Strona Główna 9 Artykuły 9 Wady farb i powłok: najczęstsze rodzaje

Wady farb i powłok: najczęstsze rodzaje

Autor: Dastek Solutions

8 września 2022

Malowanie nadaje konstrukcjom i powierzchniom nie tylko dobry wygląd, ale również zapewnia ochronę przed różnymi działaniami infiltracyjnymi, takimi jak korozja, gnicie, wpływy atmosferyczne itp. Mimo to, powłoka malarska z biegiem czasu ulega pogorszeniu pod wpływem tych działań. Aby tego uniknąć, farba powinna być dobrana na podstawie wielu czynników, takich jak rodzaj powierzchni czy środowisko. W przeciwnym razie mogą wystąpić wady w malowaniu. Niektóre z powszechnych wad, które zwykle występują w pracach malarskich, omówię w tym artykule.

Wyróżniamy różne rodzaje farb, między innymi:

  • farba olejna,
  • farba emulsyjna,
  • farba emaliowa,
  • farba ceramiczna,
  • farba lateksowa,
  • farba akrylowa,
  • farba bitumiczna,
  • farba aluminiowa,
  • farba antykorozyjna,
  • farba cementowa.

Farby i powłoki są kombinacją żywic, rozpuszczalników, dodatków i wypełniaczy. Są przygotowywane dla różnych warunków i zastosowań, i jako takie muszą być nakładane i utwardzane. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża, aby zapewnić maksymalną wydajność. Wady farb mogą ujawniać się w różnym czasie w okresie ich eksploatacji. Poniższa lista możliwych nieprawidłowości nie jest wyczerpująca – wskazuje na najczęściej spotykane rodzaje wad.

Najczęstsze wady farb

Abrazja

To zjawisko to usunięcie części lub całości warstwy farby czy powłoki, spowodowane uderzeniem przez obiekt twardszy od niej samej.

Błąd przyczepności

Jest to oderwanie się farby lub powłoki od powierzchni pod nią, lub w obrębie różnych warstw materiału, albo od podłoża.

Pęcherze i łuszczenie się

Są to wady, w których dochodzi do pęcznienia powłoki lakierniczej. Pęcznienie jest spowodowane tworzeniem się pęcherzyków powietrza pod warstwą farby z powodu obecności wilgoci, oleju lub smaru. Jeśli jest to spowodowane wilgocią, to nazywa się to złuszczaniem, a jeśli jest to spowodowane olejem i tłuszczem, to nazywa się to pęcherzami.

Pęcherze i złuszczanie powstają w wyniku niedoskonałego sezonowania drewna, użycia nadmiaru oleju w ostatniej warstwie, uwięzionych gazów między warstwami farby itp. Wady te można wyeliminować, stosując farby porowate jak farby emulsyjne zamiast nieporowatych jak farby olejne, emalie itp.

Łuszczenie to oderwanie warstwy farby od powierzchni. Występuje ono, gdy wiązanie między powierzchnią a warstwą farby jest słabe. Aby temu zapobiec, należy przed nałożeniem farby oczyścić i właściwie przygotować powierzchnię.

Wykwity

Wykwity są wadą spowodowaną przez niewłaściwą wentylację, warunki atmosferyczne, wadliwą farbę itp. W tym przypadku na powierzchni lakieru powstają matowe plamy.

Kredowanie

Kredowanie to tworzenie się proszku na natryskiwanej powierzchni. Powodem jest użycie niewystarczającej ilości oleju w podkładzie. Można temu zapobiec, stosując odpowiednią ilość oleju w podkładzie, nakładając farbę w zalecanej ilości itp.

Grindowanie (grinning)

Warstwa farby powinna być wystarczająco kryjąca, aby pokryć powierzchnię podłoża. Widoczność tła spowodowana niedostateczną nieprzezroczystością powłoki malarskiej nawet po nałożeniu ostatniej warstwy to grindowanie.

Blaknięcie

Jest odbarwienie powierzchni lakieru. Blaknięcie jest spowodowane przede wszystkim czynnikami atmosferycznymi, takimi jak światło słoneczne, wilgoć itp. Aby zapobiec blaknięciu lub odbarwieniu, należy zastosować w farbie pigmenty odporne na warunki atmosferyczne.

Spływanie farby / zacieki

Gdy na błyszczącą i gładką powierzchnię nakładana jest cienka warstwa farby, może ona spływać. Zacieki mogą powstawać także w wyniku nadmiernego nakładana farby i złe techniki natryskowej.

Marszczenie

Marszczenie występuje, gdy pokryjesz powierzchnię zbyt grubą warstwą farby. W tym przypadku powłoka farby kurczy się i powstają na niej marszczenia. Można temu zapobiec, pozwalając podkładowi całkowicie wyschnąć przed nałożeniem ostatniej warstwy.

Błyszczenie

Tworzenie się błyszczących plam na pomalowanej powierzchni to przebłyski. Jest to spowodowane złą jakością lakieru, działaniem czynników atmosferycznych lub złym wykonaniem.

Zmydlanie

Zmydlanie farb występuje, gdy pomalujesz powierzchnię narażoną na działanie substancji chemicznych, takich jak zasady. W tym uszkodzeniu na powierzchni farby tworzą się plamy mydlane, a powłoka farby ulega złuszczeniu z powierzchni.

Skórka pomarańczowa

Brak spływania farby lub powłoki, często spowodowany złymi technikami aplikacji lub niewłaściwą mieszanką rozpuszczalników.

Dziurki

Powstawanie dziurek na natryskiwanej powierzchni jest wynikiem obecności rozpuszczalnika lub powietrze w farbie lub powłoce.

Aligatorstwo

Jest to pęknięcie wzoru przypominające łuski aligatora. Występuje, gdy nakładasz twardą warstwę lakieru na miękką lub istniejącą już warstwę lakieru. Aby temu zapobiec, należy użyć wysokiej jakości podkładu olejnego jako warstwy wstępnej.

Pleśń

Pleśń jest formą grzyba, który dobrze rośnie w ciepłych, wilgotnych i ciemnych miejscach. Rośnie szybko i rozwija szare kolorowe plamy na malowanej powierzchni. Wpływa również na wiązanie między warstwami farby. Można temu zapobiec, utrzymując powierzchnię suchą i czystą przed nałożeniem farby. Jeśli istnieje jakikolwiek ślad wzrostu pleśni, to należy umyć powierzchnię z roztworem wybielacza.

Podsumowanie

Najczęstsze wady farb i powłok nie wynikają z samego materiału, ale ze złego przygotowania powierzchni i technik aplikacji. Aby mieć pewność odpowiedniego zastosowania sprzętu do natrysku lakierniczego, skontaktuj się z nami. Uzyskasz szczegółowe informacje na temat wszystkich Twoich pytań dotyczących techniki lakierniczej.

Sprawdź także:

System jedno- czy dwupowłokowy? Na te 9 aspektów zwróć uwagę!

Malowanie proszkowe a ciekłe: na czym polega różnica?

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!