Strona Główna 9 Artykuły 9 Malowanie metodą Airless – porady i wskazówki

Malowanie metodą Airless – porady i wskazówki

Autor: Dastek Solutions

12 lipca 2021

Jak dobrze przygotować się do malowania metodą Airless? Czy podczas natryskiwania konieczne jest zakładanie maski ochronnej na twarz? W poniższych dziewięciu poradach i trikach wyjaśniamy, na co należy bezwzględnie zwracać uwagę, aby uzyskać doskonały efekt natrysku Airless.

O malowaniu metodą Airless słów kilka

Jakiś czas temu opracowaliśmy temat, dotyczący malowaniu natryskowym w technologii Airless. Polega ono na tym, że urządzenia do natrysku bezpowietrznego wypompowują farbę pod bardzo wysokim ciśnieniem, rozrzucając krople medium, aby równomiernie pokryć powierzchnię. Urządzenia natryskowe Airless mogą również lepiej radzić sobie z gęstszą farbą niż sprężone powietrze lub wysokociśnieniowe urządzenia natryskowe niskociśnieniowe (HVLP).

Wskazówka nr 1: bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas natrysku w technologii Airless noś maskę, okulary i rękawice ochronne. Natryskiwanie farby tą metodą jest szybkie i wydajne. Niemniej jednak podczas pracy z pistoletem rozpylającym medium, należy zwracać uwagę na instrukcje bezpieczeństwa. Noszenie osobistego wyposażenia ochronnego podczas natryskiwania farby jest wymogiem prawnym. Zalecamy noszenie maski oddechowej oraz okularów i rękawic ochronnych. Ponadto rekomendujemy założenie odzieży z długimi rękawami, które zapewniają dodatkową ochronę.

Wskazówka nr 2: wybierz właściwą końcówkę i rozmiar filtra

W przypadku malowania natryskowego metodą Airless, ważny jest wybór rozmiaru dyszy i filtra pistoletu. Medium, z którym będziesz pracować, powinno warunkować, których użyć. Właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla perfekcyjnego efektu natrysku. Kąt dyszy określa szerokość strumienia natryskowego. Średnica otworu dyszy kontroluje natężenie przepływu farby. Wybór filtra zależy od rodzaju materiału. Zasadniczo im bardziej lepki materiał, tym grubszy powinien być filtr.

Wskazówka nr 3: wykonaj natryskiwanie testowe

Przed natryskiem na powierzchnię docelową, zalecamy wykonanie testu na, przykładowo, kawałku kartonu. Jeśli wzór natrysku jest niezadowalający, być może z powodu smużenia się na krawędziach, możesz dostosować następujące ustawienia: 

  • sprawdź ustawienia ciśnienia – wzrost ciśnienia natrysku powoduje, że dysza jest zasilana większą ilością materiału, a zatem wzór natrysku jest bardziej równomierny. Materiał można również rozcieńczyć, ponieważ lepkość ma również kluczowe znaczenie dla właściwości natryskowych materiału. 
  • wybór właściwego rozmiaru dyszy to kolejny czynnik, który wpływa na wzór natrysku. Wybór dyszy zależy od materiału. Należy również wziąć pod uwagę zużycie dyszy. W razie potrzeby dyszę należy wymienić.

Wskazówka nr 4: użyj przedłużki, aby uzyskać dodatkowy zasięg

Przedłużki do dysz sprawiają, że praca z urządzeniami natryskowymi Airless jest bardziej wydajna, poprzez zwiększenie promienia roboczego. Przedłużenia dysz są również przydatne w przypadku dostępu do trudno dostępnych miejsc. Oznacza to, że powlekanie takich elementów jak grzejniki, sufity, ramy drzwi i okien jest łatwiejsze.

Wskazówka nr 5: od szczegółu do ogółu

Podczas malowania metodą Airless zalecamy najpierw spryskać narożniki i krawędzie, a następnie większe powierzchnie. Zagwarantuje to równomierne nałożenie farby. W razie potrzeby można natryskiwać metodą krzyżową, aby uzyskać lepsze pokrycie powierzchni.

Wskazówka nr 6: ruch pistoletu przed natryskiwaniem

W przypadku natrysku Airless, farba jest nakładana pod wysokim ciśnieniem, dlatego ważna jest odpowiednia technika. Aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki natryskiwania, pistolet natryskowy musi być w ruchu przed naciśnięciem spustu pistoletu. Dzięki temu farbę nakłada się równomiernie na powierzchnię bez pozostawiania smug. Po zakończeniu spust pistoletu powinien być również zwolniony przed zatrzymaniem ruchu pistoletu.

Wskazówka nr 7: rozpylanie medium ze stałą prędkością

W przypadku natrysku bezpowietrznego ważne jest, aby nakładać farbę ze stałą prędkością. Aby uniknąć plam po farbie i uzyskać równą powierzchnię, natrysk należy wykonywać w ruchu poziomym lub pionowym.

Wskazówka nr 8: rozpylaj medium w równej odległości pod kątem prostym do powierzchni

Przy natrysku Airless farby emulsyjnej należy zachować równomierną odległość od 10 do 25 cm pomiędzy pistoletem a malowanym obiektem. Pistolet należy również trzymać pod kątem 90° do powierzchni. Jeśli odległość jest zbyt duża, a pistolet jest przechylony, strumień natrysku jest rozszerzany. Może to prowadzić do blaknięcia wzoru natrysku i tworzenia większej ilości rozprysku. Jeśli odległość jest zbyt mała, farba jest nakładana w zbyt dużym stężeniu, co prowadzi do kapania. Dlatego należy starać się zachować równą odległość i kąt wzdłuż całego obiektu, aby uzyskać równomierną grubość nałożonej farby.

Właściwy dobór urządzeń do malowania w technologii Airless to pierwszy krok do efektywnej pracy. Skontaktuj się z DASTEK solutions, by otrzymać kompetentne wsparcie w zakresie doradztwa w technologii natryskowej.

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!