Strona Główna 9 Artykuły 9 Wybór pneumatycznej pompy membranowej ze stali do kontaktu z żywnością 

Wybór pneumatycznej pompy membranowej ze stali do kontaktu z żywnością 

Autor: Dastek Solutions

14 grudnia 2022

Pompy membranowe (AODD), zwane również pompami pneumatycznymi, są odpowiednim rozwiązaniem dla wielu branż, w szczególności dla przemysłu spożywczego i produkcji napojów. Ich wytrzymała konstrukcja, szczelna praca i zmienne ciśnienie przepływu i tłoczenia oferują operatorom niezawodne i bezpieczne pompowanie. 

W tym wpisie omawiam wszystko, co należy wiedzieć o wyborze pompy pneumatycznej do żywności, w tym najważniejsze wskazówki, które zapewnią wybór idealnego rozwiązania AODD dla Twojego produktu.

Co to jest pneumatyczna pompa membranowa?

Pompy AODD są pompami, które pracują z wykorzystaniem elastycznych membran. Te pompy z membranami są klasyfikowane jako pompy wyporowe i wykorzystują dwie elastyczne membrany, które poruszają się tam i z powrotem. Tworzą one tymczasową komorę, która działa w celu zasysania i wydalania płynu przez pompę. Dwie membrany oddzielają powietrze od cieczy.

Przeczytaj artykuł o tym, jak działa pompa membranowa

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy membranowej pneumatycznej do żywności?

Jeśli chodzi o wybór pneumatycznej pompy membranowej do żywności, ważne jest, aby zrozumieć, co może ona obsłużyć.

Pompy membranowe pneumatyczne są powszechnie instalowane w zastosowaniach wymagających elastyczności w zakresie zmiany ciśnienia przepływu i tłoczenia. W wykorzystaniach związanych z żywnością lub napojami, pompy membranowe pneumatyczne są popularnym wyborem ze względu na ich zdolność do obsługi lepkich substancji, w tym cieczy z cząstkami stałymi, jak również standardowych cieczy podobnych do wody.

Aby wybrać odpowiednią pompę membranową pneumatyczną do zastosowań spożywczych, sugeruję, abyś odpowiedział sobie na takie pytania jak:

Czy Twój produkt ma wysoką lepkość?

Lepkość odnosi się do oporu przepływu płynu. Produkty gęstsze, takie jak miód lub olej, mają większy opór przy przepływie. W niektórych przypadkach wysoka temperatura lub pompowanie mogą wpływać na lepkość produktu – co ostatecznie wpływa na jego integralność. 

W tym wpisie omawiamy znaczenie zrozumienia lepkości podczas wyboru pompy

Pompy membranowe pneumatyczne do zastosowań spożywczych są odpowiednim wyborem dla produktów o wysokiej lepkości. Pompy AODD są rodzajem pomp wyporowych, mogą pracować z mniejszymi prędkościami i przenosić mniejszą energię ścinania na ciecz. 

Czy produkt zmienia się, gdy jest „obrabiany”?

Wrażliwość na ścinanie odnosi się do tych produktów, które zmieniają się podczas „obróbki”. Produkty takie jak majonez i sos pomidorowy zmieniają lepkość i stają się gęstsze lub rzadsze, im bardziej są pompowane.

Pompy membranowe pneumatyczne do zastosowań spożywczych są częstym wyborem w przypadku produktów, w których występuje ścinanie materiału. Delikatne działanie pompujące pomp AODD nie zmienia charakteru ani integralności produktu.

Jak bardzo ścierny jest produkt?

Jeśli produkt jest ścierny, należy rozważyć materiały konstrukcyjne pompy pneumatycznej do żywności. Jeśli nie, ciecz ścierna może spowodować zwiększone zużycie pompy przez erozję powierzchni przez siłę fizyczną.

W większości przypadków, pompy membranowe ze stali nierdzewnej 316 są zalecane do zastosowań, które wymagają higieny lub urządzeń sanitarnych. Stal nierdzewna może wytrzymać charakter materiału ściernego. 

Różne rodzaje dostępnych pomp membranowych pneumatycznych do żywności

Istnieje wiele rodzajów pomp membranowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością i w zależności od zastosowania może istnieć więcej niż jedna opcja.

Pompy membranowe Meclube oraz YTS pump przeznaczone do kontaktu z żywnością oferują operatorom elastyczność wynikającą z wykonania ze stali nierdzewnej 316 – idealnej do zastosowań wymagających zachowania higieny. Co najważniejsze, pompy te są idealne dla cieczy wrażliwych na ścinanie i/lub ścieranie – ze względu na wytrzymałą konstrukcję.

Podsumowanie

Skontaktuj się z firmą DASTEK solutions, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale rozumie, co sprawia, że pompa pneumatyczna do żywności jest odpowiednia. Skontaktuj się z nami już dziś. 

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!