Strona Główna 9 Artykuły 9 Pistolet malarski automatyczny

Pistolet malarski automatyczny

Autor: Dastek Solutions

12 maja 2021

Pistolety natryskowe są kluczowym elementem zadań wykończeniowych w przemyśle. Są sprzętem, który rozpyla farbę, lakier, lub inne medium, za pomocą sprężonego powietrza, celem naniesienia lub rozprowadzenia na powierzchni. 

Przeznaczenie pistoletów malarskich automatycznych

Szeroka uniwersalność pistoletów malarskich, pozwala na używanie ich do malowania dowolnych powierzchni i podłoży. Natrysk medium jest możliwy na:

 • drewno,
 • metal,
 • kamień,
 • glinę i ceramikę,
 • porcelanę,
 • plastik,
 • szkło i nie tylko. 

Dzięki temu pistolety natryskowe automatyczne są podstawowym narzędziem pracy dla przemysłów wytwórczych i usług lakierniczych. Umożliwiają przemysłowe wykończenie dowolnego produktu w ekonomiczny i wydajny sposób. 

Historia pistoletów natryskowych

Dokładną historię powstania pistoletów natryskowych opisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów:

Jak powstały pistolety natryskowe? Poznaj historię

Znajdziesz tam szczegółowe informacje opisujące rozwój tych narzędzi. Warto zaznaczyć, że rozwój techniki natryskowej trwa do dziś. Dzieje się tak, ponieważ przemysłowe prace wykończeniowe po prostu wymagają użycia pistoletów natryskowych. Zapewniają one w ten sposób najlepszy stosunek ceny do szybkości i jakości produkcji.

Pistolety malarskie automatyczne

Zauważyliśmy, że najpopularniejszymi pistoletami natryskowymi, są pistolety ręczne. Używane często także do użytku prywatnego, doskonale sprawdzą się do malowania karoserii samochodów, a także do natryskiwania tynku, gładzi czy piany poliuretanowej. W zakładach produkcyjnych zdecydowana większość przypadków to pistolety malarskie automatyczne

Pistolet malarski ręczny czy automatyczny?

Podstawową różnicą między pistoletem ręcznym a automatycznym, jest sposób ich użytkowania. Pistolet natryskowy automatyczny ma ustaloną pozycję na linii produkcyjnej, a rozpylenie medium odbywa się za pomocą zautomatyzowanego sterowania. 

Różnica między ręcznym pistoletem natryskowym a automatycznym

Oprócz pozycji na linii produkcyjnej, niekwestionowaną przewagą automatycznych pistoletów natryskowych, jest sterowanie włączaniem i wyłączaniem. Pisząc najprościej, ręczne pistolety natryskowe włączają się i wyłączają za pomocą spustu, podczas gdy automatyczne pistolety natryskowe włączają się i wyłączają za pomocą sprężonego powietrza. 

Działanie pistoletów natryskowych

Oba pistolety natryskowe mają wewnętrzny zawór iglicowy, który blokuje drogę płynu. W pozycji wyłączonej zauważamy brak wycieku płynu, ponieważ wylot na końcówce pistoletu jest zablokowany. Wystarczy pociągnąć za spust, aby włączyć ręczny pistolet natryskowy. Naciśnięcie spustu powoduje cofnięcie zaworu iglicowego i otwarcie drogi dla medium. Płyn i sprężone powietrze następnie mieszają się, aby wytworzyć rozpylony sprej. Po zwolnieniu spustu zawór iglicowy ponownie blokuje ścieżkę płynu i rozpylanie się zatrzymuje.

Jednak w przypadku automatycznego pistoletu natryskowego zawór iglicowy jest cofany pod wpływem ciśnienia sprężonego powietrza, a nie ręcznie. Kiedy powietrze o ciśnieniu (najczęściej) około 4-5 bar natrafia na wlot powietrza włączającego oraz wyłączającego, i popycha tłok (zintegrowany z zaworem iglicowym), droga dla medium zostaje otwarta. Ciecz łączy się ze sprężonym powietrzem i rozpyla je. Gdy powietrze zostaje zatrzymane, siła sprężyny wypycha tłok do tyłu i ponownie zamyka ścieżkę przepływu cieczy.

Zastosowanie automatycznych pistoletów malarskich

Automatyczne pistolety natryskowe mają różnorodne zastosowania. Najczęściej spotykane jest malowanie i powlekanie powierzchni, ale stosowane są także do nakładania wszelkiego rodzaju płynów, takich jak:

 • oleje do obróbki metali, 
 • oleje antykorozyjne, 
 • środki antyadhezyjne, 
 • topniki, 
 • kleje, 
 • oleje spożywcze, 
 • syropy,
 • chemikalia. 

Zalety automatycznych pistoletów natryskowych

Pistolety malarskie automatyczne charakteryzują się tym, że potrafią równomiernie nanieść odpowiednią ilość medium. Dlatego też, jeśli konwencjonalne metody w efekcie dają nierówną powłokę, zmiana narzędzia na pistolet natryskowy może wyeliminować nierówności i poprawić wydajność, przy jednoczesnym braku wad. 

Niektóre zakłady produkcyjne nadal nakładają duże ilości medium, w wielu warstwach, obawiając się przed niedostateczną aplikacją. W takich przypadkach użycie automatycznego pistoletu natryskowego może zmniejszyć ilość używanego płynu i uczynić pracę bardziej efektywną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o automatycznych pistoletach natryskowych zapraszamy do kontaktu. Pomożemy przy wyborze, odpowiemy na pytania, a także zaproponujemy konkurencyjną cenę pistoletów natryskowych.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!