Strona Główna 9 Artykuły 9 Czyszczenie pistoletu natryskowego

Czyszczenie pistoletu natryskowego

Autor: Dastek Solutions

28 listopada 2022

Pistolet lakierniczy należy traktować jako urządzenie precyzyjne, w związku z czym musimy utrzymywać czystość tego urządzenia. Utrzymywanie pistoletu natryskowego w czystości zapewnia prawidłowe natryskiwanie i dłuższą żywotność. Metody czyszczenia mogą obejmować proste czyszczenie ręczne po myjkę do pistoletów.

Jak czyścić pistolet natryskowy?

Pistolet natryskowy należy czyścić natychmiast po każdym użyciu. Nowsze farby wodorozcieńczalne i lakiery bezbarwne schną bardzo szybko i są bardzo trudne do usunięcia po wyschnięciu.

Czyszczenie osłony powietrznej i dyszy jest szczególnie ważne. Częściowo zatkane otwory wpływają na wzór natrysku i działanie pistoletu.

Metody czyszczenia pistoletu natryskowego

Właściwe czyszczenie pistoletu można wykonać różnymi metodami, w zależności od rodzaju pistoletu natryskowego.

Przeczytaj: Jaki pistolet natryskowy wybrać do danego medium?

Najważniejsze informacje o czyszczeniu pistoletu natryskowego

Ważne jest, aby wyczyścić pistolet natryskowy natychmiast po użyciu. Pomaga to utrzymać go w dobrym stanie i zapobiega zużywaniu i konieczności kupowania nowego. Pozostawienie farby na kilka godzin nie jest zalecane, ponieważ w tym momencie nawet namoczenie pistoletu nie usunie zbyt dużej ilości pozostałości medium.

W przypadku gdy nie masz dostępu do stacji mycia pistoletów natryskowych, możesz skorzystać z różnych łatwo dostępnych produktów do czyszczenia. Od zestawów do czyszczenia po podstawowe myjki do pistoletów lakierniczych — czyszczenie nigdy nie było łatwiejsze.

Ważne: podczas czyszczenia pistoletu do malowania zaleca się noszenie rękawiczek, ponieważ ochroni to dłonie przed chemicznymi rozcieńczalnikami i utwardzaczami.

Czyszczenie pistoletu natryskowego – krok po kroku

Usuwanie pozostałości farby

Krok 1: Odłącz sprężarkę powietrza od pistoletu malarskiego. Zanim to zrobisz, upewnij się, że ona również jest odłączona od zasilania.

Krok 2: Usuń całą farbę z pistoletu do malowania. Jeśli do farby dodano utwardzacz, nie wlewaj jej z powrotem do oryginalnej puszki, ponieważ utwardzacz zadziała również na pozostałą farbę w puszce. Jeśli nakładałeś medium bez dodanego utwardzacza, możesz zlać je z powrotem do puszki do innego użytku.

Krok 3: Wytrzyj pojemnik i jego krawędź np. papierowymi ręcznikami, aby usunąć jak najwięcej pozostałości płynu. Ułatwi to głębokie czyszczenie za pomocą wybranego rozcieńczalnika.

Krok 4: Wlej niewielką ilość rozcieńczalnika do kubka, wypełniając również gardziel pistoletu. Załóż nakrętkę z powrotem na kubek i delikatnie, ale dokładnie potrząśnij pistoletem, aby rozcieńczalnik pokrył wewnętrzne powierzchnie i pomógł rozpuścić nadmiar pozostałości.

Krok 5: Przeprowadź rozcieńczalnik przez mechanizmy pistoletu, opróżniając zawartość kubka do pojemnika na odpady. Skieruj dyszę i naciśnij spust tak jak podczas natryskiwania medium.

Krok 6: Osusz pistolet ręcznikami papierowymi i powtórz kroki 4-5 co najmniej raz. Zalecane są 3-4 cykle dla najlepszego głębokiego czyszczenia.

Czyszczenie pistoletu natryskowego

Teraz nadszedł czas, aby wyczyścić sam pistolet i upewnić się, że będzie działał w następnym zastosowaniu. Wszelkie lepkie pozostałości farby utrudnią użytkowanie i nie należy pozostawiać ich w mechanizmach. Małe części pistoletu do malowania, które zdemontujesz, również będą musiały być pojedynczo czyszczone. Przygotuj mały pojemnik z rozcieńczalnikiem, abyś mógł je w nim umieścić podczas zdejmowania.

Krok 7: Wyjmij czysty pojemnik na farbę z pistoletu. Jeśli chcesz, możesz ponownie namoczyć go w rozcieńczalniku, aby upewnić się, że wszystkie pozostałości medium zostały całkowicie usunięte.

Krok 8: Wyjmij pokrętło regulacji płynu z pistoletu (zazwyczaj środkowe pokrętło znajduje się z tyłu pistoletu, ale może się różnić w zależności od modelu), a następnie wyjmij odsłoniętą teraz sprężynę. Naciśnij spust i delikatnie wyciągnij igłę. Pomaga to zapobiec jej wygięciu lub uszkodzeniu podczas procesu czyszczenia.

Krok 9: Zdejmij nasadkę powietrzną z przodu pistoletu do malowania (obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Teraz możesz wyjąć dyszę i obie części umieść w rozcieńczalniku z innymi częściami, aby usunąć całą farbę.

Krok 10: Wypłucz cały pistolet najpierw w rozcieńczalniku, a następnie w wodzie. Jeśli małe elementy, które moczyły się w rozcieńczalniku, wymagają dodatkowego wyszorowania, zrób to teraz. Upewnij się również, że wyczyściłeś farbę z wszelkich uszczelek i trudno dostępnych miejsc. Ta część procesu może wydawać się długa i żmudna, ale dokładne czyszczenie teraz zapewni, że pistolet do malowania będzie w pełni gotowy do użycia następnym razem.

Krok 11:​​ Po opłukaniu osusz wszystkie odsłonięte części pistoletu ręcznikiem papierowym, a następnie przedmuchaj cały pistolet sprężonym powietrzem, upewniając się, że osuszyłeś wszystkie otwory i ruchome części, aby usunąć nadmiar wody. Dokładnie sprawdź swoją pracę i całkowicie osusz pistolet, ponieważ wszelkie pozostałe krople wody mogą zostać wdmuchnięte z powrotem do mechanizmów pistoletu.

Krok 12: Opłucz i osusz wszystkie wyjęte części pistoletu i ponownie złóż pistolet. To zadanie jest o wiele łatwiejsze, jeśli na bieżąco smarujesz gwinty i ruchome części.

Krok 13: Wytrzyj pistolet do czysta, aby usunąć nadmiar oleju, i sprawdź, czy będzie działał prawidłowo przy następnym użyciu.

Twój pistolet do malowania jest teraz całkowicie czysty i gotowy do przechowywania.

Sprawdź także, jak dbać o pistolety HVLP w 5 krokach.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!