Strona Główna 9 Artykuły 9 Jak wybrać najlepszą smarownicę [2023]

Jak wybrać najlepszą smarownicę [2023]

Autor: Dastek Solutions

23 lutego 2023

Smarownica, znana również jako towotnica, jest jednym z najbardziej powszechnych narzędzi, która jest używana w zakładach produkcyjnych. Jest to prawdopodobnie coś, czego używasz regularnie bez większego zastanowienia, ale ważne jest, aby znać jego działanie, zastosowanie i komponenty oraz ogólne najlepsze praktyki korzystania ze smarownicy.

Pistolet do smaru: smarownica

Czy szukasz dla siebie pistoletu do smaru? Niezależnie od tego, czy jesteś osobą doświadczoną w pracy ze smarami, czy dopiero zaczynasz, pierwszy zakup towotnicy do smaru może wydawać się skomplikowany. Wtedy jesteś we właściwym miejscu. Przeczytaj artykuł, by wybrać odpowiednią smarownicę do Twojego zastosowania.

Zwróć uwagę, że wyróżnia się kilka rodzajów smarownic. Poniżej znajdziesz ich cechy charakterystyczne i przyjrzymy się te z innym powiązanym tematom, takim jak typowe zaburzenia pracy smarownicy, objawy nieprawidłowej objętości lub częstotliwości smarowania oraz nakreślimy kilka najlepszych praktyk dotyczących korzystania ze smarownicy.

Sprawdź także nasz artykuł: Smarownica pneumatyczna – zasada działania, napełnianie.

Rodzaje smarownic

Smarownice mogą być zasilane na trzy sposoby: ręcznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Oprócz tych odmian, ręczne smarownice mogą być produkowane z dźwignią lub uchwytem pistoletowym. Zalety każdej z nich zależą przede wszystkim od planowanego zastosowania i osobistych preferencji technika smarowania. Inną ważną różnicą w pistolecie do smaru jest sposób ładowania smaru: przez zasysanie, nabój lub luzem.

Smarownice ręczne

Jest to najbardziej powszechny typ smarownicy i może dostarczać około 1,28 grama smaru na pompę, który jest wtłaczany przez otwór z pomp ręcznych. Wyróżnia się także odmianę smarownicy ręcznej typu dźwigniowego. Pozwala ona na pompowanie jedną ręką, co jest bardzo powszechne. Zapewnia ona około 0,86 grama smaru na pompę.

Smarownice pneumatyczne

Ten pistolet smarowy wykorzystuje sprężone powietrze kierowane do pistoletu przez wąż, który aktywuje dodatnie przemieszczenie przy każdym spuście.

Smarownice elektryczne

Smarownica akumulatorowa (pistoletowa), to niskonapięciowa smarownica zasilana akumulatorem, która działa podobnie do smarownicy pneumatycznej. Jej zaletą jest to, że jest bezprzewodowa.

Przeznaczenie smarownicy: do oleju lub do smaru

Smar jest częściej używany jako środek smarny, ponieważ przylega do ruchomych powierzchni maszyny, nie wyciekając tak łatwo jak olej. Z tego powodu, napełnianie i uzupełnianie smaru w maszynach smarowanych smarem musi być traktowane inaczej niż w przypadku maszyn smarowanych olejem. Z tego powodu jest bardzo ważne, aby technicy smarowania rozumieli i potrafili obsłużyć prawidłową obsługę smarownicy w celu zapewnienia niezawodności łożysk i maszyn. Zwykła znajomość oznak przesmarowania i niedosmarowania oraz częstotliwości ponownego smarowania może w znacznym stopniu wydłużyć żywotność maszyn.

Podstawowe cechy smarownicy

Długość węża

Aby każde smarowanie maszyny było skuteczne, musi być dokładne nanoszenie smaru do wszystkich ciasnych miejsc i ukrytych narożników. Niezależnie od tego, można dotrzeć do wszystkich zakamarków maszyny za pomocą elastycznego węża znajdującego się z przodu pistoletu.

Długość węży różni się w zależności od smarownicy. W ofercie DASTEK solutions znajdziesz smarownice z wężami z zakresu długości od 300 mm do 1000 mm. Jeśli długość węża jest za krótka, możesz nie być w stanie zastosować smaru w niektórych bardzo odległych miejscach. Ale z długimi wężami, łatwe smarowanie trudnych części maszyn jest pewne. Podsumowując, im dłuższy wąż wybierzesz, tym lepiej.

Poza tym, jeśli wąż jest sztywny, możesz mieć trudności z prawidłową regulacją i kontrolą pistoletu podczas nakładania smaru na niektóre ukryte części maszyny. Lepiej, gdy zdecydujesz się na ten bardziej elastyczny.

Sprawdź: Pistolety do smaru – czym są, różne typy, do czego służą.

Ciśnienie znamionowe (PSI)

Moc smarownicy do wypychania dużej ilości smaru leży w jej klasie ciśnienia. Przed dokonaniem zakupu, sprawdź ciśnienie znamionowe pistoletu, abyś upewnił się, że jest odpowiedni do maksymalnego ciśnienia pompy do smaru. Jak można się spodziewać, im wyższa wartość znamionowa, tym łatwiej jest wypchnąć smar z pistoletu.

W ofercie DASTEK solutions znajdziesz smarownice pneumatyczne od jednego z najlepszych włoskich producentów – Meclube. Właściwie wybrana towotnica pneumatyczna, wykorzystuje ciśnienie powietrza, które może wytworzyć ciśnienie do 6000 PSI. Niesamowite, prawda? Ale to nie wszystko; takie smarownice mogą być również dostrojone pod kątem precyzji. 

Niektóre modele pneumatycznych narzędzi do smarowania umożliwiają regulację ilości smaru uwalnianego przy każdym pociągnięciu, podczas gdy niektóre są ustawione na dostarczanie tylko stałej ilości. Niezależnie od tego, można ich używać do bardziej specyficznych prac konserwacyjnych, które nie wymagają bardzo wysokiego PSI.

Skontaktuj się z nami, by otrzymać kompleksowe wsparcie przy wyborze prawidłowej smarownicy pneumatycznej.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!