Strona Główna 9 Artykuły 9 Dwuskładnikowe systemy mieszające i dozujące

Dwuskładnikowe systemy mieszające i dozujące

Autor: Dastek Solutions

31 marca 2021

Zastosowanie systemów mieszających i dozujących w procesach produkcyjnych, zapewniają efektywne i dokładne działanie. Różnorodne rozwiązania, wykorzystywane do uszczelniania, klejenia, czy lakierowania, są dostępne w ofercie DASTEK solutions. 

Automatyzacja natrysku cieczy

Chcąc zwiększyć produktywność nakładania kleju, farby czy lakieru, konieczne jest wdrożenie zautomatyzowanej technologii. Zapewnienie właściwych proporcji mieszania, dokładnego łączenia bazy z utwardzaczem oraz aplikacji, są krytyczne, by zapewnić właściwie wytworzony materiał do natrysku. Świeża mieszanka dostępna na żądanie operatora czy robota zapewnia stabilność procesu, szczególnie przy krótkich czasach żywotności mieszaniny.

Zasada działania systemów dwukomponentowych

Urządzenia 2K doskonale sprawdzą się w lakierniach, w których używane są materiały dwukomponentowe i niezbędny jest powtarzalny oraz stabilny proces. Wyeliminowanie błędu ludzkiego przy mieszaniu, kontrola żywotności, jednorodna mieszanina czy szybkie zmiany materiałów, to jedne z wielu zalet takiego rozwiązania. W systemach tych, stosujemy pompy do bazy, utwardzacza oraz pompy płuczne. Każda z nich dopasowana jest wydajnościowo i ciśnieniowo pod używane przez klienta materiały. Przy materiałach o wysokiej lepkości, system 2K będzie miał nieco inną konstrukcję, niż przy lakierach czy bejcach. 

Sprawdź dostępne u DASTEK solutions systemy dwukomponentowe:

Budowa systemów 2K

Systemy dozowania 2K zbudowane są najczęściej z dwóch układów, plus przepłukiwanie. Jeden jest odpowiedzialny za doprowadzanie do bloku wtryskowego bazy, a drugi układ doprowadza substancję utwardzającą. Występuje wiele urządzeń, które mogą być wyposażone także w trzeci układ, który zawiera rozpuszczalnik. Zapewniają one sprawne czyszczenie bloku wtryskowego i węży. Umożliwiają także sprawne ponowne uruchomienie pracy systemu dwukomponentowego. Wyróżniamy głównie dwa typy urządzeń 2K – pod względem miejsca mieszania:

 • mieszanie w bloku wtryskowym,
 • mieszanie zewnętrzne – najczęściej w pistolecie, czy aplikatorze automatycznym. 

Jak działa system 2K?

W momencie uruchomienia urządzenia 2K, według zadanych parametrów, w tym stosunku mieszania bazy do utwardzacza, rozpoczyna się mieszanie tych substancji. Następuje to w tłoku, znajdującym się w bloku wtryskowym. Poprzez węże, gotowa substancja jest dostarczana do aplikatora, którym następuje natryskiwanie lub wyciskanie. W zależności od zachowania używanego materiału, czasem żywotność mieszanki jest tak krótka, że konieczne jest łączenie dwóch składników od razu w pistolecie, zaraz przed aplikacją. Zazwyczaj wtedy wykorzystuje się mikser statyczny zainstalowany na końcu aplikatora. 

W swojej ofercie posiadamy systemy 2K z możliwością zmiany stosunku mieszania bazy do utwardzacza, oraz prostsze systemy mechaniczne, w których stosunek ten jest stały (np. 2:1 lub 5:1). Co ważniejsze, jest to wykonywane w sposób automatyczny, bez ręcznej pracy operatora. Automatyczny dobór poboru poszczególnych materiałów, utrzymuje stałe proporcje mieszania.

Proces natryskiwania z użyciem systemów 2K

Natrysk wytworzonego w systemie mieszania 2K materiału, może być przeprowadzony na dwa sposoby. Operator, w sposób manualny natryskuje substancję pistoletem natryskowym. W większości inwestycji, będzie to wystarczające. Istnieje jednak możliwość pełnego zautomatyzowania procesu, poprzez montaż pistoletu na robocie. W zależności od potrzeb i wymagań, konieczne będzie zastosowanie danego rodzaju natrysku.

Sprawdź, jak prawidłowo mieszać farby dwuskładnikowe.

Zalety stosowania systemów 2K

Zautomatyzowanie procesu natrysku cieczy przez instalację systemów dwuskładnikowych, zapewnia następujące korzyści:

 • możliwość określenia dokładnej specyfikacji parametrów procesu aplikacji,
 • ciągłe monitorowanie i weryfikacja parametrów natrysku,
 • powtarzalność proporcji mieszania,
 • duża dokładność mieszania (zazwyczaj 1-3%),
 • kontrola żywotności zmieszanego materiału,
 • możliwość przejścia na większe pojemniki (np. 200 l) – tym samym oszczędności w cenie zakupu farb, lakierów, 
 • większa powtarzalność natrysku i jego położenia na elemencie,
 • zwiększona szybkość procesu aplikacji,
 • wyższa produktywność.

Warto wspomnieć także o procesie po zakończeniu pracy z systemem 2K. W zależności od żywotności cieczy, systemy dwukomponentowe są w stanie automatycznie czyścić blok wtryskowy i węże. Rozpuszczalnik wpuszczany jest tylko do nich, co w efekcie znacznie usprawnia ponowne rozpoczęcie natryskiwania. Szacuje się, że w ten sposób można zaoszczędzić nawet 90% rozpuszczalnika w momencie zmiany kolorów (porównując do systemów 1K). 

Gdzie stosuje się systemy 2K?

Nowoczesne systemy 2K mogą być stosowane w każdej branży, która wymaga dużej precyzji i powtarzalności. Branże, w których najczęściej spotyka się dwukomponentowe systemy to:

 • automotive,
 • meble, fronty meblowe, drzwi, okna,
 • tworzywa,
 • systemy antykorozyjne na konstrukcjach stalowych,
 • przemysł stoczniowy,
 • pokrywanie rur,
 • branże lakiernicze.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!