Strona Główna 9 Artykuły 9 7 najczęstszych pytań o pompy pneumatyczne

7 najczęstszych pytań o pompy pneumatyczne

Autor: Dastek Solutions

7 września 2021

Bez względu na to, co nowego dzieje się w świecie pomp membranowych, pewne pytania nigdy się nie zmieniają. W dzisiejszym artykule odpowiemy na dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących pneumatycznych pomp membranowych.

Skąd mam wiedzieć, jaki typ pompy membranowej wybrać?

Choć wydaje się to skomplikowanym pytaniem, jest tylko pięć rzeczy, które należy wiedzieć przy wyborze odpowiedniej pompy membranowej do konkretnego zastosowania.

Medium: Rodzaj i skład płynu, który planujesz pompować, jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pompy. Aby uniknąć zużycia lub korozji, należy określić skład chemiczny i konsystencję cieczy. Czy jest to czysta ciecz, czy zawiesina?

Lepkość: Lepkość cieczy jest ważnym czynnikiem w procesie doboru pompy. Do przenoszenia cieczy o dużej lepkości potrzebny jest solidny sprzęt pompujący. Aby przedstawić pewną perspektywę, dziewięciu na dziesięciu klientów pompuje ciecz o lepkości mniejszej niż olej silnikowy.

Natężenie przepływu: Aby wybrać odpowiednią pompę, ważne jest określenie natężenia przepływu, mierzonego w galonach na minutę (GPM) – lub, mówiąc prościej, istniejącego rozmiaru pompy (średnicy wlotu/wylotu medium). Zazwyczaj, jeśli chcesz wyższego natężenia przepływu, będziesz musiał wybrać zarówno większą pompę jak i większy rozmiar węży.

Ciśnienie: Określenie potencjalnych warunków ciśnienia na wlocie i wylocie pompy pomoże ustalić właściwe potrzebne urządzenie.

Temperatura: Temperatura medium dyktuje materiał wykonania pompy, który najlepiej nadaje się do konkretnego zastosowania.

Jaki rodzaj cieczy pompuje pompa membranowa?

Pompy membranowe przenoszą prawie każdy rodzaj płynu. Niektóre popularne przykłady cieczy pompowanych za pomocą pompy membranowej to farba, olej i kwas.

Pneumatyczne pompy membranowe są w stanie pompować ciecze o wysokiej lepkości, od klejów i olejów przekładniowych do płynów do rąk, środków powierzchniowo czynnych i żywic. W przypadku pompowania lepkich cieczy należy stosować duże przewody ssawne, w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie większe niż porty pompy. Pompa powinna być również umieszczona blisko lub nawet poniżej poziomu cieczy. 

Czy są jakieś szczególne wytyczne dotyczące użytku pomp membranowych z tworzywa sztucznego?

Pompy membranowe z tworzywa sztucznego najlepiej nadają się do pracy z chemikaliami, takimi jak kwasy, substancje żrące i wybielacze. Niektóre substancje chemiczne nie są odpowiednie dla pomp z tworzyw sztucznych, takie jak styren i niektóre żywice, takie jak izocyjanian i poliol.

Częstym następstwem tego pytania to: „Czy pompy z tworzyw sztucznych zawsze przeciekają?”. Odpowiedź brzmi: nie. Powinny być one jednak regularnie kontrolowane i dokręcane częściej niż pompy metalowe lub nierdzewne. 

Jak konserwować pompy membranowe?

Aby uniknąć kosztownych napraw i opóźnień, a także utrzymać płynność produkcji, należy wdrożyć regularny harmonogram konserwacji pomp. Dobra wiadomość: pompy membranowe z napędem pneumatycznym są bardzo łatwe do czyszczenia i konserwacji, w porównaniu z innymi typami pomp z dużą ilością elementów i części elektrycznych.

Gdzie można stosować pompy membranowe?

W zakładach każdej wielkości i w szerokim spektrum gałęzi przemysłu stosuje się pneumatyczne pompy membranowe. Należą do nich przemysł petrochemiczny, produkcja mebli, metali, górnictwo, woda, budownictwo, sprzątanie, żywność i napoje oraz drukarstwo i farby drukarskie.

Jak regulować przepływ medium w pompie membranowej?

Istnieją trzy sposoby regulacji przepływu w pompie membranowej.

  1. Zwiększanie lub zmniejszanie ciśnienia powietrza, upewniając się, że mieści się ono w granicach roboczych pompy.
  2. Zwiększenie lub zmniejszenie ilości powietrza za pomocą zaworu na przewodzie powietrza.
  3. Otworzyć lub zamknąć zawór na wylocie cieczy.

Istnieje tylko jedno ostrzeżenie dotyczące regulacji przepływu: Nigdy nie należy ograniczać przewodów ssących cieczy pompy. Ograniczenie przewodów cieczy spowoduje uszkodzenie membrany i rozpoczęcie pracy w stanie kawitacji, powodując szybkie zużycie części i powstawanie pęcherzyków próżniowych w pompowanej cieczy.

Czy można wymienić pompę membranową jednego producenta na innego?

Czasami. Kluczowym czynnikiem przy rozważaniu innej marki pompy membranowej jest istniejąca powierzchnia użytkowa. Kilku głównych producentów, w tym MeClube, produkuje prawie każdą pompę membranową specjalnie według specyfikacji gotowych do montażu. Oznacza to, że większość pomp z oferty DASTEK solutions może być używana w każdym istniejącym miejscu. Jeśli chcesz zmienić pompę, dokładnie przeanalizuj istniejącą konfigurację i poproś dystrybutora o pomoc w znalezieniu odpowiedniej alternatywy. Zapraszamy do kontaktu.

Podsumowanie

W wielu gałęziach przemysłu użytkownicy pomp membranowych wymagają sprzętu, który działa równie niezawodnie, jak wydajnie. A gdy sprzęt charakteryzuje się wszechstronnością i trwałością, jakiej wymaga dana aplikacja, można utrzymać płynność działania. Pompy pneumatyczne membranowe to wytrzymałe, bezsmarowe, odporne na zacieranie/zamarzanie pompy, które zapewniają wysoką jakość, bezproblemową, ciągłą wydajność – nawet w najtrudniejszych warunkach.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!