Strona Główna 9 Artykuły 9 Znaczenie pomp membranowych w sektorze żywności i napojów

Znaczenie pomp membranowych w sektorze żywności i napojów

Autor: Dastek Solutions

27 stycznia 2022

Procesy produkcyjne żywności i napojów wymagają utrzymania warunków higienicznych, aby zapobiec ewentualnym zanieczyszczeniom na wszystkich etapach procesu przetwórczego.

Zasady efektywności: pompy membranowe

Oprócz zachowania wysokich standardów higienicznych, firmy spożywcze muszą działać zgodnie z zasadami efektywności, mając na celu eliminację odpadów produktowych przy jednoczesnej maksymalizacji efektywności energetycznej systemów. 

W tym kontekście podstawową rolę odgrywa stosowanie bezpiecznych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Pompy dwumembranowe z pewnością mogą należeć do tego typu bardzo ważnych urządzeń w przetwórstwie spożywczym. W niniejszym artykule, po przeanalizowaniu głównych zagrożeń występujących w sektorze przetwórstwa spożywczego, chcę skupić się na głównych korzyściach związanych z zastosowaniem pomp AODD.

Jakie są główne zagrożenia w procesach przetwarzania żywności?

Główne zagrożenia, na które narażone są wszystkie firmy produkujące żywność i napoje na wszystkich etapach przetwarzania, można podsumować w następujących punktach:

 • Zanieczyszczenie: elementy, które biorą udział w procesie produkcji, jeśli nie są odpowiednio traktowane, mogą powodować szkodliwe skutki dla całego łańcucha przetwarzania i dostaw.
 • Problemy środowiskowe: każde zanieczyszczenie lub wyciek substancji niebezpiecznych może spowodować problemy środowiskowe.
 • Bezpieczeństwo: przypadki skażenia lub kontaktu z substancjami szkodliwymi mogą stanowić ryzyko dla miejsca pracy i pracujących tam pracowników.
 • Rentowność: przerwanie procesu produkcyjnego z powodu ewentualnego skażenia negatywnie wpływa na warunki rentowności przedsiębiorstwa.

Utrzymanie ścisłych protokołów kontroli pochodzenia żywności i zapewnienie warunków higienicznych w procesie produkcji może z pewnością znacznie ograniczyć przypadki ryzyka. W szczególności wybór odpowiedniego wyposażenia i urządzeń odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu procesu produkcyjnego. W tym kontekście pneumatyczne pompy membranowe podwójne są jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w procesach przetwórstwa spożywczego.

Zalety pomp z podwójną membraną w sektorze żywności i napojów

Pompy membranowe, dzięki zdolności do pompowania dużej ilości cieczy, odgrywają bardzo ważną rolę w procesach przetwórstwa spożywczego, szczególnie w kontekście ochrony przed ryzykiem zanieczyszczenia i utrzymania warunków higienicznych. Główne korzyści związane ze stosowaniem tego sprzętu można podsumować w następujących punktach:

 • Pneumatyczne pompy membranowe mogą pracować w bardzo różnych zakresach temperatur, dzięki czemu można je łatwo dostosować do warunków pracy w procesach produkcyjnych i przetwórczych.
 • Wszechstronność materiałowa pozwala pompom membranowym przystosować się do różnych rodzajów cieczy niebezpiecznych, unikając ryzyka korozji lub uszkodzenia elementów pompy.

 Sprawdź pompy membranowe ze stali nierdzewnej.

 • Możliwość pracy na sucho i przenoszenia ciał stałych sprawia, że pompy AODD są bardzo odpowiednie do stosowania w procesach sanityzacji i dezynfekcji oraz oczyszczania ścieków i odpadów stałych.
 • Pompy z podwójną membraną mogą być wyposażone w urządzenia do automatycznego wykrywania wycieków, niezbędne do zabezpieczenia całego procesu przetwarzania żywności lub napojów.
 • Pneumatyczne pompy AODD mogą być stosowane zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
 • Pompy membranowe mogą pracować bez konieczności zasilania elektrycznego i z tego powodu gwarantują bezpieczne działanie w różnych kontekstach zastosowania.
 • Łatwość instalacji, dostępność pod względem ceny zakupu i zmniejszone zapotrzebowanie na konserwację przyczyniają się do zachowania warunków opłacalności zakładu produkcyjnego i firmy właściciela.

Sprawdź dobór właściwej pompy AODD do konkretnego zastosowania.

Zastosowanie pomp membranowych w sektorze spożywczym

Pompy membranowe są czynnikiem produkcji o bezwzględnym znaczeniu w procesach produkcji żywności i napojów. Te, do zastosowań w przemyśle spożywczym mogą obsługiwać szeroki zakres rozwiązań aplikacyjnych:

 • Procesy odbioru, przenoszenia, przetwarzania i przechowywania składników wchodzących w skład procesów produkcji żywności lub napojów.
 • Dozowanie, filtrowanie i przenoszenie cieczy o zmiennej lepkości: sosy, galaretki, dżemy, koncentraty, piwo, wino.
 • Przepompowywanie studzienek ściekowych lub pozostałości po procesach dezynfekcji i sanityzacji.
 • Operacje rozładunku beczek i zbiorników.
 • Pompowanie chemikaliów używanych w procesach transformacji (kwasy lub soda).
 • Przetwarzanie mięsa lub obróbka pozostałości po procesie uboju.

Podsumowanie

Dobór właściwego sprzętu jest podstawowym aspektem utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa i wydajności produkcji. Pompy membranowe odgrywają fundamentalną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu zakładu przetwórstwa spożywczego. Z tego powodu konieczne jest staranne dobranie najlepszego i najbardziej odpowiedniego rozwiązania pompowego do potrzeb produkcyjnych zakładu. Specjaliści sprzedaży DASTEK solutions mogą pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania pod względem konfiguracji, rozmiaru i materiałów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!