Strona Główna 9 Artykuły 9 Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Autor: Dastek Solutions

13 stycznia 2021

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w różnych wersjach specjalistycznych. Jedną z największych zalet firmy Dastek Solutions jest wieloletnie doświadczenie oraz merytoryczna wiedza – dobór pomp jest zawsze precyzyjnie określony, biorąc pod uwagę wiele czynników danej aplikacji. Zależy nam na zadowolonym i świadomym kliencie, dlatego staramy się ich szkolić i wspierać. Poniżej opiszemy dokładnie, jak działa pompa membranowa.

Budowa pompy membranowej

Tematem naszego ostatniego artykułu była pompa membranowa – informacje ogólne. Tym razem zgłębimy temat samej budowy oraz zasady działania. Skupimy się tu tylko na pompach membranowych zasilanych pneumatycznie

Zalety pneumatycznych pomp membranowych

Popularność pomp membranowych w przemyśle nie wzięła się znikąd, są one bardzo uniwersalne, proste w budowie, łatwe w serwisowaniu, stosunkowo niezawodne a ich koszt jest bardzo przystępny. Możliwość wyboru z wielu dostępnych rozmiarów (od 1/4” do 3”), wielkości, przepływów, wariantów wykonania, materiałów podzespołów itd. sprawia, że są one odpowiednie do wielu procesów produkcyjnych. Jeśli są odpowiednio dobrane, pompy membranowe radzą sobie z takimi materiałami jak:

  • kwasy o mocnym stężeniu,
  • zasady,
  • szlamy,
  • rozpuszczalniki,
  • farby,
  • lakiery,
  • różnego rodzaju roztwory i mieszaniny,
  • wiele innych. 

Schemat działania pompy membranowej

Istotnym elementem budowy pompy membranowej są dwie membrany zamknięte w osobnych komorach, połączone tłokiem sterowanym zaworem powietrznym. Każda z komór jest podzielona membraną na sekcję mokrą oraz suchą. Zawór pneumatyczny kieruje podłączone sprężone powietrze raz na jedną membranę, raz na drugą. Poprzez połączenie membran tłokiem, gdy jedna z membran wychyla się w jedną stronę, druga robi to analogicznie. Dlatego, kiedy jedna membrana tłoczy medium, druga w tym samym czasie go zaciąga. Aby materiał przemieszczał się tylko w jednym kierunku, zastosowane są cztery zawory zwrotne kulowe. Zużyte do pracy powietrze jest uwalniane do atmosfery poprzez tłumik hałasu o odpowiednim przepływie.

Regulacja sprężonego powietrza

Sprężone powietrze, dostarczane z sieci pneumatycznej na zakładzie, powinno być odpowiednio oczyszczone i osuszone, dodatkowo przed każdą pompą powinien być zainstalowany regulator ciśnienia wraz z manometrem. W zależności od aplikacji, mogą to być regulatory manualne lub automatyczne. Większość pomp pracuje na ciśnieniu zasilającym 1-6 bar i może podawać materiał z takim samym ciśnieniem – są to pompy o przełożeniu 1:1 (przy zasilaniu pompy ciśnieniem 2 bar, otrzymujemy na wyjściu z pompy ciśnienie materiału także 2 bar). Przy większych instalacjach oraz różnych wysokościach zasysania, następują spadki ciśnienia – dlatego przed doborem nowej pompy zapraszamy do kontaktu i odpowiedniego doboru. Na specjalne zamówienie, są także dostępne pompy membranowe o stosunku przełożenia 3:1 – po ofertę zapraszamy do kontaktu. Jeśli jest wymagane wyższe przełożenie, możemy zaproponować pompy tłokowe.

Instalacja pompy membranowej

Schemat instalacji pompy membranowej
Schemat instalacji pompy membranowej

Jak widać na schemacie, w każdej z instalacji musi być podłączone sprężone powietrze na zasilaniu (jeśli pompa jest zanurzona, można zamiast tłumika hałasu, odprowadzić zużyte powietrze wężem poza medium – rys. B). Zasysanie materiału może odbywać się z różnych wysokości, także kilka metrów poniżej oraz powyżej poziomu pompy (wartość ta jest różna dla poszczególnych modeli pomp). Tak samo tłoczenie, może się ono odbywać na różne odległości oraz wysokości. Zalecaną praktyką jest instalowanie zaworów kulowych ręcznych, odcinających przepływ przed oraz za pompą – ułatwia to np. serwis pompy podłączonej do instalacji. 

Po dodatkowe informacje oraz oferty instalacji zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!