Strona Główna 9 Artykuły 9 Trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2023

Trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2023

Autor: Dastek Solutions

25 stycznia 2023

Powłoki przemysłowe wciąż się rozwijają, ponieważ nowe technologie i innowacje poszerzają zakres możliwości tych substancji dla urządzeń i sprzętu w Twojej firmie. Jak wygląda sytuacja dziedziny powłok przemysłowych na początku 2023?

Powłoki samoczyszczące

Wyróżniamy tutaj dwie możliwości – w odniesieniu do powłok hydrofonowych oraz hydrofilowych. Powłoki hydrofobowe sprawiają, że woda się gromadzi, powodując tym samym akumulowanie się wilgoci w określonych miejscach. Powłoki te pomagają w zapobieganiu korozji. Takie powłoki przemysłowe można znaleźć w farbach, szkle okiennym, cemencie i tekstyliach.

Powłoki hydrofilowe czyszczą powierzchnie poprzez wykorzystanie fotokatalizy. Rozkładają zanieczyszczenia pod wpływem światła słonecznego. Następnie zmywa się je wodą. 

Nanoszenie tych rodzajów powłok będzie szczególnie przydatne, jeśli działasz w branży budowlanej, elektronicznej, meblarskiej lub motoryzacyjnej.  

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i powłoki przemysłowe? Czy te dwa obszary mogą ze sobą współpracować? Właściwie tak. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe może pomóc firmom w optymalizacji harmonogramów mieszania produktów w celu uzyskania jak najlepszych wyników. AI pozwala również firmom szybko powielać próby, analizując jednocześnie możliwe wady i niedoskonałości projektowe w fazie projektowania. 

Inteligentne systemy mogą również wykorzystywać wizję komputerową do wykrywania błędów i usterek, co pozwala inżynierom na ich szybką naprawę. Miareczkowanie, dodawanie i analizy są uzupełniane automatycznie za pomocą czujników i inteligentnych urządzeń, oszczędzając firmom czas i pieniądze, jednocześnie poprawiając jakość produktu.

Gromadzenie danych analitycznych

Następstwem sztucznej inteligencji jest gromadzenie danych w celu poprawy wydajności naszych powłok. Kluczem jest posiadanie solidnych platform, które zbierają ogromną ilość danych i prawidłowo je analizują, aby określić sposoby poprawy procesu powlekania. Sztuczna inteligencja pozwala firmom na gromadzenie różnorodnych informacji, bardzo szybko i w coraz większej ilości. Programy analityczne, umieszczone w bazach danych opartych na chmurze, mogą obliczać liczby i dawać nam zdumiewające wyniki.

W miarę rozwoju AI, oprogramowanie to będzie coraz tańsze, bardziej wytrzymałe i dostarczy jeszcze więcej innowacji w połączeniu z uczeniem maszynowym. Pomoże to naszej branży określić żywotność naszych produktów, opracować nowe formuły i dostarczyć dane dotyczące syntezy przy umieszczaniu nowych produktów na konkretnych podłożach.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój, wraz z ekologicznymi powłokami przemysłowymi, oferuje więcej niż tylko sposób na ograniczenie LZO w produktach. Firmy powłokowe powinny dążyć do oszczędzania energii, zmniejszenia ilości odpadów, złagodzenia śladu węglowego, stosowania materiałów odnawialnych, gdy jest to możliwe, i minimalizacji odpadów. 

Nanotechnologia

Nanotechnologia nadal czyni postępy w naszym sektorze. Niektóre techniki mogą wprowadzać metale i ceramikę do matryc farb, aby stworzyć ochronę przed promieniowaniem UV, przewodnictwem elektrycznym, gwarantując lepszą przyczepność i właściwości samoczyszczące, szybsze zmiany kolorów, mniejsze bariery antykorozyjne.

Przeczytaj także:

Wady farb i powłok: najczęstsze rodzaje

10 najczęściej występujących wad farb w przemyśle natryskowym

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!