Strona Główna 9 Artykuły 9 Od ochrony do estetyki: jak technologia natrysku lakierniczego rewolucjonizuje przemysł

Od ochrony do estetyki: jak technologia natrysku lakierniczego rewolucjonizuje przemysł

Autor: Dastek Solutions

25 maja 2023

Branża malarska, jak każda inna, ewoluowała wykładniczo na przestrzeni lat. Od produktów, przez techniki, po umiejętności – obecnie ci, którzy wykonują natryskiwanie malarskie, mają do czynienia z różnymi postępami w branży.

Farby i powłoki to niektóre z elementów, które zrewolucjonizowały sektor malarski. W ciągu ostatnich kilku dekad technologie powłok rozwinęły się, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb konsumentów. W przypadku zastosowań architektonicznych operatorzy natrysków malarskich musieli polegać na alternatywach o niskiej zawartości części stałych i rozpuszczalników. Zastosowanie emulsji wodorozcieńczalnych było minimalne.

Obecnie dostępne są takie opcje, jak systemy o wysokiej zawartości części stałych, rozpuszczalne w wodzie i dwuskładnikowe. Branża malarska koreluje z innymi sektorami gospodarki, takimi jak budownictwo mieszkaniowe, transport i budownictwo. Wraz z rozwojem tych branż rośnie również sektor malarski.

Co jeszcze spowodowało rozwój branży natrysku lakierniczego i jak wygląda jej przyszłość?

Ciągły rozwój technologii zaowocował także rozwojem medium. Są coraz bardziej wydajne, mniej szkodliwe dla środowiska. Nanotechnologia to kolejny aspekt postępów tej branży. Przeczytaj poniżej, jak wpływają one na branżę malarską. 

Rozwój farb o niskiej zawartości LZO

Zastosowanie farb o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym aspektem w rozwoju branży malarskiej. Obawy związane z ochroną środowiska rosną, ponieważ poziomy zanieczyszczeń wciąż osiągają nowe szczyty.

Rządy ustanowiły przepisy mające na celu opracowanie farb przyjaznych dla środowiska. Najlepszym sposobem na to było obniżenie poziomu LZO (lotnych związków organicznych) w farbach i powłokach. Kiedy po raz pierwszy pojawiły się farby o niskiej zawartości LZO, były one obciążone problemami związanymi z wydajnością. Niektóre z problemów, z jakimi borykali się malarze, obejmowały trudności w aplikacji, wysokie koszty i słabe standardy wykończenia powierzchni.

Z czasem jednak technologie uległy poprawie, a producenci farb znaleźli sposoby na zapewnienie znacznie lepszej jakości farb o niskiej zawartości LZO. Niektóre farby mają nawet zerową zawartość LZO. Producenci wciąż odkrywają surowce, które oferują lepsze opcje ekologicznych produktów malarskich. Najważniejsze jest, aby farby i powłoki spełniały standardy handlowe pod względem wydajności, a jednocześnie były zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Przyszłość w nanotechnologii

Producenci nie poprzestają na farbach o niskiej lub zerowej zawartości LZO. Nanotechnologia jest jednym z obszarów, którymi interesują się specjaliści od malowania.

W rzeczywistości niektóre farby nano są już dostępne na rynku. Koncepcja ta polega na dodaniu metalu lub ceramiki do farb i powłok. Zespolenie może mieć postać cząstek, wolnego proszku lub granulatu, który jest wprowadzany do matrycy farby.

Nanotechnologia ma na celu zmianę pewnych właściwości by opracować medium do specjalistycznych zastosowań. Takim przykładem są powierzchnie, które wymagają powłoki przewodzącej prąd elektryczny. Jedną z cech wykorzystywanych przez nanotechnologię jest ochrona przed promieniowaniem UV. Farby nano są również wysoce odporne na zużycie, zarysowania i korozję.

Farby i powłoki przeszły długą drogę, a wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Przepisy i normy  będą się zmieniać, a firmy malarskie będą wymyślać nowe produkty, aby je spełnić. Możesz być pewien, że eksperci branżowi z DASTEK solutions poświęcają czas na zapoznawanie się z najnowszymi materiałami i produktami dla oferowania Ci najwyższej jakości urządzeń do natryskiwania.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!