Strona Główna 9 Artykuły 9 Jak dobrać właściwą dyszę do pistoletu lakierniczego?

Jak dobrać właściwą dyszę do pistoletu lakierniczego?

Autor: Dastek Solutions

12 maja 2022

Jeśli malujesz, przy użyciu pneumatycznego pistoletu natryskowego (niezależnie od tego, czy jest zasilany grawitacyjnie, czy ciśnieniowo (przez pompy lub zbiornik)), musi mieć on przystosowane odpowiednie parametry, aby uzyskać oczekiwany rezultat. 

Przy wyborze narzędzi i sprzętu do automatycznego malowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednak najważniejsze dla jakości pracy, którą chcesz wykonać, jest użycie pistoletu natryskowego z dyszą i iglicą o odpowiednim rozmiarze do rozpylania farby, podkładu lub innego medium. 

Wybór odpowiedniego rozmiaru dyszy pistoletu natryskowego HVLP zapewni właściwą kombinację szybkości, wydajności, rezultatów i łatwości czyszczenia.

Sprawdź, co znajdziesz w artykule:

  1. Różne rozmiary dysz pistoletów natryskowych
  2. Kilka popularnych rozmiarów dysz i zalecane zastosowanie

Różne rozmiary dysz pistoletów natryskowych

W większości pistoletów natryskowych można wybrać kilka otworów dysz o różnych rozmiarach, a każda dysza ma pasującą do niej iglicę. Oferta DASTEK solutions zawiera wiele rozmiarów dysz do wyboru przez użytkownika. Zasadą jest, że w przypadku lepkich materiałów (takich jak wysokowytrzymałe podkłady) stosuje się większe otwory, a w przypadku rozcieńczalników – mniejsze końcówki.

Rozmiary dysz do pistoletów lakierniczych

W celu natryskiwania lakieru bezbarwnego na małe części i przedmioty, zalecamy stosowanie dysz 1,2 mm. Do natryskiwania medium na większe powierzchnie (np. karoserie), zalecana jest dysza 1,3 mm. Końcówka 1,4 mm jest idealna do podkładów i powłok metalowych, ponieważ wielkość kropli umożliwia automatyczną orientację cząsteczek, eliminując w ten sposób smugi i plamy. 1,8 mm to górna granica rozmiaru drugiego podkładu do podkładu poliuretanowego, a minimalny rozmiar, jaki można zastosować do drugiego podkładu do podkładu poliuretanowego, może wynosić 2,2 mm.

Kilka popularnych rozmiarów dysz i zalecane zastosowanie

Dysze o średnicy 0,5-1,0 mm – są one bardzo często stosowane w pistoletach do malowania detalicznego, ponieważ zapewniają znacznie mniejsze wzory w porównaniu z większymi dyszami w pełnowymiarowych pistoletach natryskowych. Są one również używane do rozcieńczalników i farb.

Dysze o średnicy 1,2 mm, 1,3 mm – odpowiednie do lakierów bezbarwnych i cieńszych podkładów. Rozpylanie lakieru bezbarwnego z odległości 1,2 mm trwa dłużej, ponieważ ten mały otwór nie przepuszcza dużej ilości medium, ale pozwala uzyskać bardzo delikatny efekt. 1,3 mm to doskonała stalówka do ogólnych lakierów bezbarwnych, nadaje się także do cieńszych podkładów, lakierów wodnych i jednokomponentowych. Jednak zbyt grube substancje nie będą dobrze przepływać przez ten rozmiar.

Dysze o średnicy 1,4 mm – rozmiar standardowy. Odpowiedni do większości mediów, a nawet grubszych lakierów. Ten rozmiar jest uosobieniem uniwersalnej dyszy. W razie wątpliwości, jest to dobry punkt wyjścia.

Dysze o średnicy 1,5 mm, 1,6 mm – wielofunkcyjna dysza odpowiednia do podkładów i lakierów 1K. Cieńsze powłoki stwarzają jednak ryzyko wystąpienia skórki pomarańczowej, ponieważ nie można ich odpowiednio rozpylić. 

Dysze o średnicy – 1,7 mm to minimalny rozmiar, który powinien być stosowany w większości lakierów podkładowych. Ogólnie rzecz biorąc, 1,8 mm jest zalecane dla większości środków do gruntowania powierzchni.

Dysze o średnicy 2,0 i większe – nadają się do nakładania grubej warstwy podkładu przez lepkie produkty. Należy unikać natrysku podkładu przez dysze o takich rozmiarach.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki rozmiar dyszy potrzebujesz, DASTEK solutions może uprościć podjęcie decyzji, zapewniając kompetentne doradztwo. Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!