Strona Główna 9 Artykuły 9 Malowanie natryskowe w technologii Airless

Malowanie natryskowe w technologii Airless

Autor: Dastek Solutions

15 czerwca 2021

Malowanie natryskowe niesie za sobą szereg zalet i właśnie dlatego jest powszechnie stosowane w branżach przemysłowych. Zapoznaj się z naszym ostatnim artykułem, bo dowiedzieć się, jak wybrać prawidłowy agregat to malowania natryskowego. W dzisiejszym omawiamy bliżej kwestię natrysku Airless. Zapraszamy do lektury!

Jak działa system malowania natryskowego Airless?

Urządzenia do natrysku hydrodynamicznego pracują poprzez pompowanie farb pod wysokim ciśnieniem przez wąż do dyszy pistoletu natryskowego. Gdy farba jest przeciskana przez dyszę, zostaje rozdrobniona (atomizowana) na drobne kropelki, które tworzą wzór natrysku. Natrysk bezpowietrzny Airless jest tak nazywany, ponieważ farba jest pompowana przez system pod wysokim ciśnieniem, bez użycia dodatkowego sprężonego powietrza do atomizacji. Powietrze tylko zasila pompę tłokową, a do pistoletu dochodzi tylko wąż wysokociśnieniowy z materiałem. 

Farba jest zasysana przez pompę, pompowana przez nią, przechodzi przez filtr materiałowy i jest wypychana wężem aż do pistoletu, gdzie przez maleńki otwór w dyszy występuje natrysk. 

To wielkość otworu w dyszy natryskowej określa ilość cieczy wypływającej z pistoletu przy konkretnym ciśnieniu, a także kąt natrysku. Dostępnych jest wiele dysz do kontrolowania rozpylania, co pozwala dopasować je do danej powierzchni, farby czy aplikacji. Producenci dysz dostarczają odpowiednie tabele, gdzie możemy sprawdzić przepływ farby przy danym ciśnieniu. Znając lepkość farby, zalecane ciśnienie aplikacji i wymaganą grubość powłoki, jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni model dyszy (dodatkowo znając prędkość przesuwu pistoletu – np. w liniach płaskich czy aplikacjach zrobotyzowanych, możemy to określić to z bardzo dużą dokładnością). Dodatkowo przy małych elementach możemy wybrać strumień wąski, np. 20 stopni a do dużych powierzchni bardzo szeroki, np. 70 stopni. W technologii Airless nie ma możliwości regulacji kąta natrysku, jak to jest możliwe w pistoletach pneumatycznych, np. z kubkami grawitacyjnymi. 

Natrysk Airless a aplikacje antykorozyjne

Główną zaletą technologii wysokociśnieniowej jest możliwość nanoszenia grubych powłok w krótkim czasie oraz możliwość nanoszenia ciężkich farb antykorozyjnych. Farby te posiadają wysoką lepkość i dużą zawartość ciał stałych. Dzięki użyciu wysokiego ciśnienia, nie ma konieczności obniżania lepkości poprzez dodawanie dodatkowo rozpuszczalników. Czasem są one wskazane do poprawienia rozlewności farby, jednak są to bardzo małe ilości w porównaniu do innych metod natrysku. 

Wydajność natrysku Airless

Wydajność technologii Airless jest dużo wyższa niż konwencjonalne metody niskociśnieniowe, dzięki brakowi dodatkowego powietrza atomizującego, mamy dużo mniejszy overspray. Jednym słowem więcej materiału ląduje na powierzchni, a nie w filtrach kabiny. Niestety ma to także swoje wady, powierzchnia nie będzie aż tak gładka jak przy metodach z powietrzem atomizującym. Celem natrysku Airless jest przeniesienie dużej ilości farby w możliwie krótkim czasie, nie jest to lakierowanie dekoracyjne.  

Zawartość LZO oraz HAP w natryskiwanych mediach

Próbując zmniejszyć liczbę zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu uwalnianych przez natrysk różnymi technologiami, wiele gałęzi przemysłu zwróciło się ku powłokom o mniejszej zawartości rozpuszczalników. Powłoki te są znane jako powłoki o wysokiej zawartości części stałych i naturalnie mają znacznie niższą zawartość LZO i HAP. Popularne stają się także powłoki na bazie wody zamiast rozpuszczalników. 

Takie materiały charakteryzują się wysoką lepkością, są ciężkie do natrysku innymi metodami. Tutaj najlepiej sprawdza się Airless, dodatkowo minimalizujemy emisję LZO do atmosfery, poprzez małe ilości rozpuszczalników. 

Przygotowanie powierzchni do natrysku Airless

Właściwe przygotowanie powierzchni jest niezbędne do uzyskania odpowiedniej ochrony antykorozyjnej. Czas, który trzeba poświęcić do przygotowania, zależy od jej powierzchni, a także od nakładanego materiału. Sukces będzie gwarantowany, jeśli powierzchnia będzie dobrze oczyszczona, zmatowiona, sucha a ostre krawędzie zfazowane. 

Krok 1: oczyszczenie powierzchni

Oczyść powierzchnię, usuwając cały brud, kurz, tłuszcz, łuszczącą się farbę lub inne substancje.

Krok 2: naprawa uszkodzonej powierzchni

Napraw wszelkie pęknięcia, odpryski, dziury lub inne wady powierzchni. Pamiętaj, aby wygładzić szorstkie obszary, na przykład za pomocą papieru ściernego.

W przypadku powierzchni drewnianej, należy wypełnić wszelkie wgniecenia lub pęknięcia za pomocą szpachli do drewna. 

Krok 3: zabezpieczenie elementów

Zabezpiecz wszystkie elementy, które znajdują się na powierzchni, które nie wymagają natrysku. 

Krok 4: zmatowienie 

W zależności od materiału powierzchni, docelowego stopnia antykorozyjności czy farb, zwróć uwagę na konieczną chropowatość, jaka jest zalecana. Ma to bardzo duży wpływ na żywotność systemu lakierniczego oraz klasę ochrony antykorozyjnej. 

Krok 5: bezpieczeństwo podczas natrysku Airless

Malowanie natryskowe musi zawsze być wykonywane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Używaj okularów lub gogli ochronnych, maski i kombinezonu ochronnego. Zwróć także uwagę na stan techniczny sprzętu, zużycie dysz czy czystość filtrów. Wszystkie te składowe mają później wpływ na efekt końcowy. 

Przeczytaj także

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Ręczne vs Automatyczne Pistolety Natryskowe

Pistolety natryskowe są nieodłącznym elementem w procesach lakierniczych, a ich wybór zależy od specyfiki pracy, wymagań jakościowych oraz skali produkcji. Dla firm, które stoją przed decyzją wyboru...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!