Strona Główna 9 Artykuły 9 Trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2023

Trendy w technice nanoszenia powłok przemysłowych na rok 2023

Autor: Dastek Solutions

25 stycznia 2023

Powłoki przemysłowe wciąż się rozwijają, ponieważ nowe technologie i innowacje poszerzają zakres możliwości tych substancji dla urządzeń i sprzętu w Twojej firmie. Jak wygląda sytuacja dziedziny powłok przemysłowych na początku 2023?

Powłoki samoczyszczące

Wyróżniamy tutaj dwie możliwości – w odniesieniu do powłok hydrofonowych oraz hydrofilowych. Powłoki hydrofobowe sprawiają, że woda się gromadzi, powodując tym samym akumulowanie się wilgoci w określonych miejscach. Powłoki te pomagają w zapobieganiu korozji. Takie powłoki przemysłowe można znaleźć w farbach, szkle okiennym, cemencie i tekstyliach.

Powłoki hydrofilowe czyszczą powierzchnie poprzez wykorzystanie fotokatalizy. Rozkładają zanieczyszczenia pod wpływem światła słonecznego. Następnie zmywa się je wodą. 

Nanoszenie tych rodzajów powłok będzie szczególnie przydatne, jeśli działasz w branży budowlanej, elektronicznej, meblarskiej lub motoryzacyjnej.  

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i powłoki przemysłowe? Czy te dwa obszary mogą ze sobą współpracować? Właściwie tak. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe może pomóc firmom w optymalizacji harmonogramów mieszania produktów w celu uzyskania jak najlepszych wyników. AI pozwala również firmom szybko powielać próby, analizując jednocześnie możliwe wady i niedoskonałości projektowe w fazie projektowania. 

Inteligentne systemy mogą również wykorzystywać wizję komputerową do wykrywania błędów i usterek, co pozwala inżynierom na ich szybką naprawę. Miareczkowanie, dodawanie i analizy są uzupełniane automatycznie za pomocą czujników i inteligentnych urządzeń, oszczędzając firmom czas i pieniądze, jednocześnie poprawiając jakość produktu.

Gromadzenie danych analitycznych

Następstwem sztucznej inteligencji jest gromadzenie danych w celu poprawy wydajności naszych powłok. Kluczem jest posiadanie solidnych platform, które zbierają ogromną ilość danych i prawidłowo je analizują, aby określić sposoby poprawy procesu powlekania. Sztuczna inteligencja pozwala firmom na gromadzenie różnorodnych informacji, bardzo szybko i w coraz większej ilości. Programy analityczne, umieszczone w bazach danych opartych na chmurze, mogą obliczać liczby i dawać nam zdumiewające wyniki.

W miarę rozwoju AI, oprogramowanie to będzie coraz tańsze, bardziej wytrzymałe i dostarczy jeszcze więcej innowacji w połączeniu z uczeniem maszynowym. Pomoże to naszej branży określić żywotność naszych produktów, opracować nowe formuły i dostarczyć dane dotyczące syntezy przy umieszczaniu nowych produktów na konkretnych podłożach.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój, wraz z ekologicznymi powłokami przemysłowymi, oferuje więcej niż tylko sposób na ograniczenie LZO w produktach. Firmy powłokowe powinny dążyć do oszczędzania energii, zmniejszenia ilości odpadów, złagodzenia śladu węglowego, stosowania materiałów odnawialnych, gdy jest to możliwe, i minimalizacji odpadów. 

Nanotechnologia

Nanotechnologia nadal czyni postępy w naszym sektorze. Niektóre techniki mogą wprowadzać metale i ceramikę do matryc farb, aby stworzyć ochronę przed promieniowaniem UV, przewodnictwem elektrycznym, gwarantując lepszą przyczepność i właściwości samoczyszczące, szybsze zmiany kolorów, mniejsze bariery antykorozyjne.

Przeczytaj także:

Wady farb i powłok: najczęstsze rodzaje

10 najczęściej występujących wad farb w przemyśle natryskowym

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!