Strona Główna 9 Artykuły 9 Urządzenia natryskowe HVLP, a LVLP – poznaj różnice

Urządzenia natryskowe HVLP, a LVLP – poznaj różnice

Autor: Dastek Solutions

12 sierpnia 2021

Podobne w nazwie, ale różne w wydajności i aplikacji. Jak wybrać między pistoletem natryskowym HVLP, a LVLP? To może być trudne nawet dla doświadczonych użytkowników, aby zidentyfikować różnice między nimi, ponieważ na zewnątrz wyglądają one identycznie.

Oba te typy ręcznych pistoletów natryskowych są doskonałym wyborem zarówno dla majsterkowiczów, jak i dla profesjonalnych wykonawców. Są one również zazwyczaj zaprojektowane z myślą o ergonomii, zapobiegając fizycznemu dyskomfortowi lub zmęczeniu podczas wykonywania dłuższych prac.

Pistolety lakiernicze HVLP, a LVLP – czym więc się różnią?

Pistolet HVLP to urządzenie o dużej objętości i niskim ciśnieniu (High Volume Low Pressure), które dostarcza dużą ilość przy niskim ciśnieniu powietrza.

I odwrotnie, urządzenie LVLP (Low Volume Low Pressure) wykorzystuje niską objętość powietrza w połączeniu z niskim ciśnieniem. Do pracy wymaga mniejszej mocy i przepustowości niż HVLP, co oznacza, że może pracować z prawie każdym typem sprężarki – nawet najmniejszymi modelami przeznaczonymi dla konsumentów domowych.

Jeśli nie chcesz być obciążony wyborem złego narzędzia pracy, zapraszam do lektury. Wyjaśnię krytyczne różnice między urządzeniami HVLP, a LVLP.

Pistolety natryskowe HVLP

Zasilanie

W przeciwieństwie do jednostek LVLP, które istnieją wyłącznie jako narzędzia zasilane sprężarką, pistolety HVLP mogą być napędzane turbinowo lub pneumatycznie.

Turbiny

Turbiny HVLP są najbardziej popularnymi narzędziami do malowania elektrycznego w środowisku majsterkowiczów. Ich łatwość obsługi, przystępne ceny i możliwość malowania bezpośrednio po wyjęciu z pudełka sprawiają, że są popularne na całym świecie. Urządzenia te są dostępne w wersjach ręcznych, gdzie turbina jest zintegrowana z pistoletem. Lub jako maszyny wolnostojące, gdzie jednostka zasilająca jest zamknięta w zewnętrznej obudowie. Turbiny HVLP są idealne do prac na średnią skalę, takich jak powlekanie ogrodzeń, impregnacja tarasów i mebli.

Pistolety pneumatyczne

Wyglądające identycznie jak pistolety LVLP, pneumatyczne pistolety HVLP wymagają zewnętrznej sprężarki do rozpylania i napędzania medium malarskiego.

Dzięki możliwości regulacji gęstości malowania, ciśnienia i ilości powietrza, dają one większą wszechstronność niż ich turbinowe odpowiedniki. Z tego powodu, są one narzędziem z wyboru większości przedsiębiorców.

Wydajność transferu

Kluczowy czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie pistoletu do malowania to właśnie wydajność procesu natryskiwania. Zazwyczaj wyrażona w procentach, wydajność pistoletu natryskowego wskazuje, jak skutecznie urządzenie dostarcza farbę na powierzchnię. Oczywiście, im więcej medium pokrywającego, które faktycznie trafia na docelową powierzchnię, tym mniejsze straty materiału i tym lepsze jest to dla środowiska. Pistolet HVLP oferuje od 60 do 65% wydajności natrysku – co oznacza, że 65% farby trafia w cel, podczas gdy 35% jest tracone podczas rozpylania powietrza. 

Medium

Urządzenia HVLP, mają możliwość natryskiwania wielu mediów – farba, akryl, emalia, podkład, a nawet lateks. Podobnie, większość pneumatycznych pistoletów HVLP, może natryskiwać lepkie płyny, choć niektóre mogą wymagać rozcieńczania. Jednym z najważniejszych czynników jest dysza. Im większa średnica, tym większa zdolność do radzenia sobie z gęstymi farbami. Na przykład, do napędzania lateksu, trzeba będzie co najmniej 1,6 mm końcówki. 

Sprawdź, jak dbać o pistolety natryskowe HVLP w 5 prostych krokach.

Kto powinien używać pistoletu lakierniczego HVLP?

Pneumatyczne pistolety HVLP, choć wymagają odrobinę doświadczenia i przygotowania, są najbardziej odpowiednie dla profesjonalistów, realizujących małe do średnich projektów. Ich zdolność do obsługi zarówno cienkich, jak i gęstych mediów czyni je bardzo wszechstronnymi, a brak nadmiernego natrysku i odpadów czyni je ekonomicznym wyborem.

Wady i zalety pistoletów natryskowych HVLP

Zalety Pistoletów Natryskowych HVLP
Idealne nawet dla niedoświadczonych użytkowników.
Turbiny HVLP są bardzo przystępne cenowo i proste w obsłudze.
Wydajne, jeśli chodzi o farbę, z minimalną ilością odpadów.
Wysoka jakość wykończenia.
Najpopularniejsza kategoria urządzeń natryskowych.
Nadają się zarówno do drobnych prac wykończeniowych, jak i do większych prac przemysłowych.
Przyjazne dla środowiska.
Wady Pistoletów Natryskowych HVLP
Niektóre media mogą wymagać rozcieńczenia przed użyciem.
Nie tak efektywne jak urządzenia Airless.
Pistolety pneumatyczne wymagają kompresora.
Większe zużycie powietrza.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!