Pompy membranowe są doskonałym rozwiązaniem do dostarczania wszelkich ilości materiału przy stosunkowo niskich ciśnieniach. Zazwyczaj są odporne na zużycie, ponieważ nie mają tłoka poruszającego się przez cylinder, ale prostą membranę z tworzywa, która jest przemieszczana z boku na bok, umożliwiając przesyłanie medium. Być może w końcu zdecydowałeś, że pompa membranowa jest właściwym wyborem dla Twoich potrzeb, więc teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak dobrać pompę membranową.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Wydajność pompy membranowej
Pompy membranowe mogą pompować materiał w zakresie od litra do setek litrów na minutę, w zależności od:
- całkowitego rozmiaru pompy membranowej,
- właściwości fizycznych pompowanego medium,
- odległości, z jakiej ma zasysać medium i na jaką odległość ma ją tłoczyć,
- dostarczanego powietrza.
Wybierając pompę membranową, ważne jest, aby upewnić się, że pompa, którą próbujesz wybrać, działa na 50% swojego największego potencjału podczas normalnego użytkowania. Jeśli pompa pracuje z połową swojej największej wydajności, powinna pracować przez dłuższy czas bez obszernej konserwacji. Każda pompa membranowa powinna mieć określoną swoją wydajność roboczą w litrach na minutę, w instrukcji serwisowej lub w arkuszu sprzedaży. Wartość ta zawsze podana jest dla wolnego przepływu dla wody, bez przyłączy, w określonych warunkach temperatury i ciśnienia. DASTEK solutions zapewnia szczegółowe informacje na temat oferowanych pomp membranowych.
Z czego składa się pompa membranowa?
Pompy membranowe są oferowane w różnych wersjach materiałowych. Najczęstsze opcje dostępne dla materiałów pompy membranowej obejmują półprodukt, z którego wykonana jest kula i gniazdo oraz materiał, z którego wykonany jest korpus i membrana pompy. Najczęściej spotykane są pompy z aluminium, polipropylenu lub stali nierdzewnej. Cena pompy membranowej wykonanej z polipropylenu jest najtańszym rozwiązaniem, pod warunkiem dobrego jej doboru do danego medium. Przy niektórych mediach, konieczne jest stosowane pompy z innego materiału – stali nierdzewnej czy acetalu.
Oferta DASTEK solutions obejmuje następujące rodzaje pomp membranowych:
- pompy z aluminium,
- pompy z tworzywa – polipropylenu,
- pompy ze stali nierdzewnej AISI316,
- spożywcze pompy membranowe FDA.
Wykres – wydajność pompy membranowej
Niezmiernie ważnym elementem, który warunkuje dobór odpowiedniej pompy, jest odpowiednia umiejętność czytania wykresu wydajności pompy membranowej. Każda pompa ma swoją charakterystykę wydajności, która zawiera wiele dodatkowych informacji o niej. Ogólne informacje objęte krzywą wydajności pompy membranowej obejmują ilość powietrza potrzebnego pompie na różnych poziomach pracy oraz ilość medium, które może być dostarczane i transportowane na różnych poziomach pracy. Dla konkretnej pompy membranowej ważne jest, aby wiedzieć, że powinno być wystarczająco dużo powietrza do działania pompy i że pompa może przemieszczać materiał z wymaganą prędkością i odległością tłoczenia. Dokładne objaśnienie, jak czytać wykres pomp membranowych znajdziesz pod podlinkowaną stroną.
Podsumowanie wyboru pompy membranowej
Podsumowując, pompy membranowe to świetny sposób na wydajne i szybkie przemieszczanie dużych ilości materiałów. Wybierając membranową pompę, weź pod uwagę cechy podane powyżej, aby mieć pewność, że pompa ta zapewnia doskonałe wyniki. Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek, możesz wybrać trwałą, wydajną pompę membranową. Jeśli masz dalsze pytania dotyczące pomp membranowych, skontaktuj się z nami natychmiast.