Strona Główna 9 Artykuły 9 Skróty, które powinieneś znać podczas pracy z farbami: UHS, HS i MS

Skróty, które powinieneś znać podczas pracy z farbami: UHS, HS i MS

Autor: Dastek Solutions

6 lipca 2022

Niektóre materiały malarskie są charakteryzowane przez różne specyfikacje, które odnoszą się do szeregu specyficznych cech, które dostarczają bardzo ważnych informacji dotyczących istotnych aspektów, takich jak sposób ich stosowania lub ich działanie zanieczyszczające. Jednym z nich jest określenie producenta poprzez skróty UHS, HS i MS, które dostarczają informacji o zawartości części stałych w farbie. Co oznacza to pojęcie i dlaczego warto się z nim zapoznać? Poniżej wyjaśniam oraz przedstawię kilka dodatkowych informacji, które mogą być dla Ciebie interesujące.

Zawartość części stałych – co to oznacza?

Kiedy mówimy o zawartości części stałych w farbie, mamy na myśli ilość produktu, która pozostaje na powierzchni po nałożeniu i późniejszym wyschnięciu. Innymi słowy, określa ona ostateczną grubość warstwy farby po wyschnięciu. Zatem im wyższa zawartość części stałych w farbie, tym mniejsza ilość zawartych w niej związków lotnych. Przekłada się to na szereg korzyści, m.in.:

  • mniejsze zanieczyszczenie środowiska, dzięki temu, że produkt jest nakładany mniejszą ilością warstw;
  • powstała powłoka po nałożeniu jest grubsza. Zwiększa to jakość wykończenia przy jednoczesnym zwiększeniu ochrony;
  • ekonomiczność w użyciu, uzyskanie tej samej suchej pozostałości przy użyciu mniejszej ilości produktu;

Spośród różnych związków wchodzących w skład farby, to właśnie pigmenty i spoiwa wpływają na zawartość części stałych w danej powłoce.

Co oznaczają skróty UHS, HS i MS?

Skróty UHS, HS i MS odnoszą się do zawartości części stałych w farbie. Znaczenie poszczególnych skrótów jest następujące:

UHS (ultra-high solids) oznacza wysokiej jakości farbę o wysokiej zawartości części stałych ok. 50-60% jej całkowitego składu, czyli składa się z większej ilości związków, które przyczyniają się do zwiększenia grubości powłoki końcowej produktu. W związku z tym ma mniejszą zawartość związków lotnych (rozpuszczalników), mniej zanieczyszcza i jest nakładana w jednej lub dwóch warstw.

W przypadku HS (high solids) farba jest nadal wysokiej jakości i ma wysoką zawartość części stałych – około 49%. Powstała powłoka po wyschnięciu jest cieńsza, co oznacza, że szybciej schnie. Takie lakiery bezbarwne nakłada się w najczęściej w dwóch warstwach.

Farby MS (medium solids) są farbami najniższej jakości, ponieważ składają się z dużej ilości związków organicznych i mniejszej ilości związków stałych, których zawartość wynosi zazwyczaj od 30 do 38%. Produkty te są bardziej płynne, bardziej zanieczyszczają środowisko i wymagają nakładania dwóch lub trzech warstw.

Dla jakich produktów stosuje się skróty UHS, HS i MS?

Nie wszystkie farby są oznaczone tymi skrótami, mimo że wszystkie mają określoną zawartość części stałych. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku rozpuszczalników i farb, które schną przez odparowanie lub polimeryzację oksydacyjną. Te rodzaje farb produkowane są z rozpuszczalników, które odparowują podczas procesu polimeryzacji i suszenia. Ponadto niektóre z nich są również rozcieńczane tym związkiem przed aplikacją. Z obu powodów producenci podają te skróty na poszczególnych puszkach w celach informacyjnych. Produkty, które zazwyczaj zawierają tę klasyfikację, są następujące:

  • Podkłady
  • Farby
  • Lakiery bezbarwne

Dlaczego stosowanie produktów UHS jest ważne i korzystne?

Stosowanie medium o oznaczeniu UHS jest korzystne dla całego kontekstu społecznego związanego ze stosowaniem farb. Z jednej strony farby UHS oferują wyższą jakość niż inne warianty, co przekłada się na pracę ze zoptymalizowanymi wynikami, które poprawiają oferowane usługi i sprzyjają lojalności klientów. Z drugiej strony, aplikacja tych produktów zajmuje mniej czasu i jest łatwiejsza, co zwiększa wydajność ewentualnych poprawek lub napraw.

Wreszcie, wysoka zawartość substancji stałych zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, ponieważ jest mniejsza emisja rozpuszczalników do atmosfery poprzez ich odparowanie. Ta szczególna cecha umożliwia również uzyskanie grubszej suchej warstwy farby, która ułatwia niektóre procesy korekty defektów i lepiej chroni powlekany element.

Farby o wysokiej zawartości części stałych zapewniają duże korzyści

Obecność produktów o wysokiej lub bardzo wysokiej zawartości części stałych stała się na porządku dziennym w różnych sektorach przemysłu. Ich stosowanie zapewnia szereg korzyści dla wszystkich stron zaangażowanych w proces produkcji, które wykraczają poza ich własne korzyści, ponieważ oprócz oferowania wyższej wydajności i jakości, są one bardziej przyjazne dla środowiska.

Zapraszamy do kontaktu, aby dobrać właściwy pistolet do natryskiwania medium każdego rodzaju – UHS, HS lub MS.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!