Strona Główna 9 Artykuły 9 Jakie media mogą być stosowane do pistoletów natryskowych?

Jakie media mogą być stosowane do pistoletów natryskowych?

Autor: Dastek Solutions

12 lutego 2021

Obecna technologia pozwala na zastosowanie szerokiego zakresu rozwiązań dla metody natryskowej. Jednak co w sytuacji, gdy pojawia się wątpliwość, czy konkretne medium można natryskiwać przez dany pistolet natryskowy? Zapoznaj się z artykułem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat natryskiwania poszczególnych cieczy przez pistolety automatyczne oraz ręczne. 

Elektryczne urządzenia do natrysku

Przykładowo do farb elewacyjnych, akrylowych czy lateksowych, do użytku domowego, możemy znaleźć w marketach proste urządzenia natryskowe. Są one głównie elektryczne – nie potrzebujemy sprężarki do zasilania układu. Cena pistoletu natryskowego, jakiej należy oczekiwać to ok. 200-500 zł, by samodzielnie zająć się malowaniem ścian, płotów czy innych elementów.

Przy bardziej profesjonalnym natrysku, użytku przemysłowym gdzie chcemy osiągnąć precyzyjne parametry, stosuje się głównie sprzęt zasilany pneumatycznie.

Pistolety niskociśnieniowe ręczne

Najpopularniejsze na rynku, ręczne pistolety niskociśnieniowe używane są z kubkiem grawitacyjnym. Pozwalają one na szybkie zmiany kolorów, są tanie i łatwe w użyciu. Niektóre z nich posiadają adaptery do jednorazowych kubków 3M. 

Przygotowanie mieszanki do natrysku

Operator przygotowuje mieszankę ręcznie, w osobnym pojemniku, a następnie przelewa do kubka, z którego następuje dozowanie na pistolet. W takich pistoletach mogą być stosowane przeróżne media, jednak należy zwrócić uwagę na lepkość

Operatorzy często dodają dużo rozcieńczalników, aby uzyskać lepkość odpowiednią do natrysku z takiego pistoletu z kubkiem grawitacyjnym. Jest to dość problematyczne oraz nieekologiczne. Jednak z racji wygody pracy oraz zadowalającej jakości powłoki, są to wciąż bardzo popularne pistolety, najpopularniejsze w branży refinish.

Jeśli jednak nasze medium lub cała aplikacja jest bardziej wymagająca, konieczne jest odpowiednie dobranie całego sprzętu. W tym celu zapraszamy do kontaktu, by uzyskać indywidualną ofertę.

Natryskiwanie farb, lakierów, pokrycia antykorozyjne, ochronne, dekoracyjne

W zależności od parametrów danego materiału, dobiera się technologię natrysku oraz zakresy ciśnień pracy czy podzespoły takie jak rozmiar, czy kąt dyszy. Przykładowo w pokryciach antykorozyjnych zależy nam na szybkim pokryciu dużej powierzchni, grubą warstwą materiału. Wygląd powłoki jest na drugim planie. Do takich pokryć stosuje się głównie farby o wysokiej lepkości z antykorozyjnymi dodatkami. Materiały te są ciężkie do aplikacji. Wymagane jest duże ciśnienie oraz odpowiednie dysze. 

W większości przypadków stosuje się wtedy metodę Airless lub wysokociśnieniową z asystą powietrzną. Są to metody, gdzie medium nanoszone jest pod wysokim ciśnieniem, generowanym przez pompy tłokowe. Zazwyczaj to od ok. 80-100 bar, nawet do 400-450 bar. Celem takich aplikacji jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi – elementy nośne, hale i konstrukcje stalowe, mosty, maszyny budowlane i rolnicze, przemysł stoczniowy, rurociągi i wiele innych. 

