Strona Główna 9 Artykuły 9 15 powodów, dla których warto używać pompy membranowej

15 powodów, dla których warto używać pompy membranowej

Autor: Dastek Solutions

23 listopada 2021

Pneumatyczne pompy membranowe są tak bardzo uniwersalne pod względem konstrukcji, materiałów, osiągów i funkcji, że mogą obsługiwać większość rodzajów płynów. Są one używane do przenoszenia, napełniania, opróżniania i dozowania kwasów, zasad, lepkich lub włóknistych płynów, ściernych i z zawartością ciał stałych. Z tego powodu są to jedne z najczęściej stosowanych pomp na świecie. Sprawdź, jakie korzyści płyną z zastosowania pneumatycznej pompy membranowej.

Pompy membranowe napędzane powietrzem mogą pracować na sucho

Ponieważ w pompie membranowej nie ma ścisłych połączeń, części obrotowych ani ślizgowych, może ona pracować na sucho bez uszkodzeń przez dłuższy czas. Nie zaleca się jednak ciągłej lub długotrwałej pracy na sucho ze względu na bezproduktywne zużycie energii i zużycie żywotności membrany (także innych części). Poza niepotrzebnymi kosztami, nie ma żadnego zagrożenia dla pompy. 

Pompa może bezpiecznie pracować w stanie nieczynnym

Linia tłoczna może być całkowicie zamknięta w dowolnym momencie i wielokrotnie bez uszkodzenia lub zużycia pompy membranowej. Nie będzie zużywana zbędna energia, temperatura nie wzrośnie. Pompa membranowa po prostu zatrzyma swoje działanie. Ponieważ ciśnienie tłoczenia nie przekroczy ciśnienia powietrza, nie ma konieczności stosowania systemu nadciśnieniowego.

Zdolność samozasysania

Podczas rozruchu, pneumatyczna pompa membranowa wytwarza własne ciśnienie i może się samozasysać bez użycia specjalnego sprzętu lub specjalnych procedur rozruchowych. Pompa membranowa powietrzna jest również w stanie osiągnąć wysoki poziom zarówno mokrej jak i suchej wysokości ssania. Pompy AODD mają jedne z najsilniejszych możliwości podnoszenia spośród wszystkich rodzajów pomp. 

4. Pompa może obsługiwać nawet silne chemikalia

Pompy membranowe mogą pompować szeroką gamę substancji chemicznych, w tym większość rodzajów kwasów, zasad, rozpuszczalników, substancji petrochemicznych itp. Wszechstronność materiałów pozwala na dobór materiału dla wszystkich wartości w skali pH. 

Dobór odpowiedniej pompy membranowej pod medium nie musi być skomplikowanym procesem. Zapraszamy do artykułu.

Praca w różnych temperaturach

Większość pomp AODD może pracować w zakresie temperatur od -40°C do 176°C. Pompy w specjalnych konfiguracjach mogą być również stosowane w warunkach temperaturowych poza tym zakresem. 

Pompowane mogą być ciecze lepkie i włókniste

Pompy membranowe wytwarzają stosunkowo wysokie ciśnienie tłoczenia i są w stanie pompować ciecze lepkie, takie jak:

 • kleje,
 • oleje,
 • syropy,
 • żywice płynne,
 • tusze,
 • kleje,
 • farby,
 • pasty i nie tylko. 

Wielkogabarytowe pompy AODD z dodatnim zasilaniem mogą transportować ciecze o lepkości do 50.000 cP.

Może obsługiwać ciecze ścierne z zawartością ciał stałych

W pompach membranowych z łatwością można pompować ciecze ścierne o dużej zawartości ciał stałych i ich dużych rozmiarach. Jest to możliwe, ponieważ pompy nie posiadają uszczelek, powierzchni trących ani obrotowych. Pompa może pompować ciecze, które nie są uprzednio filtrowane – ciecze z pozostałościami cząstek stałych, takich jak małe kamienie, kości zwierzęce, kryształy, piasek lub zawiesiny. 

Azot lub gaz ziemny może być używany do zasilania pompy 

Zamiast sprężonego powietrza można użyć azotu lub gazu ziemnego. Trzeba tylko zapewnić odpowiednie nawilżenie wszystkich o-ringów i uszczelek, ponieważ azot i gaz ziemny mają właściwości osuszające. Jest to także rozwiązanie bardziej kosztowne, niż przy wyborze sprężonego powietrza. 

