Strona Główna 9 Artykuły 9 Jak dbać o pistolety natryskowe HVLP w 5 prostych krokach

Jak dbać o pistolety natryskowe HVLP w 5 prostych krokach

Autor: Dastek Solutions

26 lipca 2021

W jednym z ostatnich naszych artykułów o pistoletach lakierniczych do malowania natryskowego, wspominaliśmy o technologii HVLP – High Volume Low Pressure (duża objętość – niskie ciśnienie). Z poniższego wpisu dowiesz się jak czyścić te pistolety, by służyły Ci latami!

Czyszczenie pistoletu natryskowego HVLP

Kolejny udany projekt malowania natryskowego zakończony i teraz nadszedł czas na dalszą część pracy: czyszczenie.

Być może zastanawiasz się, jak wyczyścić pistolet natryskowy HVLP po tym, jak został on pokryty farbą wskutek wcześniejszego natrysku. Na szczęście czyszczenie pistoletu nie jest takie trudne, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu pistoletu natryskowego HVLP?

Czyszczenie pistoletu natryskowego HVLP nie jest bardzo trudnym procesem, ale jest bardzo ważne dla zachowania jego jakości przez długi czas.

Kuszące jest pozostawienie czyszczenia na później, w przypadku pistoletów natryskowych jest to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. To dlatego, że jeśli farba jest pozostawiona do wyschnięcia wewnątrz pistoletu, może zaschnąć i zatkać pistolet. 

Jeśli dojdzie do zatkania, może to spowodować problemy z natryskiwanym medium w przyszłości, nawet jeśli wykonasz dokładne czyszczenie, nadal może mieć jakieś pozostałości farby, która utknęła wewnątrz i powoduje zapychanie się.

Zalecamy czyszczenie części pistoletu natryskowego natychmiast po zakończeniu pracy, aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność. Kiedy już opanujesz ten proces, będzie on dość łatwy do powtórzenia za każdym razem.

Zachowaj ostrożność podczas demontażu

Chociaż ten proces jest dość prosty, ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest unikalny pistolet HVLP i sposób jego demontażu. Do każdego z pistoletów natryskowych w ofercie DASTEK solutions zapewniamy DTR – dokumentację techniczno-ruchową. Znajdziesz tu między innymi informacje o tym, jak rozmontować urządzenie.

Powodem, dla którego dbamy o załączanie DTR do każdego pistoletu natryskowego jest to, że każdy z nich ma inną konfigurację i często małe części pistoletu, które są delikatne i powinny być traktowane w taki sposób.

Po rozebraniu pistoletu, musisz być bardzo ostrożny, aby nie zgubić lub uszkodzić żadnej z części, takich jak igła lub końcówka do medium, ponieważ może to sprawić, że prawie niemożliwe stanie się złożenie z powrotem pistoletu

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas czyszczenia pistoletu HVLP

Substancje, którymi zaleca się czyścić pistolety natryskowe w technologii HVLP, mogą działać szkodliwie dla skóry, lub wywoływać reakcje alergiczne. Upewnij się, że masz właściwe środki ochronne – najważniejsze z nich to rękawice i gogle. 

Jak wyczyścić pistolet HVLP – 5-krokowy przewodnik

  1. Wyczyść kubek z farbą (jeśli pistolet taki kubek posiada)
  2. Zdemontować korpus pistoletu
  3. Wyczyść części rozcieńczalnikiem do farb
  4. Wytrzyj wszystko dokładnie
  5. Ponownie złożyć pistolet natryskowy

Krok 1 – Wyczyść pojemnik na farbę

Po pierwsze musisz wyczyścić kubek na farbę. Jest to część, która najprawdopodobniej będzie wiązała się z usunięciem największej ilości medium. Zacznij więc od napełnienia kubka rozcieńczalnikiem do farby lub innym środkiem czyszczącym.

Po napełnieniu kubka grawitacyjnego, umieścić pokrywę z powrotem na nim i wstrząśnij, by dobrze rozprowadzić środek czyszczący. Następnie, pociągnij za spust i niech rozcieńczalnik farby zostanie przepuszczony przez pistolet. 

Krok 2 – Demontaż korpusu pistoletu

Następnie odkręć korpus pistoletu od kubka grawitacyjnego i odstaw go na bok, aby wyschnął. Przejdź do demontażu reszty elementów pistoletu.

Zacznij od odkręcenia nakrętki aircap w pistolecie. Następnie demontujemy iglicę. Należy być bardzo ostrożnym przy odkręcaniu iglicy. Iglica posiada także sprężynę, więc gdy ją szybko odkręcisz, może wystrzelić z pistoletu.

Użyj klucza, który został dostarczony z pistoletem natryskowym, aby odkręcić wewnętrzną część kapturka powietrza, a następnie odłożyć go na bok wraz z innymi mniejszymi częściami pistoletu.

Krok 3 – Zanurz części pistoletu natryskowego w rozcieńczalniku do farb

Po rozebraniu pistoletu na części, nadszedł czas, aby dokładnie wyczyścić wszystkie mniejsze części. Zalecamy użycie rozcieńczalnika do farb, ponieważ znacznie ułatwia on pracę. Można użyć także specjalistycznych produktów.

Ważne jest, aby wyczyszczone zostały wszystkie małe części. Upewnij się, że nie zostaną uszkodzone podczas procesu czyszczenia.

Pełne zanurzenie elementów rozpuści wszelkie pozostałości farby, które zalegają wewnątrz i sprawi, że czyszczenie detali będzie o wiele łatwiejsze.

Wskazówka: nie zalecamy jednak zanurzania igły lub sprężyny w roztworze razem z innymi częściami, ponieważ mogą się one łatwo zgubić lub wygiąć podczas tego procesu.

Krok 4 – Wytrzyj wszystko dokładnie

Gdy już dasz wszystkiemu trochę czasu na namoczenie (zwykle od kilku minut do pół godziny), nadszedł czas, aby wyjąć wszystko z roztworu czyszczącego i zacząć wycierać. Bądź ostrożny – niektóre elementy są naprawdę delikatne!

Krok 5 – Ponowny montaż pistoletu natryskowego

Na koniec, po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich części, zacznij ponownie składać pistolet natryskowy.

Najpierw włóż iglicęi sprężynę z powrotem na miejsce. Następnie przykręć wewnętrzną, a potem zewnętrzną pokrywę powietrzną.

Umieść kubek z farbą z powrotem na korpusie pistoletu i załóż na niego nakrętkę i… gotowe!

Podsumowanie – czyszczenie pistoletu natryskowego HVLP

Czyszczenie pistoletu malarskiego HVLP jest ważną częścią utrzymywania dobrego funkcjonowania sprzętu natryskowego. Nauczenie się tego procesu od początku do końca jest istotną częścią procesu malowania, a im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Jeśli dobrze zadbasz o swój pistolet, to miejmy nadzieję, że będzie on służył przez długi czas i pomoże Ci zrealizować tak wiele projektów, jak to tylko możliwe!

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!