Strona Główna 9 Artykuły 9 Jakie są minusy malowania elektrostatycznego?

Jakie są minusy malowania elektrostatycznego?

Autor: Dastek Solutions

10 marca 2023

Prowadząc firmę, lub próbując optymalizować koszty produkcyjne, zawsze szukasz sposobów na poprawę wyniku finansowego i przy jednoczesnym wytwarzaniu produktu najwyższej jakości. Elektrostatyczne malowanie natryskowe to inteligentne rozwiązanie dla firm, które nakładają powłoki na metal, aby poprawić wydajność, obniżyć koszty i stać się bardziej przyjaznym dla środowiska.

Malowanie natryskowe metodą elektrostatyczną

Elektrostatyczne malowanie natryskowe jest idealnym wyborem, jeśli produkujesz elementy z dowolnego rodzaju metalu, od obudowy komputera do metalowych drzwi, części i karoserii samochodowych. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które wykonują malowanie elementów już zainstalowanych lub konserwację, takie jak ogrodzenia, poręcze, ramy okienne, drzwi wind, meble biurowe i nie tylko. Dla tych typów prac, malowanie elektrostatyczne może zapewnić fabryczne wykończenie w terenie, ale także może zmniejszyć koszty pracy i materiałów poprzez zwiększenie wydajności transferu.

Elektrostatyczne nakładanie farby wykorzystuje dodatnie i ujemne ładunki do nakładania farby, aby zapobiec nadmiernemu rozpylaniu i zapewnić równomierne nakładanie. Jest to możliwe dzięki tworzeniu się pola elektrostatycznego między obiektem a farbą. Uziemiony obiekt (obiekt malowany) jest naładowany dodatnio, aby przyciągnąć ujemnie naładowane cząsteczki farby (proszku) do swojej powierzchni. Tworząc to pole elektrostatyczne, uziemiony obiekt działa jak magnes, przyciągając cząsteczki do swojej powierzchni, wymuszając równomierne rozprowadzenie.

Pistolet SFlow

Wady malowania elektrostatycznego

Częstym pytaniem, które słyszymy, jest: jakie są minusy malowania elektrostatycznego? Prawda jest taka, że minusów jest bardzo mało. Są one zdominowane przez zalety – oczywiście w zależności do zastosowania, w jakim chcesz wykorzystać malowanie elektrostatyczne. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy aplikacja elektrostatyczna jest dla Ciebie odpowiednia, oto przegląd trzech powszechnych wad i co one oznaczają dla Twojej firmy.

1. Koszt zakupu nowego sprzętu do natrysku elektrostatycznego

Koszt urządzeń do nakładania powłok elektrostatycznych jest wyższy niż standardowego sprzętu do natrysku, ale może być szybko zwrócony przez niższe koszty pracy i materiałów. Aby pomóc klientowi określić koszt/korzyść z zakupu sprzętu, DASTEK solutions może pomóc przeprowadzić porównanie zwrotu z inwestycji, które przedstawia kwotę oszczędności w czasie dzięki zwiększonej wydajności transferu i niższym kosztom pracy. Przeprowadzamy również porównanie kosztów bieżącego natryskiwania z kosztami powlekania elektrostatycznego, aby porównać koszty użytkowania obu aplikacji.

2. Efekt klatki Faradaya

Efekt Faradaya może wystąpić podczas malowania bardziej skomplikowanych powierzchni z zagłębieniami, takich jak szafki. Kiedy ujemnie naładowana farba wychodzi z pistoletu, to szuka pierwszego dodatnio naładowanego obiektu uziemionego. Jeśli malujesz zagłębiony obszar, istnieje ryzyko, że farba będzie chciała przywrzeć do krawędzi zamiast zagłębionego obszaru. Można to rozwiązać za pomocą pistoletu airless i natryskując zagłębione obszary przed zakończeniem prac z pistoletem elektrostatycznym.

3. Przekwalifikowanie pracowników

Wdrożenie natrysku elektrostatycznego oznacza konieczność przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi nowego sprzętu. Będą oni musieli zostać wyedukowani z prawidłowej konserwacji i czyszczenia sprzętu.

Podsumowując, elektrostatyczne malowanie natryskowe jest świetną opcją, jeśli szukasz sposobu na zmniejszenie kosztów materiałów i pracy, ale też stać się bardziej przyjazny dla środowiska poprzez zmniejszenie odpadów materiałowych. Chociaż może to być kosztowne na początku, inwestowanie w bardziej zaawansowany sprzęt zapewni piękną, równą aplikację i szybki zwrot z inwestycji.

Sprawdź także:

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!