Strona Główna 9 Artykuły 9 Pompa Membranowa – Informacje Ogólne

Pompa Membranowa – Informacje Ogólne

Autor: Dastek Solutions

10 stycznia 2021

Zasilanie pomp membranowych

Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę oraz prosty serwis. Ten rodzaj pomp może tłoczyć ciecze o różnych lepkościach, od wody, rozpuszczalników czy innych materiałów płynnych, po substancje o wyższej lepkości jak np. kleje, mieszaniny czy zawiesiny. Sprawdź, jak dobrać odpowiednią pompę membranową pod medium.

Lepkość medium dla pompy membranowej

Maksymalna lepkość cieczy dla danej pompy w dużej mierze zależy od konstrukcji i wielkości elementów (przyłącza, membrany, kulki, koszyczki kulek), a także od warunków pracy (wysokości zasysania, odległości tłoczenia, oczekiwanego ciśnienia, średnic węży, rurociągu itp.). 

Rodzaje obsługiwanych przez pompy membranowe mediów

Kolejną z istotnych zalet pomp membranowych jest możliwość przesyłu materiałów z zawartością dużych części stałych – ważne jest wtedy dobranie odpowiedniego modelu czy wersji. Pompy te mogą także obsługiwać różne agresywne mieszaniny, takie jak silne kwasy czy zasady, dzięki temu, że ich budowa może być wykonana z szerokiej gamy materiałów membran i korpusu. Ważnym z aspektów, wyróżniających pompy membranowe od innych pomp, jest możliwość zasysania „na sucho” – bez konieczności zalania układu. Pompy te mogą także przez pewien czas pracować bez medium bez wpływu na żywotność podzespołów. 

Jak działa pompa membranowa?

schemat ssania pompy membranowej
CYKL SSANIA
Pompa membranowa tłoczenie
CYKL TŁOCZENIA

Jak już wspomniano, pompa membranowa jest rodzajem pompy wyporowej. W tym typie, działanie opiera się na przetłaczaniu cieczy przez komory pompy, dzięki pracy membran. Są one zamocowane na przeciwległych końcach wałka, znajdującego się w centralnym punkcie pompy. Praca membran jest zasilana przez wtłaczanie sprężonego powietrza – nim także regulowany jest przepływ medium. Ponadto membrany te, poprzez swoją budowę, umożliwiają odizolowanie sprzężonego powietrza od cieczy. 

Zasada działania pompy membranowej

Do pompy membranowej podłączone jest sprężone powietrze, poprzez reduktor z manometrem do sterowania ciśnieniem pracy. Centralnie położony zawór powietrza na zmianę popycha najpierw jedną, później drugą membranę na bok (są one połączone jednym wałkiem). Dzięki temu jedna z membran wypycha płyn, podczas gdy druga w tym samym czasie zaciąga nowy. Proces ten zachodzi dzięki częściowej próżni, która powstaje w momencie wypchnięcia powietrza za membraną do atmosfery poprzez tłumik pneumatyczny. W następnym ruchu proces jest odwrotny, ta membrana, która wcześniej zasysała, jest tym razem w fazie tłoczenia. Do blokowania przepływu w daną stronę, na wejściu i wyjściu do każdej z komór, zainstalowane są zaworki zwrotne kulowe. Dzięki temu materiał jest przesuwany tylko w jednym kierunku. 

Zalety stosowania pomp membranowych

Główną zaletą, jaką posiada pompa membranowa, jest uniwersalność i prosta budowa. Wysoka szczelność, dzięki konstrukcji z dwoma membranami, umożliwia pompowanie takich mediów jak:

  • woda, 
  • toksyczne ciecze, rozpuszczalniki, 
  • lakiery, farby, bejce, barwniki,
  • kwasy, zasady,
  • materiały spożywcze, które zawierają ciała stałe,
  • szlamy,
  • kleje,
  • różnego rodzaju płyny procesowe, mieszaniny,
  • materiały antyadhezyjne,

Jest to możliwe, dzięki dobraniu odpowiedniego wykonania pompy – materiałów poszczególnych podzespołów, ich wielkości i konkretnego modelu. 

Zachęcamy do zapoznania się z membranowymi pompami pneumatycznymi YTS.

Kolejną zaletą pomp membranowych jest samozasysanie (nawet z kilku metrów), ciśnienia pracy, które wynosi zazwyczaj od 1 do 6-7 bar. Wartość ciśnienia może być także wyższa, wymaga to jednak dedykowanego rozwiązania, po które zapraszamy do kontaktu.

Pompowanie szerokiej gamy mediów jest możliwe, także dzięki materiałowi membrany. Ważny jest jej odpowiedni dobór, aby była odporna chemicznie na wymagany płyn. Przy medium zawierającym elementy ścierne, warto także zwrócić na to uwagę, aby dobrze dobrane podzespoły pompy służyły jak najdłużej. Membrana w takim przypadku powinna być wykonana z materiału charakteryzującego się wysoką odpornością na zużycie ścierne. Kolejną z zalet jest możliwość stosowania pomp membranowych w strefach zagrożenia wybuchem, większość z nich posiada certyfikat ATEX.  

Zapraszamy do kontaktu, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat pomp membranowych i dobór odpowiedniego modelu pod daną aplikację. Częścią naszej oferty jest pompa membranowa. Cena tego urządzenia wymaga indywidualnej konsultacji.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!