Agregaty malarskie to urządzenia, które pozwalają na bardzo szybkie malowanie i nakładanie koloru nawet na bardzo duże powierzchnie. Wykonane są z myślą o wykorzystaniu ich podczas nakładania farby metodą natryskową. Działają w taki sposób, że podczas ich pracy powietrze nie dostaje się do farby. Agregaty malarskie występują w dwóch rodzajach – tłokowym i membranowym. Oba typy mają swoje wady i zalety, a właściwy wybór dla Ciebie będzie zależeć od konkretnych potrzeb i zastosowania.
Warto zaznaczyć, że sama nazwa agregat malarski jest dosyć umowna. Najczęściej określa się w ten sposób zestawy malarskie, w skład których mogą wchodzić pompy pneumatyczne i elektryczne. Być może spotkałeś się z ich konfiguracją, np.:
- zamontowane na wózku,
- z uchwytem naściennym,
- zamontowane bezpośrednio na pojemniku/beczce w celu umożliwienia szybkiej konserwacji i praktycznego użytkowania.
Pompy membranowe a tłokowe – różnice
Czy znasz różnice między pompami membranowymi i tłokowymi, i czy wiesz, które z nich używać do jakiej pracy? W tym artykule omówię podstawy każdej pompy, w tym ich zalety, wady i wspólne zastosowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o agregatach malarskich.
Pompy tłokowe
Pompy tłokowe to zdecydowanie najczęstszy rodzaj pomp stosowanych w systemach
Airless do malowania natryskowego. Wykorzystują one siłę pojedynczego tłoka do wytworzenia wysokiego ciśnienia, które napędza i rozpyla ciecz. W systemie bezpowietrznym z pompą tłokową tłok porusza się w górę – tworząc próżnię i wciągając ciecz do komory – a następnie opada z siłą w dół, wystrzeliwując ciecz przez wąż i wyrzucając ją na zewnątrz końcówki pistoletu natryskowego.
Przeczytaj także: Malowanie metodą Airless – porady i wskazówki
Zalety pomp tłokowych
- Jak już wspomniałem, pompy tłokowe wytwarzają wyższe ciśnienie niż membranowe, co z kolei sprawia, że są w stanie rozpylać materiał na dalsze odległości.
- Wyższe ciśnienie umożliwia również stosowanie medium o wysokiej lepkości i lepsze rozpylanie farby, co w efekcie daje mniejsze ryzyko jej rozpryskiwania.
- Pompy tłokowe są również łatwiejsze do naprawy i w przeciwieństwie do membranowych pracują tylko wtedy, gdy są potrzebne, a nie stale.
Wady pomp tłokowych
Podczas gdy pompy tłokowe mają przewagę nad membranami, jeśli chodzi o ciśnienie, przegrywają pod względem objętości medium, jaką mogą dostarczyć. Są one również podatne na wahania natrysku, gdy używasz ich przy niższych ciśnieniach.
Częste zastosowania pomp tłokowych
Jeśli stosujesz materiał o dużej lepkości, wyższe ciśnienie pompy tłokowej jest absolutną koniecznością. Pompy tłokowe są również idealne, jeśli twoja praca wymaga natryskiwania na dużą odległość (zadania takie jak malowanie dachów, nowych domów, ścian fabryki lub ogrodzeń, jak mówiliśmy o naszym poście o bezpowietrznych opryskiwaczach).
Pompy membranowe
W pompach membranowych, wał napędzany silnikiem porusza membrany, które rozszerzają się i kurczą, pobierając płyn przez zawór wlotowy i wyrzucając go z pistoletu. Tego typu pompy do malowania natryskowego bezpowietrznego zapewniają mniejsze ciśnienie niż pompy tłokowe, ale oferują inne korzyści.
Zalety pomp membranowych
- Pompy membranowe są bardziej wytrzymałe, co oznacza, że zazwyczaj działają przez dłuższy czas bez konieczności napraw lub wymiany części (chociaż trzeba się upewnić, że każda część pompy membranowej jest czysta).
- Mogą one dostarczać znacznie mniejsze objętości płynu, co czyni je idealnymi do mniejszych prac (szczególnie tych, w których jakość wykończenia jest na wagę złota, ponieważ można użyć zarówno krótszego, jak i cieńszego węża niż w przypadku pompy tłokowej).
- Pompy membranowe oferują również lepszą kontrolę ciśnienia w jego całym spektrum.
Wady pomp membranowych
- Jeśli potrzebujesz bardzo wysokiego ciśnienia, unikaj pompy membranowej; oferują one niższe ciśnienie niż pompy tłokowe, co w konsekwencji sprawia, że nie nadają się do pracy z powłokami o wysokiej zawartości części stałych. Niższe ciśnienie oznacza również, że pompy membranowe nie nadają się do natryskiwania na większe odległości.
- Budowa typowej pompy membranowej może czasami pozwolić na przenikanie powietrza do strumienia farby, zwiększając ryzyko niespójnego pompowania i plucia.
Częste zastosowania pomp membranowych
Pompy membranowe są świetne do wszelkich zastosowań z farbami o standardowej lepkości i liniach wykończeniowych (ponieważ nie ma wahań ciśnienia, jak może być z pompami tłokowymi).
Krótkie podsumowanie
Pompy tłokowe oferują wyższe ciśnienie, lepsze rozpylenie farby i większy zakres obsługi materiału. Jeśli pracujesz z płynami o wysokiej lepkości, zawsze wybieraj pompy tłokowe.
Pompy membranowe oferują większą objętość, lepszą przenośność i lepszą kontrolę ciśnienia, ale pracują przy niższym ciśnieniu całkowitym. Jeśli musisz rozpylać mniejsze ilości materiału lub rozpylać duże ilości na krótszych dystansach, wybierz membranę.
Podsumowując, rodzaj agregatu malarskiego, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji. Rozważ konkretne wymagania projektu i budżetu przy podejmowaniu decyzji, który typ agregatu jest dla Ciebie odpowiedni.