieniowego do farby mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Tanie zbiorniki nie będą oferować żadnych opcji konfiguracji i będą działać w jednym projekcie, podczas gdy inne, będą oferować takie możliwości jak:

  • dostosowanie liczby regulatorów ciśnienia, 
  • dodanie dodatkowych otworów,
  • zainstalowania mieszadła (ręczne, pneumatyczny czy elektryczne),
  • zainstalowanie czujników poziomu płynu,
  • wybór ilości wyjścia produktu ze zbiornika,
  • montaż kółek do zbiornika,
  • wybór wykonania zbiornika (ze stali nierdzewnej, węglowej, ocynkowanej).

Liczba regulatorów

Dwa regulatory pozwalają na kontrolę zarówno atomizacji w pistolecie natryskowym, jak i ciśnienia płynu w zbiorniku. Jeśli są przeznaczone do natryskiwania materiału, to zazwyczaj jest to idealna liczba regulatorów. Jednakże, jeśli planujesz po prostu użyć zbiornika do zasilania automatycznego systemu natryskiwania lub podobnej aplikacji, to jeden regulator będzie wystarczający.

Mieszadła 

Mieszanie cieczy jest opcjonalne. Zbiorniki ciśnieniowe do natrysku farb nie są przeznaczone do mieszania farby lub materiału, ale raczej do utrzymania zawieszonego medium. Dla większości farb nie jest koniecznie mieszadło. Jednak jeśli farba ma tendencję do oddzielenia się na części, to zastosowanie zbiornika z mieszadłem jest ważne. 

Przeczytaj: Mieszadło pneumatyczne – co musisz wiedzieć?

Czujniki poziomu

Niektóre zbiorniki ciśnieniowe farby, mogą występować w konfiguracji z czujnikami poziomu cieczy. Pozwala to na kontrolę poziomu cieczy w zbiorniku i uzupełnianie w przypadku dobiegania końca płynu. Pozwala to na nieprzerwaną pracę. 

Aspekt #4: Materiał wykonania zbiornika ciśnieniowego

Materiał, z którego zbiornik ciśnieniowy do farb jest wykonany, jest szczególnie istotny. Jeśli źle dobierzesz materiał, możesz borykać się z korozją zbiornika, chyba że jest on przeznaczony do pracy z powłokami na bazie wody. Najlepszy materiał dla farb na bazie wody jest stal nierdzewna. Do okazjonalnego użytku można nadal używać ocynkowanego, po prostu należy pamiętać o niepozostawianiu wody wydzielonej z medium.

Aspekt #5: Części zamienne i utrzymanie

Zwróć uwagę na to, czy części zamienne są bezproblemowo dostępne – np. wkładki, które sprawiają, że czyszczenie zbiorników jest szybkie i łatwe. Pozwalają na dalsze korzystanie ze zbiornika ciśnieniowego przez lata, bez konieczności wymiany samego zbiornika. Ważne części to także uszczelki pokrywy, zestawy do regulatorów, a także złącza zamienne. 

Aspekt #6: Cena zbiornika ciśnieniowego do farb

Oczywiście cena jest istotną częścią każdego zakupu. Te z niskimi cenami, narażają cały proces na przeciekanie i nieefektywną pracę, co na koniec dnia naraża Twoje przedsiębiorstwo na znacznie wyższe koszty. Zdecydowanie lepszą inwestycją będzie odpowiedni dobór zbiornika do Twojego zastosowania. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci dobrać właściwe rozwiązanie w określonym budżecie. 

Podsumowanie

Zbiornik ciśnienia farby jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli natryskujesz medium lub szukasz systemu dostarczania cieczy. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możesz być pewien, że wybierzesz zbiornik ciśnieniowy farby, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!