Bezpieczeństwo stosowania pomp AODD

Pompa membranowa nie wymaga użycia energii elektrycznej, dlatego może bezpiecznie pracować w niebezpiecznych miejscach, takich jak podziemne kopalnie, platformy wiertnicze, rafinerie itp. 

Sprawdź, jak dobrać właściwą pompę AODD do konkretnego zastosowania.

Czułość na ścinanie pompowanego medium

Ze względu na delikatny charakter działania, pompa membranowa jest jednym z najlepszych wyborów dla cieczy wrażliwych na ścinanie, takich jak:

 • wino, 
 • mleko, 
 • atrament,
 • produkty do pielęgnacji ciała. 

Pneumatyczne pompy membranowe są doskonałym wyborem do pompowania cieczy reaktywnych, takich jak na przykład detergenty. 

Może być używana do czystych procesów

Pompy membranowe produkowane z wysokiej jakości PTFE są używane do przenoszenia bardzo agresywnych cieczy w warunkach laboratoryjnych lub wewnątrz pomieszczeń czystych. Znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których utrzymanie wysokiej czystości procesów produkcyjnych jest obowiązkowe. 

Pompy z certyfikacją ATEX

Pompy AODD wykorzystują do pracy sprężone powietrze i nie wymagają zasilania elektrycznego ani żadnego innego łatwopalnego paliwa. Pompa może być w pełni uziemiona. Pompy pneumatyczne mogą być bezpiecznie używane do pompowania wszystkich rodzajów płynów łatwopalnych lub stosowana w środowiskach zagrożonych wybuchem (strefa ATEX). 

Łatwe do zainstalowania i obsługi

Pompa membranowa jest gotowa do pracy po prostym podłączeniu linii zasilania powietrzem i dwóch linii cieczy. Nie ma skomplikowanych elementów sterujących, złączy ani silników do zainstalowania i obsługi. Pompa może być uruchamiana i zatrzymywana za pomocą zaworu powietrza lub regulatora powietrza, a nawet zaworu cieczy. 

Proste utrzymanie i konserwacja

Pompa membranowa jest gotowa do pracy dzięki prostemu podłączeniu przewodu doprowadzającego powietrze i dwóch przewodów cieczy. Nie ma skomplikowanych elementów sterujących, armatury ani silników, które należałoby zainstalować i obsługiwać. Pompa może być uruchamiana i zatrzymywana za pomocą zaworu powietrza lub regulatora powietrza, a nawet zaworu cieczy. 

Niski koszt zakupu

W porównaniu z innymi typami pomp o podobnych parametrach, pompy membranowe z podwójną membraną sterowane powietrzem są często znacznie tańsze w zakupie. Nie tylko niski początkowy koszt zakupu samej pompy, ale również niższy koszt instalacji pompy membranowej przemawia na korzyść tego typu pomp. Obsługa i konserwacja tych pomp jest łatwa i niedroga. Koszt posiadania pompy membranowej jest znacznie niższy niż koszt posiadania pompy napędzanej elektrycznie, gazem lub paliwem.

Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci w wyborze właściwej pompy membranowej dla Twoich procesów.

Przeczytaj także

Pompa membranowa – informacje ogólne

Pompa membranowa – informacje ogólne

Zasilanie pomp membranowych Na rynku możemy spotkać pompy membranowe zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, choć te ostatnie są częściej spotykane ze względu na niski koszt zakupu, łatwą obsługę...

czytaj dalej
Jak działa pompa membranowa?

Jak działa pompa membranowa?

Pompy membranowe z naszej oferty stanowią najszerszą ofertę pomp membranowych w Polsce – pompy ze stali nierdzewnej, z aluminium, z polipropylenu, spożywcze z certyfikatem FDA oraz wiele innych w...

czytaj dalej

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!

Dastek Solutions
Daniel Stanek

NIP: 6141614078
Tel.: +48 663 921 123
E-mail: biuro@dastek.com.pl

Alior Bank
03 2490 0005 0000 4530 3743 8536

Masz Pytania?

Wypełnij formularz!