Strona Główna 9 Artykuły 9 Czyszczenie pistoletu natryskowego

Czyszczenie pistoletu natryskowego

Autor: Dastek Solutions

28 listopada 2022

Pistolet lakierniczy należy traktować jako urządzenie precyzyjne, w związku z czym musimy utrzymywać czystość tego urządzenia. Utrzymywanie pistoletu natryskowego w czystości zapewnia prawidłowe natryskiwanie i dłuższą żywotność. Metody czyszczenia mogą obejmować proste czyszczenie ręczne po myjkę do pistoletów.

Jak czyścić pistolet natryskowy?

Pistolet natryskowy należy czyścić natychmiast po każdym użyciu. Nowsze farby wodorozcieńczalne i lakiery bezbarwne schną bardzo szybko i są bardzo trudne do usunięcia po wyschnięciu.

Czyszczenie osłony powietrznej i dyszy jest szczególnie ważne. Częściowo zatkane otwory wpływają na wzór natrysku i działanie pistoletu.

Metody czyszczenia pistoletu natryskowego

Właściwe czyszczenie pistoletu można wykonać różnymi metodami, w zależności od rodzaju pistoletu natryskowego.

Przeczytaj: Jaki pistolet natryskowy wybrać do danego medium?

Najważniejsze informacje o czyszczeniu pistoletu natryskowego

Ważne jest, aby wyczyścić pistolet natryskowy natychmiast po użyciu. Pomaga to utrzymać go w dobrym stanie i zapobiega zużywaniu i konieczności kupowania nowego. Pozostawienie farby na kilka godzin nie jest zalecane, ponieważ w tym momencie nawet namoczenie pistoletu nie usunie zbyt dużej ilości pozostałości medium.

W przypadku gdy nie masz dostępu do stacji mycia pistoletów natryskowych, możesz skorzystać z różnych łatwo dostępnych produktów do czyszczenia. Od zestawów do czyszczenia po podstawowe myjki do pistoletów lakierniczych — czyszczenie nigdy nie było łatwiejsze.

Ważne: podczas czyszczenia pistoletu do malowania zaleca się noszenie rękawiczek, ponieważ ochroni to dłonie przed chemicznymi rozcieńczalnikami i utwardzaczami.

Czyszczenie pistoletu natryskowego – krok po kroku

Usuwanie pozostałości farby

Krok 1: Odłącz sprężarkę powietrza od pistoletu malarskiego. Zanim to zrobisz, upewnij się, że ona również jest odłączona od zasilania.

Krok 2: Usuń całą farbę z pistoletu do malowania. Jeśli do farby dodano utwardzacz, nie wlewaj jej z powrotem do oryginalnej puszki, ponieważ utwardzacz zadziała również na pozostałą farbę w puszce. Jeśli nakładałeś medium bez dodanego utwardzacza, możesz zlać je z powrotem do puszki do innego użytku.

Krok 3: Wytrzyj pojemnik i jego krawędź np. papierowymi ręcznikami, aby usunąć jak najwięcej pozostałości płynu. Ułatwi to głębokie czyszczenie za pomocą wybranego rozcieńczalnika.

Krok 4: Wlej niewielką ilość rozcieńczalnika do kubka, wypełniając również gardziel pistoletu. Załóż nakrętkę z powrotem na kubek i delikatnie, ale dokładnie potrząśnij pistoletem, aby rozcieńczalnik pokrył wewnętrzne powierzchnie i pomógł rozpuścić nadmiar pozostałości.

Krok 5: Przeprowadź rozcieńczalnik przez mechanizmy pistoletu, opróżniając zawartość kubka do pojemnika na odpady. Skieruj dyszę i naciśnij spust tak jak podczas natryskiwania medium.

Krok 6: Osusz pistolet ręcznikami papierowymi i powtórz kroki 4-5 co najmniej raz. Zalecane są 3-4 cykle dla najlepszego głębokiego czyszczenia.

Czyszczenie pistoletu natryskowego

Teraz nadszedł czas, aby wyczyścić sam pistolet i upewnić się, że będzie działał w następnym zastosowaniu. Wszelkie lepkie pozostałości farby utrudnią użytkowanie i nie należy pozostawiać ich w mechanizmach. Małe części pistoletu do malowania, które zdemontujesz, również będą musiały być pojedynczo czyszczone. Przygotuj mały pojemnik z rozcieńczalnikiem, abyś mógł je w nim umieścić podczas zdejmowania.

Krok 7: Wyjmij czysty pojemnik na farbę z pistoletu. Jeśli chcesz, możesz ponownie namoczyć go w rozcieńczalniku, aby upewnić się, że wszystkie pozostałości medium zostały całkowicie usunięte.

Krok 8: Wyjmij pokrętło regulacji płynu z pistoletu (zazwyczaj środkowe pokrętło znajduje się z tyłu pistoletu, ale może się różnić w zależności od modelu), a następnie wyjmij odsłoniętą teraz sprężynę. Naciśnij spust i delikatnie wyciągnij igłę. Pomaga to zapobiec jej wygięciu lub uszkodzeniu podczas procesu czyszczenia.

Krok 9: Zdejmij nasadkę powietrzną z przodu pistoletu do malowania (obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Teraz możesz wyjąć dyszę i obie części umieść w rozcieńczalniku z innymi częściami, aby usunąć całą farbę.

Krok 10: Wypłucz cały pistolet najpierw w rozcieńczalniku, a następnie w wodzie. Jeśli małe elementy, które moczyły się w rozcieńczalniku, wymagają dodatkowego wyszorowania, zrób to teraz. Upewnij się również, że wyczyściłeś farbę z wszelkich uszczelek i trudno dostępnych miejsc. Ta część procesu może wydawać się długa i żmudna, ale dokładne czyszczenie teraz zapewni, że pistolet do malowania będzie w pełni gotowy do użycia następnym razem.

Krok 11:​​ Po opłukaniu osusz wszystkie odsłonięte części pistoletu ręcznikiem papierowym, a następnie przedmuchaj cały pistolet sprężonym powietrzem, upewniając się, że osuszyłeś wszystkie otwory i ruchome części, aby usunąć nadmiar wody. Dokładnie sprawdź swoją pracę i całkowicie osusz pistolet, ponieważ wszelkie pozostałe krople wody mogą zostać wdmuchnięte z powrotem do mechanizmów pistoletu.

Krok 12: Opłucz i osusz wszystkie wyjęte części pistoletu i ponownie złóż pistolet. To zadanie jest o wiele łatwiejsze, jeśli na bieżąco smarujesz gwinty i ruchome części.

Krok 13: Wytrzyj pistolet do czysta, aby usunąć nadmiar oleju, i sprawdź, czy będzie działał prawidłowo przy następnym użyciu.

Twój pistolet do malowania jest teraz całkowicie czysty i gotowy do przechowywania.

Sprawdź także, jak dbać o pistolety HVLP w 5 krokach.

Przeczytaj także

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!