W procesach produkcyjnych, gdzie używamy materiałów wysokiej lepkości (takie jak silikony, kleje, uszczelniacze, różnego rodzaju masy, szpachle itp.), rozwiązaniem do ich dozowania, i odpowiedniej aplikacji jest system oparty na pompach tłokowych wraz z dociskiem. Dzięki zastosowaniu takiego układu możemy przesyłać materiały o bardzo wysokiej zawartości części stałych na duże odległości, dozować na kilka aplikatorów lub nawet natryskiwać. Poniżej kilka podstawowych informacji o systemach do wyciskania materiałów lepkich.
Sprawdź, co znajdziesz w artykule:
Budowa systemów do wyciskania materiałów lepkich
Układy do wyciskania materiałów składają się z kilku podstawowych elementów:
- pompa tłokowa – zasilana pneumatycznie, o dużych przełożeniach – np. 45:1 lub nawet dużo większych – dzięki temu, jesteśmy w stanie tłoczyć materiał pod wysokim ciśnieniem. Są to często pompy, gdzie zamiast kulek w części hydraulicznej – działających jako zawory zwrotne, stosowane są płaskie zbieracze – dzięki temu możliwe jest zaciągnięcie bardzo gęstych i lepkich substancji.
- stacja dociskowa – odpowiednie siłowniki pneumatyczne współgrające z talerzem dociskowym oraz pompą.
- talerz dociskowy – dopasowany do średnicy pojemnika czy beczki oraz z odpowiednio dobranym uszczelnieniem.
- rama – utrzymująca wszystkie podzespoły, dla mobilności układu może być ona wyposażona w kółka.
- reduktor materiału – sterujący ciśnieniem materiału po wyjściu z pompy – pozwala nam na dokładną kontrolę nad podawaną substancją.
- osprzęt pneumatyczny i hydrauliczny (złącza, regulatory, filtry, opcjonalna kontrola elektroniczna).
- węże materiałowe – o odpowiedniej średnicy, w wykonaniu z właściwego materiału oraz zakresu ciśnień.
- aplikator – ręczny lub automatyczny.
- opcjonalna kontrola poziomu lub system podgrzewania.
Spadki ciśnień
Przy tłoczeniu materiałów lepkich, należy poświęcić uwagę także na spadki ciśnień. Im materiał ma większą lepkość, musimy tłoczyć go pod wyższym ciśnieniem, do tego im mniejsza średnica węża, tym bardziej utrudnia nam to przepływ. Znając odpowiednie ciśnienie aplikacji (ciśnienie materiału na dyszy pistoletu), odległość od pompy (długości węży) i lepkość materiału – dobieramy odpowiednie przełożenia pompy, średnice węży, reduktory i cały osprzęt. Dzięki temu mamy pewność osiągnięcia wymaganych parametrów. Dla niektórych materiałów określenie lepkości jest niemożliwe lub ciężkie do wykonania, konieczne jest wtedy wykonanie testów – zapraszamy do kontaktu.
Przejście z kartuszy na urządzenia do wyciskania
Bardzo często klienci używają materiału w małych kartuszach (310, 400 lub 600 ml) i wyciskają go za pomocą pistoletów pneumatycznych, w których do tuby wsadzany jest rozcięty na końcu kartusz, a operator naciskając spust, uruchamia tłoczek pneumatyczny ściskający kartusz, tym samym materiał jest wyciskany przez dyszę na detal. Takie rozwiązanie sprawdza się przy małych seriach lub przy częstych zmianach materiału. Jeśli jednak możemy zainstalować system oparty na pompach membranowych i układzie do wyciskania, możemy znacznie zyskać – przede wszystkim materiał dostarczany przez producenta w dużych beczkach jest znacznie tańszy niż ten w kartuszach (inwestycja w system do wyciskania potrafi się zwrócić w niektórych przypadkach nawet w czasie poniżej roku), operatorzy nie muszą załadowywać pistoletów, tylko skupiają się na aplikacji, do tego mamy kontrolę procesu i jednorodność dozowania. Do tego dochodzi czystość i brak odpadów do utylizacji w formie zgniecionych opakowań po kartuszach.
Systemy 2K
Jeśli w swoim procesie wykorzystujemy materiały dwukomponentowe o wysokiej lepkości, można zastosować system wyciskania z dodatkowym układem do podania drugiego komponentu – utwardzacza. Jeśli żywotność mieszaniny jest bardzo krótka, obie substancje miesza się w pistolecie natryskowym, tuż przed dyszą. Jeśli żywotność jest dłuższa, materiał jest mieszany w bloku przy pompach, następnie przechodzi przez mikser statyczny (dla dokładnego wymieszania się obu składników w jednorodną masę), następnie przez węże, aż do aplikatora (ręcznego lub automatycznego).
Natrysk materiałów lepkich
Systemy do wyciskania mogą być także używane przy natrysku materiałów takich jak:
- uszczelniacze,
- kleje,
- wypełniacze,
- substancje wygłuszające,
- materiały do ochrony PFP (Passive Fire Protection).
Takie aplikacje spotkamy w różnych branżach, od automotive, branży szynowej aż po konstrukcje stalowe. Przy tego typu instalacjach wykorzystujemy bardzo wysokie ciśnienia – czasem nawet ok. 400-500 bar. Aby natrysk był możliwy a strumień prawidłowy, konieczne jest także dobranie odpowiednich dysz (kątów i wielkości). Specjaliści DASTEK solutions pomogą w prawidłowym wyborze systemów do wyciskania materiałów lepkich.