Natryskiwanie materiałów dwukomponentowych

W aplikacjach gdzie stosujemy materiały 2K (baza plus utwardzacz), bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na czasy żywotności oraz stosunki mieszania. Niezależnie czy są to materiały PU czy Epoksydowe, na bazie wody czy rozpuszczalników. Oczywiście nadal spotyka się operatorów ręcznie mieszających farby czy lakiery 2K, jednak na skalę przemysłową lub przy wrażliwych materiałach jest to bardzo ryzykowne. 

Odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia mieszającego, które kontroluje przepływy i stosunki mieszania. Mieszanina jest mieszana w trybie ciągłym więc operator lub maszyna, czy robot dostaje do natrysku zawsze świeży materiał. Nawet jeśli żywotność po zmieszaniu to przykładowo 6 godzin, to trzeba być bardzo ostrożnym. Efekt końcowy po pół godziny i po 5 godzinach od zmieszania, może się od siebie różnić nawet znacząco. Urządzenia 2K mogą być wyposażone w moduł do automatycznego przepłukiwania, co zapewnia bezpieczeństwo i czystość układu. 

Natryskiwanie kleju

Kleje o różnych lepkościach i gęstościach mogą być nanoszone natryskiem. Przykładowo przy natrysku klejów tapicerskich w większości przypadków sprawdzają się najlepiej rozwiązania oparte na połączeniu pompy membranowej z pistoletem niskociśnieniowym wyposażonym w dyszę 1,5 mm a czasem nawet 2-3 mm. Analogiczne rozwiązania można zaimplementować przy użyciu manipulatora czy robota. Przy natrysku klejów warto zwrócić uwagę na czasy wiązania – można stosować zbiorniki hermetyczne z osuszaczem, podłączone do pompy, zbiorniki ciśnieniowe z mieszadłem jeśli jest taka czynność wymagana, czy nawet urządzenia 2K mieszające bazę z aktywatorem. 

Środki oddzielające, antyadhezyjne – natryskiwanie

W produkcji wykorzystującej formy wtryskowe (przy produkcji z tworzyw sztucznych, gumy i innych materiałów), stosuje się materiały, dzięki którym materiał wtryskiwany lub wtłaczany nie przywiera do formy. Są to głównie płyny o bardzo niskiej lepkości, na bazie olejów i wosków. Odpowiednimi pistoletami są małe i praktyczne pistolety (np. pistolet natryskowy Schütze), podłączone albo do instalacji, albo do zbiornika ciśnieniowego czy pompy. Są to aplikacje niskociśnieniowe, a dysze w takich pistoletach mają zazwyczaj 0,3 lub 0,5 mm średnicy. 

Masy wygłuszające, klejące, uszczelniające

Nie tylko w branży automotive, ale także kolejnictwie czy “general industry” spotyka się natrysk różnego typu mas czy uszczelniaczy. Są to materiały ciężkie do natrysku – konieczne jest zastosowanie bardzo wysokiego ciśnienia. Często konieczne jest nawet użycie stacji z dodatkowymi siłownikami i płytą dociskową, dostosowaną do pojemników czy beczek. 

Nanoszenie czekolady, lukrów, olejów czy innych substancji płynnych

W przemyśle spożywczym do produkcji oraz do dekoracji, możemy wykorzystać urządzenia natryskowe. Od małych pistoletów do ozdobnego nanoszenia różnych materiałów, aż po całe automatyczne linie np. natryskujące olej przy produkcji pieczyw. 

Medium jest jednym z czynników definiujących model pistoletu oraz samą technologię natrysku – np. czy będzie to HVLP czy Airless. Nie można jednak zapomnieć o pozostałych parametrach aplikacji, takich jak elementy do pokrycia (ich wielkość, kształt, ilość), grubość powłoki, szybkość i jakość aplikacji, powtarzalność, zmiany kolorów itd. 

Po szczegółowy dobór odpowiedniego sprzętu oraz całych aplikacji ręcznych i automatycznych zapraszamy do kontaktu z DASTEK solutions.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!