Strona Główna 9 Artykuły 9 Pistolet lakierniczy do malowania natryskowego – działanie, zalety

Pistolet lakierniczy do malowania natryskowego – działanie, zalety

Autor: Dastek Solutions

8 marca 2021

Producenci, z którymi DASTEK solutions współpracuje to światowi liderzy w produkcji pistoletów natryskowych:

W dzisiejszym artykule, przyjrzyjmy się bliżej działaniu pistoletów natryskowych

Pistolety lakiernicze

Praca z pistoletami natryskowymi umożliwia uzyskanie jednolitych, gładkich powierzchni lakierniczych o bardzo wysokiej jakości. Ważne jest, by zrozumieć, jak działają te urządzenia, aby osiągać jak najlepsze efekty pracy. 

Pistolety lakiernicze przekształcają płynne medium w tysiące drobnych rozpylonych drobinek. Muszą mieć dobrane odpowiednie komponenty, w zależności od rodzaju pistoletu. 

Pistolety wyróżniamy ze względu na technologię natrysku oraz sposób zasilania pistoletu.

Pistolety lakiernicze do danej technologii natryskowej

Obecnie na rynku spotykamy trzy technologie:

  • niskociśnieniowe: konwencjonalna, HVLP (duża objętość – niskie ciśnienie),
  • wysokociśnieniowe: Airless, hydrodynamiczna,
  • wysokociśnieniowe z wykorzystaniem asysty powietrza: AirMix, AirCombi, Mist-lest.

Zasilanie pistoletu lakierniczego

Ze względu na sposób zasilania pistoletu przez medium wyróżniamy:

  • pistolety ciśnieniowe: medium dostarczane jest pod ciśnieniem np. z pompy czy zbiornika ciśnieniowego,
  • pistolety syfonowe (do piaskarek): dolny zbiornik ciśnieniowy,
  • pistolety grawitacyjne: medium dostarczane grawitacyjnie z kubka.

 Działanie pistoletu natryskowego

Chcąc uprościć odpowiedź – następuje natrysk medium na przedmiot lub powierzchnię, przy użyciu pistoletu lakierniczego. Po uruchomieniu urządzenia, farba miesza się (choć nie zawsze) ze strumieniem sprężonego powietrza. Uwalnia się w postaci drobnego spreju. Ciśnienie powietrza rozbija medium na mikroskopijne cząstki.

Sposób pracy różnych pistoletów do malowania natryskowego

Zasada działania pistoletu do malowania natryskowego, będzie zależała od jego rodzaju. Główna zasada jest jednak taka sama. Za pomocą sprężonego powietrza, wykonywany jest natrysk, który atomizuje powłokę medium. 

Różnice działania pistoletów lakierniczych

Podstawowa różnica polega na tym, w jaki sposób materiał jest dostarczany do pistoletu do malowania natryskowego, aby można było natryskiwać powietrze. Na przykład pistolet grawitacyjny używa kubka, znajdującego się na jego górnej części. W chwili pociągnięcia za spust pistoletu, igła cofa się, umożliwiając przepływ farby pod wpływem grawitacji. Pistolety ssące działają na zasadzie zwężki Venturiego na farbie, przeciągając ją przez dyszę cieczy. Pistolety ciśnieniowe wykorzystują zbiorniki ciśnieniowe do natrysku. Umożliwiają wtłaczanie farby do pistoletu, a następnie wtryskiwane jest powietrze.

Rodzaje technologii natryskowej

Jak już zostało wspomniane, wyróżniamy trzy technologie.

  1. Natrysk niskociśnieniowy (maks. 15 bar) –  medium rozbijane jest przez sprężone powietrze na mikroskopijne części. Medium dostarczane może być grawitacyjnie lub pod ciśnieniem.
  2. Natrysk hydrodynamiczny (Airless) – rozpylenie następuje bez obecności sprężonego powietrza. Medium dostarczane jest do dyszy pistoletu, przez wysokociśnieniową pompę, pod bardzo wysokim ciśnieniem, nawet do 500 bar. Specjalnie skonstruowana dysza umożliwia rozbicie medium na mikrocząstki.
  3. Natrysk hydrodynamiczny z asystą powietrza – jest to metoda Airless, lecz poza rozbiciem medium przez dyszę na drobne cząsteczki, dodatkowo mamy asystę powietrza przy aircap-ie. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy natrysk najwyższej jakości, nie tracąc na tym na szybkości pracy pistoletu.

Rodzaje natrysku

Zarówno konsystencja, jak i wytwarzany wzór farby może być definiowany i regulowany. Umożliwia to kubek grawitacyjny lub zbiornik, w którym umieszczona jest farba, a także dobrana do pistoletu natryskowego dysza. Rozmiar dyszy umożliwia nam regulację ilości dostarczanego materiału, natomiast powietrze dostarczane przez aircapa umożliwia regulację kształtu natrysku – szeroki lub okrągły.

Zalety stosowania pistoletów lakierniczych

Z pewnością zaletą, od której należy zacząć, jest równomiernie nałożona farba. Dzięki temu, proces pokrywania farbą różnych powierzchni, stanie się niezwykle efektywny. Mowa tu o malowaniu natryskowym także powierzchni szorstkich i nieregularnych. Koszty oraz czas produkcji będą zoptymalizowane. Odpowiednim przykładem będzie automatyczny pistolet lakierniczy. Ponadto, pistolety natryskowe mogą być wykorzystywane pod kątem wielu zastosowań.

Konserwacja pistoletów lakierniczych

Niezależnie od wyboru – pistolet lakierniczy automatyczny czy ręczny, należy traktować jako urządzenie precyzyjne. Wymagane jest regularne demontowanie dyszy pistoletu. Konieczne jest jej oczyszczenie, co zapobiega zatkaniu przez pozostałe resztki zaschniętej farby. Usunięcie resztek zaschniętej farby zapobiega również zużyciu uszczelnień pistoletu.

Zapraszamy do naszej oferty pistoletów natryskowych. Jeśli potrzebne jest nietypowe rozwiązanie, skontaktuj się z nami. Pomożemy przy wyborze odpowiednich urządzeń do techniki lakierniczej.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!