Strona Główna 9 Artykuły 9 Zbiornik ciśnieniowy nie działa? Sprawdź, co jest przyczyną!

Zbiornik ciśnieniowy nie działa? Sprawdź, co jest przyczyną!

Autor: Dastek Solutions

18 lutego 2021

Napotkały Cię problemy ze zbiornikiem ciśnieniowym? Zastanawiasz się, dlaczego nie działa prawidłowo? Zapraszam do artykułu, gdzie przedstawię potencjalne źródła problemu oraz ich rozwiązania. 

Zbiornik ciśnieniowy jest kluczowym elementem, szczególnie w przemysłowych zastosowaniach. W momencie, gdy zbiornik ciśnieniowy nie działa, może to powodować znaczne komplikacje w procesach, a także narażać Twoje przedsiębiorstwo na dodatkowe koszty.

Szczególnie istotne jest gdy zbiornik ciśnieniowy nie działa, abyś zrozumiał, co może być przyczyną, aby szybko i skutecznie rozwiązać problem.

Niedziałający wskaźnik ciśnienia

Problemem może być niedziałający na zbiorniku ciśnieniowym ciśnieniomierz – jego wskaźnik nie działa. W efekcie podając ciśnienie, nie uzyskujemy informacji o jego wysokości, co z pewnością będzie utrudniać pracę. Przyczyną będzie zepsuty wskaźnik na ciśnieniomierzu. By praca urządzenia została przywrócona, konieczne jest wymienienie całego tego elementu. Możesz zrobić to we własnym zakresie, lub skorzystać z serwisu DASTEK solutions.

Zbiorniki Ciśnieniowe, Problemy, Manometr
Wskaźnik ciśnienia

Osiadający materiał w zbiorniku

Gdy problemem jest materiał, który za szybko osiada na dnie zbiornika, przyczyną będzie z pewnością za wolne mieszanie. Ta sytuacja dotyczyć będzie zbiorników ciśnieniowych z mieszadłem. Aby usunąć tę przeszkodę w płynnej pracy, powinieneś ustawić większą prędkość mieszania. Jeśli to nie rozwiązało problemu, zapraszamy do kontaktu.

Materiał lub powietrze wyciekają

Przeszkodą w prawidłowym działaniu zbiornika ciśnieniowego może być wyciekający materiał lub powietrze przy uszczelce. Wyciek może wystąpić z różnych miejsc, w tym ze złączek, zaworów lub samego zbiornika. Sprawdź, czy wszystkie złącza są prawidłowo dokręcone. Przyczyną może być także uszkodzona uszczelka zbiornika ciśnieniowego. Konieczna będzie wtedy jej wymiana. Problem powinien zostać rozwiązany.

Przedostające się powietrze z zaworu

Zawór w zbiorniku ciśnieniowym jest zamknięty, a mimo to uchodzi przez niego powietrze? Znamy źródło tej nieprawidłowości! Najprawdopodobniej o-ring został uszkodzony. Należy zatem wymienić pierścień o-ring. Umożliwi to szczelność zaworu.

Brak płynności w wychodzeniu materiału ze zbiornika ciśnieniowego

Istnieje możliwość, że materiał, który nie wychodzi w płynny sposób ze zbiornika ciśnieniowego. Oczywiście jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Jego przyczyną może być zatkana rurka materiałowa lub filtr. Aby przywrócić płynność wychodzenia materiału, należy zbadać drożność tych elementów i, jeśli jest taka konieczność, przeczyścić je. 

Niedostateczna ilość powietrza w zbiorniku

Prawidłowe działanie zbiornika ciśnieniowego wymaga odpowiedniej ilości powietrza wewnątrz zbiornika. Jeśli ilość powietrza jest niewystarczająca lub zbyt duża, może to prowadzić do problemów z ciśnieniem wody. Skontroluj poziom powietrza w zbiorniku, sprawdź, czy jest dostosowany do pojemności zbiornika i dostosuj go, aby był zgodny z zaleceniami producenta.

Być może Twoim problemem jest niedziałająca pompa membranowa – mamy na to radę! Zapraszam do naszego artykułu: Pompa membranowa nie działa? Sprawdź rozwiązanie problemu!

Spadek ciśnienia i nieszczelności

Spadek ciśnienia i nieszczelności są częstymi problemami związanymi ze zbiornikiem ciśnieniowym. Nieszczelności mogą występować w różnych miejscach, od uszkodzonych zaworów po przewody. W przypadku spadku ciśnienia, sprawdź, czy wszystkie przewody są szczelne i czy nie ma wycieków wokół. Często nieszczelności można łatwo naprawić poprzez dokładne uszczelnienie lub wymianę uszkodzonych elementów.

Regularna konserwacja i inspekcja

Aby uniknąć większych problemów ze zbiornikiem, zalecamy się regularną konserwację i okresowe inspekcje. Systematyczne czyszczenie zaworów, przewodów i uszczelnień może pomóc w zapewnieniu płynnej pracy.

Nie są to oczywiście wszystkie problemy, które mogą wystąpić w zbiornikach ciśnieniowych. Jeśli nie znalazłeś tego, który wystąpił w Twoim urządzeniu – zapraszamy do wypełnienia poniższego formularza kontaktowego, lub przejścia do zakładki „kontakt”, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje do kontaktu z nami. Jesteśmy po to, by rozwiązywać takie problemy!

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!